České Budějovice, 29. července 2020 – Druhá vlna coronavirové pandemie se nezadržitelně blíží. Lidé budou stále více času trávit ve svých domech. Již nyní studie uvádějí, že v nich prožijeme polovinu života. Je jasné, že toto procento poroste, a proto nabývá na významu vnitřní klima v objektech. Na něj má rozhodující vliv právě zvolený stavební materiál a konstrukce.
Existuje stavební materiál, který nezpůsobuje alergie, astma či další zdravotní komplikace a lze jím docílit optimálních vnitřních parametrů z hlediska komfortu a zdraví? Takovým vhodným materiálem jsou tradiční pálené cihly a keramické tvárnice, které se primárně vyrábějí ze směsi jílu a vody. Jejich výrobci jsou sdruženi v Cihlářském svazu Čech a Moravy.
Cihly a keramické tvárnice jsou přírodním materiálem a neobsahují žádné látky znečišťující ovzduší, nenajdeme v nich těkavé látky, formaldehyd, terpeny či alergeny. Navíc má cihelné zdivo prokazatelný vliv na ionizaci vzduchu vnitřního mikroklimatu, tedy na počet atmosférických iontů, který je v určitém množství nezbytný. Lidé, kteří jsou citliví, vnímají měnící se koncentrace vzdušných iontů a reagují např. bolestmi hlavy, kloubů, změnami nálady a poruchami spánku.
Průzkumy a dopady klimatické změny na krajinu nás nutí urychleně reagovat. Je třeba hledat nové přístupy a téma nelze zúžit jen na domy nízkoenergetické, pasivní či aktivní. Odborná veřejnost musí ve spolupráci s politiky najít konsensus v aplikaci klíčových strategií v rámci definice současných nároků na udržitelnou architekturu. Od letošního roku začala i v ČR platit směrnice Evropské komise, podle níž je třeba stavět novostavby v režimu téměř nulové energetické spotřeby. Pálené cihly a především keramické tvárnice, ať již vyplněné minerální vatou či kuličkami polystyrénem, jdou této směrnici naproti.
Nové generace cihelných bloků splňují požadavky na nízkoenergetické a pasivní stavby i bez potřeby dodatečného zateplení. Keramické cihly jsou vhodné pro vyznavače zdravého přírodního životního stylu a především zdravého bydlení.
Cihly rovněž výrazně omezují riziko vzniku plísní, hniloby a různých mikroorganismů. Je to dáno tím, že keramika má vysokou schopnost propouštět vodní páry a v interiéru tak nezůstává nadměrná vlhkost. Hovoříme o difuzi (prodyšnosti látky při prostupu vodních par), která napomáhá regulovat vlhkost v interiéru. Difuzní vlastnosti jsou jedním z hlavních faktorů při volbě stavebního materiálu pro zabezpečení zdravého bydlení.
▪ Použití keramických cihel. Keramické cihly jsou vhodné pro stavbu rodinných domů, pro řadovou výstavbu, bytové domy, školy, hotely, administrativní budovy a zdravotnická zařízení. Používají se na vnitřní příčkové a akumulační zdivo a na stavbu vnitřních stěn domů s lehkou obvodovou konstrukcí (například u dřevostaveb). Mohou se však využít i na stavbu pecí a kamen.
▪ Práce s keramickými cihlami a jejich vlastnosti. Dutiny v keramických cihlách snižují hmotnost cihel a zvyšují tepelně izolační vlastnosti materiálu. Keramické bloky jsou pevné v tlaku, nenasákavé a vyznačují se vysokou požární odolností. Díky větším rozměrům cihel je výstavba rychlejší a systém pero-drážka umožňuje nanášení malty jen v horizontální poloze, čímž snižuje její spotřebu. Keramické cihly umožňují rychlé a přesné zdění, snadné omítání, jsou velmi dobře staticky únosné a univerzálně použitelné.
▪ Zvukově izolační keramické cihly. Kvalitu našeho bydlení význačně ovlivňují i zvukově izolační vlastnosti zdiva. Především pak v místech se zvýšenou hlučností a tam, kde jsou kladeny zvýšené nároky na zvukový útlum, skvěle poslouží speciální zvukově izolační keramické cihly. Tyto cihly nejen dobře pohlcují zvuk, ale vyznačují se i výbornými tepelně akumulačními vlastnostmi.
▪ Obvodové zdivo z keramických cihel. Obvodové zdivo z keramických cihel dobře odolává teplotním výkyvům, zajistí stavbě pevnost a dobrou únosnost, díky čemu umožňuje výstavbu vícepodlažních staveb. Zdivo nenapadají škůdci a vyznačuje se téměř neomezenou životností.
▪ Keramické tvárnice. Keramické tvárnice se stejně jako cihly vyrábějí z hlíny pálením. Tvárnice jsou větší než cihly a zdění je tedy rychlejší. Jsou však křehčí a mají nižší tepelnou akumulaci (dům se sice rychle zahřeje, ale také rychle vychladne). Tvárnice by se neměly dělit, protože by došlo k omezení jejich izolačních vlastností.
Investice do zdraví
Stavba rodinného domu z pálených cihel představuje dlouhodobě výhodnou investici. Cihelné domy mohou sloužit po celé generace – jejich životnost se udává minimálně na 150 let. Cihla z čistě přírodních produktů přispívá k udržení komfortního a zdravého vnitřního prostředí po celou dobu životnosti stavby. Jednovrstvé zdivo se vyznačuje konstrukčně elegantním řešením, kdy veškeré úlohy a požadavky na zdivo přebírá pouze cihelný blok s výplní a doplněný o omítky. Stavět z cihel znamená izolovat přirozeně bez vícevrstvých skladeb stěn s umělými stavebními materiály.
Kontakt: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy, info@cscm.cz, tel.: +420 603 410 891
Tisková zpráva ke stažení ZDE
Nejnovější komentáře