SERIÁL – Rozhodující jsou tepelněizolační vlastnosti materiálů tvořících obvodové zdivo domu. „V našich zeměpisných šířkách dominuje staletími prověřený materiál, tedy cihla. Proto se i dnes stále používá jako masivní stavební materiál s vynikající schopností akumulovat teplo. A pokud se rozhodnete pro stavbu nového domu a vyberete si cihly s dostatečně vysokými tepelněizolačními parametry, zateplovat rozhodně nemusíte,“ říká Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer z oddělení technického rozvoje společnosti HELUZ.

Bez zateplení se obejdete i v případě, že si chcete nechat postavit energeticky pasivní dům. Volba cihel HELUZ Family 2in1 s integrovaným polystyrénem nebo i cihel HELUZ Family bez výplně na stavbu nejen energeticky pasivního domu je jistotou a garancí pro zdravé bydlení. Z těchto cihel postavíte nízkoenergetický popř. i energeticky pasivní dům, aniž byste museli obvodový plášť dodatečně zateplovat. Kromě úspory finančních prostředků a času ušetříte také rizika spojená se zateplováním.

Pokud je starší a energeticky neefektivní budova správně zateplena, bude nový plášť – zateplovací systém na bázi z polystyrenu – plnit svoji předpokládanou funkci zhruba 30 let. Samozřejmě pokud se struktura zateplení nenaruší. Mechanická odolnost nového pláště je jednou ze slabin zateplovacích systémů. Plášť budovy může poškodit silný nebo prudký náraz například míče či tvrdého předmětu, také některé druhy ptáků si zde rádi dělají dutiny, protože považují „polystyrenové zateplení“ za útulné místo pro život.

Jakékoliv, tedy i drobné mechanické poškození, každou prasklinu je nutné hned opravit, aby se dešťová voda nedostala do tenkovrstvého souvrství omítek nebo pod zateplení až na zdivo. Problémem může být také horší propustnost vodních par v porovnání se zdivem bez venkovního zateplení. Dům, jak se říká, nedýchá a častěji se uvnitř domu mohou tvořit plísně. Příčin může být hned několik.

Často se například začne zateplovat na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého v průběhu i po dokončení hrubé stavby napršelo. Zateplením se mokré obvodové zdivo uzavře a vlhkost se odpařuje převážně do místnosti a sráží se na vnitřních omítkách, většinou v takzvaných kritických detailech, například u oken či v rozích. Pak stačí jen „šetrněji“ větrat, a problém s plísní je na světě. Pokud se chceme vyhnout všem těmto úskalím, je dobré při volbě zdiva na nový dům volit cihelné bloky HELUZ. Svými tepelněizolačními, mechanickými i dalšími užitnými vlastnostmi se řadí na špičku mezi cihlovými zdícími materiály.

Předchozí díly seriálu najdete zde

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *