Rodinný dům pod starobylým hradem Lukov na pozadí Hostýnských vrchů rozhodně nepatří k běžným stavbám. Klasický tvar domu se sedlovou střechou se autorovi podařilo přetavit do mnohotvarého objektu maximálně vycházejícího vstříc situaci na pozemku a samozřejmě i potřebám rodiny a jejím požadavkům.

Majitel domu se narodil a původně bydlel v centru Zlína, později spolu s manželkou získali velký byt na okraji města. Po několika desetiletích nakonec rodina zakotvila ve vlastním rodinném domě v malebné krajině Hostýnských vrchů. Ale shánění pozemku nebylo jednoduché. Každá nabízená parcela měla nějakou zásadní, ze strany realitních makléřů často bagatelizovanou vadu. Když už téměř rezignovali, manželka objevila nádherný pozemek na Lukově.

Jak se rodil dům

Šťastný majitel parcely oslovil pana architekta Hoška, se kterým už spolupracoval v rámci své výrobní firmy, a požádal ho o projekt rodinného domu. Rozhodli se nic neriskovat, vždycky si přáli tradiční, poctivou zděnou stavbu.

„Pan architekt Hošek je umělec, takže bylo od počátku zřejmé, že nenavrhne nějaký tuctový domeček. Jen jsem ho musel poněkud krotit ve velikosti, abychom se vešli do rozpočtu. Potom jsme společně oslovili pana stavitele Krejzu, který se postaral o stavební práce, a to velmi kvalitně. I po pěti letech užívání je každý detail jako nový, což nebývá častým jevem,“ vysvětluje majitel. Nakonec, aniž to někdo zamýšlel, byl nový dům tím nejlepším dárkem k padesátým narozeninám pána domu.

Koncepce a dispozice

Určující pro celou koncepci domu bylo situování pozemku a jeho orientace ke světovým stranám s ohledem na výhled a na zásady nízkoenergetické výstavby. Dům ve svahu, v terénním zářezu je nepodsklepený, přízemí se přelévá do plně využitého podkroví. To vyusťuje v obytnou galerii obemykající spodní společenský pokoj, obě podlaží jsou propojena otevřeným obloukovým schodištěm.

Také se podívejte: Dům, který levituje a rozkročil se přes dva pozemky

A jak tato dispozice funguje? Z ulice se prochází přes kryté parkovacího stání „suchou nohou“ do předsíně se šatnou, je odtud vstup i do hospodářské části se zásobováním. Navazující prostor otevřený přes dvě podlaží zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Na obývací pokoj navazuje malá předsíň, která je komunikačním prostorem pro vstup do šatny, ložnice, koupelny a WC.

Obloukové schodiště vede na galerii, kde se nacházejí vstupy do pokojů pro jednotlivé členy rodiny i návštěvy, doplněné koupelnou s WC. Funkci propojení domu se zahradou zajišťuje terasa, krytá přesahujícím jižním křídlem střechy.

Navazuje na jídelnu, s napojením na kuchyňskou sekci se tak obyvatelům domu nabízí sezonní příležitost k občerstvení a relaxaci venku. V zahradním terénu je zasazen klenutý sklípek, původně plánován jako vinný, v zadní, jihovýchodní části zahrady je terén technicky připraven pro venkovní bazén.

Vytápění a ohřev vody

Hlavním zdrojem tepla je kondenzační plynový kotel Wolf s integrovanou přípravou teplé vody, radiátory a celoplošné dvouokruhové podlahové vytápění doplněné v prosklených obvodových stěnách zapuštěnými fancoily s rošty v úrovni podlah. Řízený směšovač sám nastavuje optimální kombinaci pro zvolený tepelný režim. Doplňkovým zdrojem tepla jsou krbová kamna s rozvodem ohřátého vzduchu do obou podlaží.

Vzhledem k vynikajícím tepelněizolačním schopnostem domu jsou provozní náklady překvapivě nízké, i když je obvodové zdivo pouze jednovrstvé a obešlo se bez složité technologie dodatečného zateplování. Teplá voda je po většinu roku ohřívána solárními střešními panely. Pro využití dešťových odpadních vod je zřízen podzemní zásobník, zajišťující technickou vodu pro WC a praní.

FOTOGALERIE:

Technické údaje
Zastavěná plocha: 174 m2
Obestavěný prostor: 898 m3
Základy: železobetonové pasy
Nadzemní konstrukce: zděná stavba, obvodové zdivo z cihel HELUZ (stavba je na hranici nízkoenergetických a pasivních parametrů, U = 0,239 W/m2K), stropy železobetonové monolitické
Výplně otvorů: plastové rámy s trojskly a vnitřními žaluziemi, střešní kyvná okna Velux se zateplovací sadou BDX, dveře a zárubně JAP
Střešní plášť: skládaná krytina Eternit Dakora na dřevěné konstrukci s tepelnou izolací URSA 200 mm.

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *