Vyprojektování domu se ujal otec investora Ing. Arch. Miloš Nigrin a jak se později ukázalo profesní i životní zkušenosti jsou vidět v řadě detailů jak v interiéru, tak i v exteriéru domu. „Podle mne je homogenní stěna nejlepším řešením a při volbě správného materiálu splňuje i tepelně izolační požadavky. Homogenní jednovrstvá konstrukce je tím optimálním řešením při stavbě nového domu. Pokud jde o pracnost i náklady vychází podle mého názoru lépe, ve srovnání s kontaktním zateplením, jednovrstvá konstrukce“, říká projektant domu ing. arch. Miloš Nigrin.

„Na začátku jsem se rozhodl pro cihlový dům, nechtěl jsem dřevostavbu. Táta mi doporučil materiál, který splní moje požadavky také na nízké provozní náklady domu. Nechtěl jsem ale stavět pasivní dům. Proto jsme zvolili materiál HELUZ Family 44 2in1, protože splňoval kromě tepelně izolačních, akumulačních či energetických požadavků také vytvoření kvalitního vnitřního prostředí. Například z hlediska akustiky – místnosti a patra jsou dostatečně akusticky oddělená,“ říká investor domu pan Tomáš.

Dřevostavby nevyhovují současným požadavkům

„Mě problematika dřevostaveb dlouhodobě zajímá. Už způsob, jakým se tyto stavby často realizují, je z mého pohledu často nesprávný. Pokud se dřevo neošetří v autoklávu, tak nemůžeme hovořit o hloubkové a efektivní úpravě dřeva pro stavbu domu. Další důvod, proč jsem nechtěl dřevostavbu, je ekologie.  Viděl jsem studii několik vědeckých vysokoškolských týmů, kdy se porovnávaly energetické náročnosti staveb během jejich života. Od pokácení stromu, přes vykopání základů až po likvidaci dřevostavby. Výsledky byly srovnatelné u dřevostaveb a cihlových staveb. Ale životnost dřevostavby je 50. let, zatímco u cihlové stavby minimálně 200 let. To byl jeden z důvodů, proč jsem zamítl dřevostavbu a volil cihlu, v tomto případě HELUZ Family 2in1 44,“ říká investor domu pan Tomáš.

„Investor nechtěl dřevostavbu také pro omezené možnosti volného větrání, což je v domácnosti se dvěma dětmi a velkým psem často nutnost,“ doplňuje Miloš Nigrin.

Jednoduchý dům HELUZ

Investor domu měl jasnou představu, jaký dům by chtěl. Cihlový a energeticky úsporný. Nevyžadoval, aby to byl pasivní dům, ale vyhovoval mu dům nízkoenergetický, kde může mít otevřená okna a může využívat venkovní čistý vzduch. Dům, který bude jednoduchý a zjednodušeně řečeno, nebude řízen počítačem a dělat něco bez jeho vědomí.

„Úroveň kvality mého života, mého bydlení nemůže být závislá na igelitové fólii, která má 0,3 milimetru a je přelepená nějakou těsnící páskou. Protože si nejsem jistý, jak ta folie bude vypadat za deset, dvacet let. To je pro mě nepřijatelné. Chci bydlet tak, že když si otevřu dveře, tak mi půjde do místnosti vzduch a nejsem závislý na rekuperaci“, doplňuje Miloš Nigrin ke komfortu bydlení v domě.

Kompletní stavební systém HELUZ

Když se rozhodovali pro nejvhodnější cihlový materiál, volba padla na HELUZ. „Z mého pohledu projektanta tento výrobce nabízí komplexní stavební systém, kvalita jeho výrobků je velmi dobrá a seriózní a velmi pružný je i zákaznický servis. Velmi dobře se spolupracovalo s obchodními zástupci, ale často i se statičkou společnosti HELUZ. Když jsem měl nějaký problém při projektování domu, tak mi všichni vyšli maximálně vstříc. S dodaným materiálem HELUZ nebyly žádné velké problémy, vyžadovalo to však dodržovat přesný technologický postup při zdění domu. Roletové překlady HELUZ vyžadují od montážní firmy určitou zkušenost při vlastní montáži a osazování stínící techniky,“ vysvětluje Miloš Nigrin.

Celý dům je konstrukčně velmi složitý, má několik výškových úrovní, což někdy vyžadovalo odborné posouzení výrobcem přímo na stavbě. Jejich reakce byla rychlá a profesionální. A právě to jsem velmi ocenil,“ dodává k volbě materiálů HELUZ projektant domu.

Projektant i investor se shodli, že k úspěšné stavbě domu přispěl Komplexní stavební systém HELUZ. Detailně propracovaná systémová řešení obvodového i vnitřního zdiva, překladů, stropů a dalších stavebních částí domu eliminovala možné chybné stavební postupy, spořila čas i peníze.

Nastaveno pro investora

Tepelný komfort v domě je velmi dobrý, což se potvrdilo letos v zimě. I když je v domě kondenzační plynový kotel, objekt je často vytápěn krbem, ze kterého je teplý vzduch rozveden do celého domu. Výkonný krb i plynový kotel jsou napojeny na komínové těleso HELUZ, které zapadá do komplexního stavebního systému HELUZ.

Když jsme procházeli dnes již obydleným domem, zaujalo nás, jak je uvnitř domu maximálně využit každý volný prostor. Zkušený projektant dobře ví, že v každém i sebevětším domě stále chybí ukládací prostor. Ale v tomto případě je uživatel domu maximálně spokojen.

Dům je umístěn v mírném svahu, jednotlivé místnosti domu tak mají různé výškové úrovně. Projektant vytvořil za přispění komplexního systému HELUZ velký a prostorný dům. Doslova „vymazlil“ pro syna a jeho rodinu dům, který splňuje jeho představy o moderním a úsporném bydlení.

Celý dům, včetně komína je z HELUZu a podle vyjádření syna Tomáše Nigrina, stavbou domu se naplnilo i jejich očekávání o příjemném a zdravém bydlení v přírodě, zhotoveného ze zdravého přírodního materiálu. Velmi příjemně navíc překvapila první faktura za roční plynové vytápění a ohřev teplé vody. Byla nižší než platba za dálkové vytápění a dodávky teplé vody v 60ti metrovém bytě v paneláku. A přitom je dnes nový dům vytápěn kvůli dětem prakticky nepřetržitě.

Ideální řešení

Projektant domu ing. arch. Miloš Nigrin si neodpustil upřímnou a milou poznámku: „Doporučení projektanta mým kolegům zní: nikdy nestavějte, respektive neprojektujte dům, pro svého syna. Člověk se snaží to udělat, jak nejlíp to jde, ale nejlepší řešení neexistuje. Pořád je co zlepšovat, takže v dobré snaze udělat to, jak nejlíp umím, jsme končili na variantě 18 b, která však nebyla, z mého pohledu, konečnou. Až Tomáš (investor) mě nakonec přesvědčil, že další vývoj už není žádoucí a s projektem je naprosto a bezezbytku spokojen.“

Zadání sice bylo zdánlivě jednoduché, ale zároveň velmi komplikované. Pozemek je velmi složitý, hladina spodní vody je vysoko, limitující byla i malá hloubka místní kanalizace. Proto už samotné osazení domu do terénu bylo obtížné. Pokud jde o dům, projektant chtěl udělat dům co nejúspornější, nejjednodušší, s minimem chodeb a nevyužitého prostoru. Dům je řešen jako 5+kk, kde jsou dostatečně naddimenzovány všechny obytné i vedlejší prostory. V žádné ložnici proto nemusí být umístěny skříně, více prostoru je i v dětských pokojích a pracovně.

Naslouchat přáním zákazníka

Dům na sebe neupozorňuje, je vyprojektován tak, že zapadá do charakteru obce a budí zdání, že je tu už odjakživa. Jak říká projektant, člověk má být pokorný a projekt má respektovat okolní zástavbu.

Jste spokojen se stávajícím výsledkem stavby a zda se naplňuje stavbou tohoto domu představa o ekonomickém, úsporném a zdravém bydlení?

„Nechci to vztahovat jen k tomuto domu, ale myslím to obecně. Důležité je se od investora dozvědět, co od vás chce, co požaduje. Jaký je jeho životní styl, priority, kolik jich bude v domě bydlet, zda chce mít zahrádku a domácí mazlíčky, ale je zde ještě soubor dalších věcí, které vás v první chvíli ani nenapadnou, ale které jsou velmi podstatné. Snažil jsem se tím naplnit zkušenost, kterou jsem získal já, zapracovat tam drobnosti, které usnadní a zpříjemní život a bydlení. Musíte myslet hodně dopředu a vlastně dál než investor. Pravidelně se ptám svých investorů s odstupem času, co chtěli udělat jinak, co by šlo vylepšit. A když se dozvíte, že nic, tak pak je to ten správný pocit, že jsem to udělal dobře a že jsme se vzájemně pochopili,“ odpovídá závěrem ing. arch. Miloš Nigrin.

Když se lidé nastěhují do nového domu, tak se musí naučit s tím domem žít. Musí se v něm naučit správně se chovat. Cihlové domy jsou dnes nejpřijatelnější variantou pro bydlení. A v případě nového prostorného rodinného domu v Kolovratech jsou to cihlové materiály od HELUZu.

HELUZ umí kvalitní výrobky i dokonalý servis
Typ objektu: Téměř nulový, nízkoenergetický dům
Projektant: Ing. Arch. Miloš Nigrin
Stavební firma: D.L.A.R.
Měrná potřeba tepla: 17 kWh/m2 87kWh/(m2xrok)
Energetická náročnost: kategorie B
Konstrukce: Jednovrstvá zděná konstrukce bez dodatečného zateplení
Použitý sortiment: HELUZ, HELUZ FAMILY 2IN1

Zdroj: HELUZ

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *