Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Stavební systém Porotherm – bez dodatečného zateplení – se uplatnil v bungalovu, který je situován ve svažitém terénu. Investor využil i cihelných pásků Terca Agaat rovněž od společnosti Wienerberger. Stavba domu vyžadovala poměrně složité terénní úpravy. Návrh domu vypracoval architekt Michal Wollráb. Požadavek zněl na bungalov 4 + kk se šatnou, spíží a technickou místností.

Prvotním impulzem, proč se mladí manželé rozhodli pro vlastní rodinný dům, byla touha vyměnit prostředí panelákového bytu s hlučnými sousedy za bydlení v příjemném venkovském prostředí, v soukromí a se zahradou. Nejprve se rozhodovali, z jakého stavebního systému by měl být dům postaven.

„Pro nás bylo důležité stavět rychle, protože jsme se chtěli co nejdřív nastěhovat. V úvahu přicházely montované domy nebo cihla. Nakonec jsme se rozhodli pro Porotherm od Wienerbergeru, protože z cihel se staví stovky let a věřili jsme, že tento materiál bude nejlepší. Nakonec, žijeme v kraji cihelen, takže volba byla jasná,“ vysvětluje pán domu.

Po vhodném místě, kde by měl budoucí dům stát, pátrali manželé poměrně dlouho. Nakonec našli cenově dostupný pozemek v blízkosti Plzně i dálnice, zároveň v klidném a příjemném prostředí. Z hlediska dojezdu do zaměstnání je to ideální místo.

Omyl ze stavebního úřadu

Návrh domu vypracoval architekt Michal Wollráb. Požadavek zněl na bungalov 4 + kk se šatnou, spíží a technickou místností. Potom si manželé našli stavební firmu, stavební dozor si zařizovali sami. Stavba domu vyžadovala poměrně složité terénní úpravy, protože dům je ve svahu. „Když jsme si byli parcelu prohlédnout, připadala nám jako rovina. Pak jsme zjistili, že soused má dům poměrně vysoko, tak jsme se potřebovali výškově dorovnat, aby k nám nestékala voda. Nejprve jsme museli postavit opěrnou zeď z proarmovaných bloků CS beton s plotem a dosypat dostatečným množstvím hlíny. Do toho jsme stavěli bazén a zabralo nám to hodně času. Padlo na to mnoho tatrovek hlíny. Díky tomu jsme bazén museli místo zakopávání obsypat hlínou, takže paní ze stavebního úřadu si myslela, že stavíme garáž.“

Také se podívejte: Zděný bungalov mezi borovicemi jako oáza klidu

Dispozice

Ze zádveří se vchází do hlavní chodby, zde se nachází napravo i nalevo dveře do dětských pokojů, ložnice rodičů, koupelny a technického zázemí. Z technické místnosti se dá vyjít ven, což využívá hlavně pes. Nakonec vejdete do obývací místnosti spojené s kuchyní, součástí kuchyně je i spižírna.

TZB

V domě je instalováno elektrické podlahové topení a krb v hlavní obytné místnosti. Slouží spíš pro atmosféru, většinou se topí podlahou. Topení lze ovládat na dálku mobilním telefonem, což je výhodné při návratu z práce.

Exteriér a zahrada

Záhonky kolem plotu si manželé nechali navrhnout a realizovat od zahradníka, zbytek si udělali sami. Povrch kolem bazénu je zhotoven technologií kamenného koberce. Celý dům je obložen fasádním cihelným obkladem, který si majitelé vybrali na vzorkovně WEST BRICK v Plzni. Zde si nejdříve vybrali obložení krbu a nakonec z toho byla i cihelnými pásky obložená fasáda, konkrétně se jednalo o obkladové pásky Terca Agaat se spárovací hmotou antracit.

Technické údaje
Bungalov 4 + kk
Autor návrhu: Ing. Michal Wollráb
Zastavěná plocha: 151 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, stavební systém Porotherm, obvodové zdivo – cihelné bloky Porotherm bez dodatečného zateplení, dřevěný krov, střešní krytina – tašky Bramac Protektor Plus.
Obložení fasády: cihelné pásky Terca Agaat Wienerberger, dodávka a montáž WEST BRICK – lícové zdivo s.r.o.

Tip: Podívejte se i na další projekty od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům | Foto: Petr Adámek

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *