Navštívili jsme nápaditou novostavbu rodinného domu ve vesnici na východ od Prahy. Dům nás překvapil promyšlenou architekturou i dotaženým interiérem. Hlavním zdicím systémem zde je HELUZ, obvodové zdivo z přesných keramických tvárnic HELUZ 240 mm.

Dodavatel: HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s.

Většina majitelů rodinných domů původně bydlela v bytě a potom si postavili dům vlastní, ale v tomto případě byla cesta k novému domu poněkud složitější. První dům si postavili na Vysočině, chtěli bydlet co nejrychleji, takže byl skromný a malý. Pak odešli za prací do Prahy, zakotvili v nájemním bytě v Běchovicích a na Vysočinu jezdili jen o víkendech.

Jako většina lidí v podobné situaci nejprve hledali vhodné pozemky v Praze, ale příliš vysoké ceny je postupně přinutily rozhlížet se až v širším okolí metropole. „Preferovali jsme Prahu-východ, protože jsme měli dobré zkušenosti už z Běchovic a okolí, tak jsme nakonec našli nedaleko krásnou parcelu s pěkným výhledem,“ vysvětluje paní domu.

Setkání s architektem

Paní domu s manželem měli o stavbě domu rozhodnuto, věděli, že bude ze solidních pálených cihel, zbývalo najít vhodného architekta. Několik si jich vytipovali na internetu, ale o konečném verdiktu rozhodlo až osobní setkání. „Naše volba padla jednoznačně na pana architekta Jeřábka. Už při první schůzce přímo na pozemku nás uchvátily jeho nápady, vize a návrhy. My měli určitý sen o bydlení, ale pan architekt Jeřábek nám ho dokázal v několika větách přiblížit a konkretizovat.“

Původně chtěli přízemní dům, ale protože v místě je povolena maximálně 20% zastavěnost pozemku, museli se rozhodnout pro patrovou stavbu. I když byli při koupi parcely ujišťováni, že se zde regulativy příliš nedodržují. Úřad byl nekompromisní.

Galerie pro motocykl

„Chtěli jsme dům s plochou střechou, velkorysým obytným prostorem spojeným s kuchyní, aby bylo dostatek místa pro návštěvy. A také aby byl něčím zvláštní. Původně jsme vymysleli, že nad hlavní obytnou místností bude galerie, to by ale ubíralo velikost pokojů nahoře. Nakonec jsme během stavby projekt změnili a galerii výrazně zmenšili. Toto místo bylo nakonec využito pro instalaci motocyklu Jawa, veterána, kterého pro nás rekonstruoval velmi šikovný otec mého manžela.“

Zahrada a bazén

„Dokončení interiéru a exteriéru pro nás bylo velmi důležité provést kompletně, abychom po předchozích zkušenostech mohli dům naplno využívat a nemuseli v budoucnu řešit další investice. Věřím, že kdybychom náročné úpravy okolí domu neprováděli, naučili bychom se s tím žít, ale nakonec jsme se pustili i do náročnějších úprav. V žádném případě ničeho nelitujeme a dům i zahradu si opravdu užíváme.“

Na zahradě se také nachází dřevěný zahradní domek a přístřešek pro auta. Když firma představila rozpočet, cena byla tak astronomická, že nakonec obě drobné dřevostavby postavili otcové pána a paní domu.

Technické údaje
Zastavěná plocha: RD 121,55 m2 + zahradní domek a parkovací stání 45,09 m2.
Užitná plocha: RD 173,40 m2 + zahradní domek a parkovací stání 47,02 m2.
Konstrukce: železobetonové základové pasy + základová deska, zdicí systém HELUZ, obvodové zdivo z přesných keramických tvárnic HELUZ 240 mm, kontaktně zateplené grafitovým polystyrenem 200 mm, fasádní silikon-silikátová omítka v kombinaci s dřevěným obkladem, vodorovné konstrukce z prefabrikovaných železobetonových panelů, těžké plovoucí podlahy, střecha je plochá jednoplášťová s PVC fólií.
Výplně otvorů: okna hliníková a plastová s izolačními trojskly.
Vytápění: teplovodní podlahové vytápění v kombinaci s radiátory, plynový kondenzační kotel Baxi, nucené větrání s rekuperací.
Dům byl realizován v energeticky pasivním standardu.
Autor návrhu: Ing. arch. Aleš Jeřábek, Ing. arch. Vítězslav Tábor

Tip: Podívejte se i na další projekty od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *