Státní fond životního prostředí od září otevřel dotační program Oprav dům po babičce. Na udržitelné rekonstrukce tak bude možné od státu získat příspěvek ve výši až do poloviny vzniklých nákladů. Na komplexní zateplení lze žádat o milion korun, dalšími stovkami tisíc vláda podpoří například instalace tepelných čerpadel, fotovoltaiky nebo úpravy hospodaření s dešťovou vodou. Společnost Wienerberger proto spouští novou službu, která investorům pomůže odhadnout výši podpory, jakou mohou obdržet, ale i vybrat projektanta, vhodný materiál a stavební firmu.

„Jednou z nejstabilnějších investic, kterou může investor v dnešní době rychlých změn učinit, je stavba či rekonstrukce nemovitosti. Pokud zdědí dům po prarodičích, určitě se nevyplatí ho prodávat, i když vyžaduje rozsáhlou opravu. Na trhu je dostatek stavebních materiálů a aktuálně se najdou i volné kapacity stavebních firem, což realizaci oprav nahrává. Rekonstrukce starších nemovitostí může navíc představovat způsob, jak zhodnotit své finance a zároveň reagovat na dlouhodobý nedostatek udržitelného bydlení v tuzemsku. Jsme velmi rádi, že právě na zvýšení energetické účinnosti starších a nehospodárných budov nyní přispívá i stát,“ říká Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Program Oprav dům po babičce je určen vlastníkům rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní. Podmínkou čerpání dotace, která pokryje až polovinu nákladů na rekonstrukci, je realizace optimálního zateplení, kterým bude dosaženo maximálních energetických úspor. Pořádně izolované obvodové zdi, které disponují výbornými tepelněizolačními vlastnostmi, mohou totiž v budoucnu ušetřit ročně i desetitisíce korun za vytápění a tuny emisí.

Udržitelné bydlení ale nesouvisí jen s vytápěním, a tak je o další statisíce možné žádat například na fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo, zachycování dešťové vody a nabíjecí stanici pro elektromobily. Příští rok bude navíc možné získat k dotaci i výhodnější úvěr od stavebních spořitelen.

Největší tuzemský dodavatel pálených cihel a střešních tašek motivuje Čechy k rekonstrukci starších nemovitostí pomocí nových služeb. Wienerberger představuje unikátní kalkulačku dotačního potenciálu investora, která jednoduše umožní zjistit predikci maximální možné výše dotace při zadání základních parametrů stavby.

Klientům bude poskytovat poradenství ohledně získávání dotací z nového programu, ale i kalkulace spotřeby materiálu a doporučení partnerských dodavatelů, například kvalitních oken a dveří od značky Vekra, technologického řešení domu Vaillant nebo řešení pro hospodaření s dešťovou vodou Pipelife. Soukromníkům také pomůže najít projektanta, který vypracuje dokumentaci ve spolupráci s energetickým specialistou pro zajištění průkazu. Odborníci z Wienerbergeru dokážou rovněž doporučit spolehlivou stavební firmu, nebo dokonce pomoci se samotnou žádostí o dotaci.

V dlouhodobém měřítku se nejvíce vyplatí stavět domy v nízkoenergetickém a pasivním standardu a zároveň opravit již existující budovy tak, aby odpovídaly současným požadavkům. Starší domy mívají totiž často vysoké provozní náklady, které je činí pro dědice nebo potenciální kupce neatraktivními, či dokonce nevhodnými k dlouhodobému využívání. Rekonstrukce proto dokáže velmi citelně ovlivnit jak komfort bydlení, tak budoucí hodnotu nemovitosti. Pokud majitel domu investuje do zvýšení energetické efektivity budov, tak v budoucnu spotřebuje jen minimum energií, což mu umožní snížit životní náklady a využít finance jinak,“ vysvětluje Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Ve druhém kvartále letošního roku bylo na rekonstrukce vydáno 7300 stavebních povolení, z toho 6 945 se týkalo bytových prostor. Zájem o rekonstrukce tedy od léta loňského roku stabilně rostl. I tak ale 17 % rodinných domů v Česku zatím zůstává neobydlených, ačkoli by mohly sloužit svému účelu. Jejich majitelům s renovací může pomoci právě Wienerberger nejen zavedením nové služby zahrnující dotační kalkulačku dostupnou na webu, ale také širokou nabídkou stavebních materiálů a mnohaletou expertízou.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *