Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel v ČR, měl loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 3,66 miliardy Kč a provozní zisk 1,05 miliardy Kč. Čistý obrat vzrostl na 3,8 miliardy, o kolik to bylo, firma neuvedla. Hodně se stavělo hlavně v první polovině loňského roku. Kvůli koronaviru prodeje významně neklesly. Vyplývá to z výroční zprávy.

Loni dokončil Wienerberger fúzi se společností Tondach ČR, výrobcem střešních krytin, proto nelze výsledky meziročně porovnat. V roce 2018 utržil Wienerberger 2,27 miliardy korun a skončil v zisku po zdanění 467,1 milionu Kč. Tondach ČR měl předloni tržby 1,1 miliardy Kč a čistý zisk 179 milionů korun, jak vyplývá z výročních zpráv společností.

„Obchodní rok 2019 byl charakteristický silnou výstavbou, a to zejména v první polovině roku. Zároveň však také nízkou nezaměstnaností a s tím spojeným dlouhodobým nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců ve většině oborů, včetně stavebnictví. Nárůst prodeje souvisí s aktivitami obchodního týmu, prodejními akcemi a příznivými klimatickými podmínkami,“ uvedlo vedení firmy ve výroční zprávě.

Loňský zisk po zdanění byl 831,7 milionu. Za vlastní výrobky a služby utržil loni Wienerberger 2,85 miliardy v ČR, za vývoz do Evropy 326,7 milionu Kč.

V souvislosti s koronavirem nezaznamenala firma zatím významný pokles prodeje. Při pandemii se snažila podpořit drobné dodavatele. „Nabídli jsme jim takové podmínky a servis, aby byli co nejméně postiženi situací, kterou epidemie přinesla. Cílem bylo jak předejít potenciálnímu výpadku dodávek, tak udržení dobrých obchodních vztahů,“ řekl již dříve mluvčí firmy Petr Pilař.

Na začátku letošního roku zmodernizovala společnost technologie v závodech Holice na Pardubicku a Novosedly na Břeclavsku. Měla by se tak zvýšit jejich výrobní kapacita, uvedl Pilař.

Letos čeká firma na trhu se zdícími materiály pokles, který souvisí i s nedostatkem pracovníků ve stavebnictví. „K nadále atraktivním lokalitám pro výstavbu patří velké městské aglomerace,“ uvedla firma, jejíž průměrný počet zaměstnanců byl ke konci loňského roku 746 lidí.

Společnost je členem skupiny Wienerberger – největšího světového výrobce cihel. V ČR má šest cihelen a tři závody na výrobu střešní krytiny, vyplývá z výroční zprávy. Roční výrobní kapacita Wienerbergeru před fúzí byla 10 000 domů a 15 000 střech. Výrobní kapacita firmy Tondach ČR byla přes 80 milionů pálených střešních tašek.

Zdroj: ČTK, foto: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *