Stavebníci i investoři jsou v pasti drahých materiálů, pozemků, energií i úvěrů. Není proto divu, že často hledají nejrůznější cesty a cestičky, jak ušetřit, a přesto si postavit. Mnohdy se však vydávají ne velice tenký led, kdy mohou narazit na nekvalitní materiály, chybějící služby a těžko uplatnitelné záruky. Proto přinášíme praktické rady přímo od výrobců, členů Cihlářského svazu Čech a Moravy.

Klimatické a tektonické podmínky nám umožňují využívat při výstavbě domů ty nejkvalitnější stavební cihlové materiály. Nemůžeme se tak dostat do situace jako v Asii nebo v Americe, kdy vlivem silného větru se dům rozletí po okolí, nebo v záplavách dům odplave, protože je postaven ze dřeva, nebo podobných lehkých materiálů. To se nás v našem tektonickém prostoru netýká, v případě cihlových domů v našem domácím prostoru nám podobné katastrofy nehrozí. Naopak, vliv tektonického podloží téměř bez omezení ovlivňuje projektovou přípravu tak, že minimalizuje volbu při výběru materiálu, než je tomu v oblastech ohrožených zemětřesením. Výrobky všech tuzemských výrobců i tady obstojí, nabízejí širokou sortimentní škálu vhodnou do našich klimatických podmínek.

A proč nehledět pouze na cenu a brát v potaz i další hlediska při výběru?

Více než polovina občanů ČR (51 %) se domnívá, že předností tuzemského průmyslu je jeho tradice a síla značek a také kvalitní výrobky (45 %). Další téměř třetina vidí pozitivum v pracovnících s adekvátní kvalifikací. Naproti tomu manažeři poukazují na flexibilitu a adaptabilitu průmyslu (57 %) a na cenovou konkurenceschopnost. Vyplývá to z průzkumu, který společnost Ipsos pro soutěž MANAŽER ROKU. A co si myslí přední zástupci Cihlářského svazu Čech a Moravy?

Kromě kvality, která je u tuzemských cihlářů na té nejvyšší úrovni ze všech okolních států, je to široká plejáda služeb, které jsou součástí dodávky.

Služby jsou dílem placené a zadarmo:

  1. Kalkulace spotřeby materiálu.
  2. Pomoc se založením zdiva. Založení zdiva je jedním z nejdůležitějších procesů celé stavby, obzvlášť pokud stavíte z cihel. Systémové řešení do sebe skvěle zapadá a nabídne jak klasické cihly, tak speciální soklové, koncové i rohové cihly. Pomoc se založením zdiva obsahuje 5 hodin aktivní činnosti technika (vyrovnání nerovností, vyzdění a založení první řady cihel a další). Zkušenosti a praxi stavebních techniků. Špičkové moderní vybavení (vyrovnávací souprava, rotační laser a další). Zaškolení a vysvětlení dílčích postupů (kotvení a napojení příček, nanášení materiálu a další navazující postupy). Kompletní založení stavby včetně nosného zdiva až do 150 m2.
  3. Objednání kladecího plánu stropu a cenové nabídky.
  4. Doprava keramických materiálů. Postaráme se vám o doručení materiálu, dodávku cihel, překladů a dalších materiálů.
  5. Kalkulace stavebního materiálu ZDARMA. Zdivo je důležitý materiál pro vás dům. Proto doporučujeme věnovat pozornost správnému výběru. Hrubá stavba významně ovlivní celkový pocit a komfort bydlení ať už v zimě nebo v létě. Moderní systémy zdění vám poskytnou nejen stavbu vašeho domu, ale i nadstandardní užitkové vlastnosti.
  6. Lokální školení zaměřené na teorii spojenou s praxí. V rámci rozšiřování a zkvalitňování nabídky svých služeb nabízí tuzemské firmy menší odborná školení pro stavební firmy a menší živnostníky. Cílem těchto školení je kompletní proškolení stavebních firem na vybrané téma.
  7. Na stránkách výrobců je rovněž možno si stáhnou veškeré dokumenty týkající se nosných konstrukcí, příček, stropů i střech. A nezanedbatelnou výhodou je, že jsou vždy v češtině!
  8. Samozřejmostí je záruční a pozáruční servis.

Anketa

Chtěli jsme být pozitivní a přemíře negativních zpráv se poněkud odlišit. Zeptali jsme se proto:

  • Co vás jako cihláře těší?

Josek Kotek, prezident Cihlářského svazu Čech a Moravy: Těší mě, cihlářský průmysl je v České republice na velice vysoké úrovni. Velmi rychle jsme se dokázali po pádu železné opony kouknou do zahraničí a zjistit, jak se to dělá jinde. Nešlo jen o samotný produkt, ale především i o dodatkové služby – o technický servis, o pomoc svépomocným stavitelům a podobně. Je to něco, co se zde velice uchytilo a zákazníci si na to zvykli a vyžadují to od nás. Stává se nám, že pod tlakem co nejvíce ušetřit, zvolí stavebníci méně kvalitní výrobek ze zahraničí, a pak se obrací i na Svaz a žádají nás o radu. Projekt totiž neobsahuje prováděcí dokumentaci, je určen pro stavební povolení a je zde výčet materiálů v podobě Blok 30, Blok 40 a podobně. Samostavitel si na tomto základě poptává materiály u různých výrobců a stavebnin. Každý chce ušetřit. A tak se nezřídka stane, že stavebniny dodají cihly od méně kvalitních zahraničních výrobců a na první pohled se zdá, že stavebník ušetří. Ale v ceně není doprava, založení stavby, technická pomoc, poradenství, mnohdy i záruky a řada dalších služeb, které renomovaní tuzemští výrobci nabízejí.

Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelna Šterboholy: Mě těší, že pokud se někdo rozhodne pro kvalitní keramický výrobek, pak rozhodně nejde o jednogenerační záležitost. Takový dům postavený z kvalitních cihel zde bude i za více než 100 let. Myslím si, že jde o nejvýhodnější investici, která překonává všechny jiné investiční nástroje. Ale zdá se mi, že současný trh je velice napjatý. Mám na mysli především volné prostředky na straně stavebníků. Je zřejmé, že za této situace se snaží hledat úspory. Stále častěji se vrací k samovýstavbě. Stejně tak sledujeme rostoucí tlak na cenu materiálů. Přičemž se opomíjejí vlastnosti jednotlivých výrobků. To má nedozírné následky pro konkrétní stavbu. Sanovat a rekonstruovat něco, co bylo postaveno z nevhodného materiálu nebo z materiálů bez správných technických parametrů, je cesta do pekel. Taková stavba výrazně prodraží, protože se často musí zbourat a začít znovu. Stavebník musí být značně opatrný. Musí si najít dostatek informací a pečlivě si vybírat. Dvakrát řež a jednou stav. My, jako Cihlářský svaz se musíme více zaměřit na osvětu, pojmenovat rizika a poradit lidem, co mají u obchodníků vyžadovat. Pochopitelně, že konečné rozhodnutí je vždy na nich.

Petr Porubský, obchodní a marketingový ředitel společnosti HELUZ: V první řadě je to spokojený zákazník, který s námi sdílí naše hodnoty. Cihla se opírá o historii několika staletí a přesto je stále v popředí. Stavíme totiž nejen na historii ale i novodobých zkušenostech, a tak se nám daří být stále v harmonii s trendy dnešní doby, ba co víc, často ty trendy i určujeme. Dokážeme nejen naplňovat požadavky současných norem, ale s velkou rezervou ty požadavky přesahujeme, ať už se bavíme o hodnotách pro tepelněizolační vlastnosti, životnosti materiálu, nebo stupňujících se nároků dnešního uživatele. To platí i pro služby a servis. Zákazník tak má jistotu, že jeho rozhodnutí a investice, které učinil, nemohl učinit lépe. Sečteno podtrženo, české cihly patří k TOP výrobkům na evropském trhu a jejich kvalita, sortimentní mix, parametry, komplexnost a také předprodejní, prodejní a poprodejní servis a služby jsou na velmi vysoké úrovni.

Zdeněk Vašík, majitel Zlínských cihelen: Jsem rád, že se nám podařilo diverzifikovat firmu. Kromě klasické výroby pálených cihel jsme rozšířili podnikání a rozkročili jsme se na více nohou. Například jsme si již před několika roky postavili v Malenovicích velkou fotovoltaickou elektrárnu a zabýváme se ukládáním stavebních materiálů (zeminy a suti). Nyní nám vyšla dotace na drticí a třídicí stroje. Za tři až čtyři měsíce bychom měli mít stroje na recyklaci k dispozici. Odbyt již máme zajištěn, protože se kolem nás staví dálnice a stavebním firmám dodáváme násypový materiál. Nedivte, že mám radost, protože takové ekonomické výsledky jsme ještě nikdy neměli. Navíc jsme přešli na fluidní spalování uhlí v pecích, čímž jsme eliminovali nebezpečí nedostatku plynu. Cihelna je však plně plynofikována a můžeme se k plynu kdykoli vrátit. Zvedli se mzdy a úměrně tomu jsme i zdražili. Celkově jsem spokojen.

Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger: Cihla má stále synonymum „Tepla domova“. Dům postavený s pálených cihel bude mít v Čechách tento význam vždy. My, jako Wienerberger dokážeme stále vytvářet ten vysněný domov pro naše zákazníky – to mě těší ze všeho nejvíc. Cihla sice u některých zákazníků může vzbuzovat dojem toho, že je dražší, ale není to tak. Pokud si k tomu započtete všechny služby, které výrobce nabízí – od založení stavby, přes kontroly techniků na stavbě a podobně – pak vždy vznikne kvalitní výrobek. Takové domy zde boudou stát i po stovkách let a stále budou plnit svou funkci. Takový kvalitních projektů máme mnoho. Navíc zde vidím i do budoucna znační pokrok. Mám na mysli digitalizaci výstavby. Letos v létě přijdeme na trh s robotickým zedníkem. Vyvinuli jsme jej ve spolupráci s KM Robotics a ČVUT. Tento robot začne v létě opravdu zdít i včetně pojiva první pilotní projekty. My dodáme cihly a kompaktní robot, kterého můžete přepravit na valníků za autem může po složení začít okamžitě zdít.

Ivan Novotný, majitel společnosti SILIKE Děčín: Produkujeme šamotové cihly, které se používají v hutnictví ale třeba i v cihlářských pecích. Jsme výrazně proexportně orientovaná společnost. Těší mě, že do zahraničí směřuje 98 procent naší produkce. K nejzajímavějším trhům patřila Severní Amerika nebo Austrálie. Zajímavé zakázky přišly i z Alžíru, kde se stavěly nové cihelny. K letošním posledním velkým zakázkám patří objednávka do Německa, která představuje čtvrtinu naší letošní produkce.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *