S rozvojem digitalizace v oboru stavebnictví došlo i ke změnám v rámcových vzdělávacích programech, kdy od podzimu roku 2022 nastala povinnost výuky metody BIM na všech středních školách stavebního zaměření. Trend digitalizace stavebnictví a výuku metody BIM dlouhodobě podporuje vzdělávací projekt stawebnice.online. Najdete zde základní informace o metodě BIM, výuková videa pro projektování v Archicadu a nově také IFC Čtečku Stawebnice.  IFC čtečka je pochopitelně dostupná zcela zdarma pro všechny uživatele v duchu projektu Stawebnice. Vedle podpory digitalizace stavebnictví web Stawebnice nabízí stavební příručku, 3D detaily, videa a také základy angličtiny pro stavaře.

IFC Čtečka Stawebnice umožňuje čtení souborů formátu IFC, který je standardním výměnným formátem souborů v procesu BIM. IFC Čtečka Stawebnice nabízí také možnost sdílení nahraných souborů IFC mezi jednotlivými uživateli (učitel a student) a to včetně dalších souborů jako PDF, PNG, JPG apod., které lze k IFC souboru připojit. Jedná se tak o základní cloudové řešení, které umožňuje procvičit si a osvojit si digitální komunikaci v rámci výuky. IFC čtečka není závislá na používaném projekčním softwaru, takže ji školy mohou využívat, ať používají softwary jako jsou AchiCAD, Revit, Allplan aj. Princip fungování IFC Čtečky Stawebnice včetně všech jejich funkcionalit je uveden dále. 

Pro využití IFC Čtečky Stawebnice na stránkách stawebnice.online je nutná krátká registrace, po jejímž vyplnění se uživatelům otevřou všechny dostupné funkce IFC Čtečky. 

Po přihlášení do IFC Čtečky se uživatelům zobrazí menu s následujícími možnostmi:

  • Moje projekty,
  • Sdílené projekty,
  • Registrace,
  • Odhlásit. 

Sekce „Moje projekty“ umožňuje nahrávat do IFC Čtečky Stawebnice vlastní projekty v IFC formátu
a také další soubory (PDF, PNG, JPG aj.) související s daným projektem. Nahrané vlastní projekty lze sdílet s ostatními registrovanými uživateli IFC Čtečky Stawebnice přes funkci „Sdílení“, kam stačí vyplnit pouze email uživatele, kterému chci projekt nasdílet.

V sekci „Sdílené projekty“ se zobrazují všechny projekty, které jsou Vám od jiných uživatelů IFC Čtečky Stawebnice sdíleny. U nasdílených projektů má uživatel možnost zobrazit si sdílený IFC soubor v IFC prohlížeči a všechny nahrané dokumenty a soubory k danému projektu, které je také možné stáhnout do svého zařízení. 

Sekce „Registrace“ slouží k editaci údajů uživatelského profilu a přes „Odhlásit“ lze IFC Čtečku jednoduše opustit z daného zařízení. 

IFC Čtečka Stawebnice vznikla na podporu digitalizace ve stavebnictví a doufáme, že bude velkým přínosem pro výuku nejen na SPŠ stavebních, ale i pro všechny, kteří se o stavební obor v souvislosti s digitalizací zajímají. Pro zkvalitnění IFC Čtečky Stawebnice i celého responzivního webu projektu Stawebnice budeme rádi za zpětnou vazbu, která je nedílnou součástí k vytvoření vhodných podkladů a funkcí dle uživatelů – vašich představ.

Podporujte digitalizaci ve stavebnictví s projektem Stawebnice a vyzkoušejte IFC Čtečku Stawebnice na stránkách stawebnice.online!

IFC Čtečka Stawebnice byla představena v rámci vyhodnocení soutěže HELUZ LEVEL UP 2022/2023, které proběhlo 12. 10. 2023 v Brně Pavilonu Antrhropos Moravského zemského muzea a zároveň se stala jednou z podmínek dalšího ročníku soutěže, a to jako prostředek pro odevzdání soutěžních projektů. 

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *