Zjistili jsme, že hliněné nepálené cihly vytvářejí zdravé vnitřní prostředí příznivé (nejen) pro astmatiky a umějí zlepšit tepelně-vlhkostní podmínky v interiérech.

Mikroklima místnosti neboli tepelně-vlhkostní podmínky ovlivňují náš pocit pohody či nepohody. Na tepelný komfort a „nohy v teple“ jsme si už díky podlahovému vytápění zvykli, s topnou sezónou budeme více řešit i druhý z neviditelných parametrů zdravého mikroklimatu, a to vlhkost vzduchu.

Při vytápění totiž dochází k snížení relativní vlhkosti, a tedy k vyššímu vysoušení sliznic horních cest dýchacích, což oslabuje naše obranné funkce. Suchým vzduchem trpí děti, alergici, astmatici, a tak pořizujeme různé zvlhčovače. Přirozenější a non stop fungující alternativou jsou zdi z materiálů, které dokážou vlhkost absorbovat a v případě suchého vzduchu ji zase automaticky uvolňovat. Takovým chytrým materiálem je nepálená hlína.

Vnitřní příčky z nepálených cihel regulují vlhkost

Nepálené cihly Heluz Nature Energy se používají na vnitřní příčkové a akumulační zdivo o tloušťkách 12 a 25 cm a jsou určeny pro stavby s požadavkem na zvýšenou tepelnou akumulaci a pro zlepšení mikroklimatu budov. Lze z nich vytvořit i příčky při rekonstrukcích. Nepálené cihly Heluz Nature Energy výborně absorbují vzdušnou vlhkost, kterou dokážou zpětně přirozeně uvolňovat a regulovat tak mikroklima, přitom neztrácejí na jiných kvalitách, právě naopak – mají výborné akustické vlastnosti a dosahují vysokých parametrů akumulace tepla. Jediné omezení se týká přímého kontaktu s vodou, kterého se musejí nepálené prvky vyvarovat.

Optimální vlhkost spoluvytváří zdravé mikroklima

Optimální vlhkost vzduchu v místnosti by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Vlhkost je sice člověkem mnohem méně pociťována než teplota, ale i ona nepříznivě ovlivňuje subjektivní pohodu i zdraví. Jakmile klesne pod 40 %, vysychají sliznice dýchacích cest, a tím dochází k oslabení jejich obranného mechanismu. Příliš suchým vzduchem v topné sezóně trpí nejen alergici a astmatici, ale i děti, které jsou citlivější a mohou reagovat podrážděním a sklony ke kašli či k dýchacím obtížím. I u zdravých lidí dochází k intenzivnějšímu vysoušení sliznice horních cest dýchacích a zvyšování náchylnosti k nákaze. Na mikroklima bychom měli dbát zejména v místnostech, ve kterých trávíme nejvíce času, jako jsou ložnice, obývací či dětské pokoje.

„Třeba v ložnici spíme zhruba osm hodin denně a ráno se chceme probouzet svěží, proto tolik záleží na tom, co zde dýcháme,“ potvrzuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažer společnosti HELUZ, a pokračuje: „Zejména v zimě cítíme, že dýcháme suchý vzduch, protože se více topí a i větráním se vzduch vysušuje. A právě tomu můžeme předcházet použitím chytrých materiálů, jako je hlína. Hlína je materiál, na který se trošku zapomíná, přestože má výborné vlastnosti. Pokud srovnáme cihly pálené s nepálenými stejné tloušťky, tak cihly nepálené mají lepší zvukověizolační vlastnosti a hlavně dokážou pozitivně ovlivňovat vlhkostní mikroklima. Hlína dokáže absorbovat vlhkost, a když máme v interiéru suchý vzduch, tak ji zase uvolňuje, aby vlhkost byla ideální a my se cítili příjemně.“

Nepálené cihly unesou i kuchyňskou linku

Na zdi z nepálených cihel se dává hliněná omítka Heluz a celý tento systém můžeme využít jak v cihelném domě, tak v dřevostavbách nebo v jiných prostorách, ve kterých klademe vyšší požadavky na lepší vnitřní podmínky. Hliněné omítky se používají stejně jako klasické, takže štuky mohou být probarvené. Pokud se kombinují pálené a nepálené cihly, hliněné omítky lze aplikovat na obě varianty.

„Na zeď z nepálených cihel můžete zavěsit i kuchyňskou linku, stačí použít hmoždinky, které mají větší délku a průměr než ty pro pálené cihly. Vystavět z nich lze i příčku mezi koupelnou a obývacím pokojem, jen v místě umyvadla provedeme obklad zdi, který zabrání styku s odstřikující vodou. Přece jen je to hlína, a tu když namočíme, může se rozpadnout. Proto se do první vrstvy zdí doporučuje použít pálené cihly, na kterých příčku založíme, aby v případě havárie vody nedošlo k poškození příčky,“ radí Ing. Pavel Heinrich.

Zdroj: Materiály pro stavbu, HELUZ

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *