Věcnost, rozum, společný (… společenský) zájem jde stranou. Chybí odvaha něco rozhodnout, říká Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy, když jsme se ho ptali na zhoršující se situaci v případě povolování staveb v ČR.

Co nového přinesla valná hromada?
Náš český cihlářský svaz se v příštím období chce ještě více zapojit do struktur evropského cihlářského svazu TBE. Naším zástupcem v TBE je pan. Ing. Jan Fiala. Takovou aktivitu dříve Svaz neměl. Dnes, kdy přicházejí nové směry na průmyslová odvětví resp. nařízení z úrovně EU je potřeba být aktivním členem. Naše aktivita byla velmi pozitivně hodnocena, zejména jak se zapojujeme do komunikace se státní správou. Nyní je aktuální téma „ambice EU uhlíkové neutrality do r.2050.“

Dojde k posílení spolupráce mezi všemi členy Svazu?
Jsme zájmové sdružení výrobců páleného cihlářského střepu. Sdružuje právnické osoby bez ohledu na jejich velikost, či formu podnikání. Členy jsou i malé provozovny a jsem rád ,že v poslední době mají více snahy se zapojit do práce představenstva a do celkového dění. Neřekl bych, že dojde k větší spolupráci mezi členy Svazu. Ve firmách se vyměnilo vedení a zdá se, že se jednotlivé firmy více respektují, než spolupracují. Mají více zájmu přispět svými odborníky do činnosti svazu.

A co spolupráce s dalšími organizacemi činnými ve stavebnictví?
Máme solidní zastoupení ve výše uvedených organizacích. Patříme mezi ty Svazy, které jsou aktivní a naši zástupci se pravidelně zúčastňují různých jednání v odborných komisích i pracovních skupinách. Škoda, že mladí lidé nemají zájem pracovat v různých sdruženích. Já to vidím jasně, nemají potřebu se někde angažovat, stačí jim, že se ve firmách dostanou do funkce a ostatní dění okolo je moc nezajímá, jaké bude podnikatelské prostředí v blízké budoucnosti. Moje zkušenost při výjezdech do zahraničí byla opačná. Lidem v evropských zemích není jedno co se děje okolo, co a jak politici vymýšlí a připravují. Zřejmě to asi souvisí s naší minulostí, kde jsme si zvykli, že vláda vše připraví a rozhodne za nás bez nás.

Jak reagujete na nedostatek učňů a dalších odborníků?
O tyto věci se musí přeci starat vláda. Má na to ministerstva. Podniky dlouhodobý neuspokojivý stav nespasí. Naší spolupráce se školami, učilišti bylo již dost a pokračuje dále. Záleží na učitelích, jak budou podporu chtít a hlavně využívat. Nyní spustila společnost Heluz on-line interaktivní učebnici pro učňovské a stření školy. Nádherná věc.

Jak se cihlářů dotýká Stavebnictví 4.0?
Cihláři jsou již docela připraveni. Zejména jde o BIM ,není pro nás problém mít kvalitní podklady (ty už jsou zpracované) pro projektanty, architekty. Přínos vidím zejména pro vlastníka. Uživatel stavby, tam nesporně kvalitní digitální dokumentace skutečného provedení pomůže při provozování, rekonstrukci či likvidaci stavby. Už vidím řemeslníky, jak pobíhají po stavbě s chytrým telefonem, čtou, jak mají co udělat. To je revoluce, nevidím to moc realisticky, že se to ujme ve stavebnictví. Naproti tomu u sofistikovaného automobilového průmyslu se bez pořádné dokumentace dílů a součástek neobejdete.

Dokážou tuzemští výrobci reagovat na inovace přicházející ze zahraničí?
Velcí výrobci – WB a Heluz – mezi sebou soutěží. Co připravují, se vždy tajilo a bude tajit. Nepsaný zákon podnikání. S blížící se recesí se stav spíše přiostří.

Česká republika si opět pohoršila v celosvětovém žebříčku povolování staveb. Jaký je váš názor na rektifikace stavebního práva? Jaké jsou vaše očekávání?
Je všechno již tak složité, že nemá nikdo šanci výrazně změnit stavební zákon a navazující předpisy. Máme přeci demokracii, všichni mohou kecat do všeho a úředníkům to nakonec vyhovuje. Chybí odvaha něco rozhodnout, a když rozhodnou tak se začnou účastníci řízení probouzet. Najmou právníky a kolotoč se roztáčí. Věcnost, rozum, společný (… společenský) zájem jde stranou. Zde jsem pesimistou.

Jiří Kučera

Další články z rubriky:
Škola je postavena z cihel HELUZ FAMILY
Fasáda z cihel jako výtvarné dílo
Dvě tvarovky spojené minerální vlnou
Nízkoenergetický dům bez nutnosti zateplení
Wienerberger e4 dům: hra na bydlení

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *