Tondach se v posledních desetiletích stal symbolem pro pálenou střešní tašku. Jakpak by ne, v nabídce střešních krytin Wienerberger – Tondach najdeme výrobky, jež uspokojují i nejnáročnější záměry architekta a stavebníka. V sortimentu najdeme tašky moderní, jako jsou Stodo a Figaro, univerzální jako Samba, klasické, jako jsou Brněnka a Francouzská, a stoletími prověřené historické modely, jakými jsou Bobrovky nebo Prejzy.
Společnost Wienerberger, jediný výrobce pálených krytin v České republice, myslí i na detaily, a proto nabízí tašky v široké škále barev a s různými povrchovými úpravami (režná, engoba, glazura). Samozřejmostí je také široká škála střešního příslušenství, funkčně i esteticky doplňující jednotlivé varianty tašek.
Elegance pálených tašek
Pomineme-li stavby z lícového zdiva, je většina keramických prvků skryta pod vrstvou izolace, omítek a nátěrů. Výkladní skříní výrobců pálených stavebních materiálů jsou tedy především střechy. Svou hladkostí a rytmickým opakováním tvarů dodávají stavbě na elegantnosti, která se neomrzí ani za několik desetiletí. Není divu, že je na design střešních krytin Tondach kladen velký důraz a vývoj nových modelů neustále pokračuje. Funkčnost ale nestojí stranou, nakonec střecha je velmi namáhanou částí stavby, ať už se jedná o teplotní výkyvy, velké množství sněhu, silné větry a případně i krupobití, a proto je odolnost materiálu zásadní pro dlouhodobou odolnost celého objektu.
Bubenický test
Napadlo vás někdy, kolik střešní taška vydrží úderů například při pořádném krupobití? Jako hudebníci jsme přemýšleli, jak tuto záležitost ověřit. Po velkém přemýšlení a dohadování jsme se rozhodli pro zkoušku hrou, ta nám tak nějak nejvíc připadala přirozená… Kdo někdy viděl hru na bicí nástroje, zcela jistě uzná, že takovému množství úderů se jen stěží něco vyrovná. Kam se hrabe krupobití… Vyrobili jsme několik experimentálních hudebních nástrojů, které nás kromě testu odolnosti potěšily také svou zvukovou kvalitou. Nedáme na ně dopustit a s oblibou je používáme na koncertech ve spojení s klasickými hudebními nástroji.
Bobrofon
První pokus se zaměřil na krytinu Tondach Bobrovka, konkrétně kulatý řez 18x38v režném provedení. Kdo někdy zkusil udeřit tvrdším předmětem do dobře vypálené keramiky, zcela jistě uzná, že má zvonivý zvuk. (Což je i dobrý test při nákupu nestavební keramiky.) Nejinak je tomu u Bobrovky. K jejímu dobrém zvuku přispívá hladký tvar a stejná tloušťka po celé ploše. Vhodným dělením a zakracováním jde z této střešní tašky dostat hudební rozsah téměř dvou oktáv, ladění je přitom pořád konkrétní. Jak taková taška zní? Překvapivě dobře, zvuk se blíží kravským zvoncům, přestože technicky jde o podobný princip rozezvučení jako například u xylofonu nebo zvonkohry. Seřazením různě řezaných tašek vznikl hudební nástroj úctyhodných rozměrů při výšce 230 cm a šířce 160 cm. Zavěšení je realizováno pomocí provázků, které umožňují volný pohyb tašek – oscilátorů a tedy i dobrou rezonanci.
Čím se na takový nástroj hraje? Prvotní obava o křehkost materiálu nás přivedla k filcovým paličkám, ale nakonec jsme skončili u velmi tvrdých paliček z odolného plastu, pokus byl proveden i paličkami kovovými. Je obdivuhodné, co taška vydržela. Na bobrofon vzniklo několik studiových nahrávek a na každou tašku tak padlo několik tisíc úderů. Nepraskla ani jedna…
Keramobubny
Ono vlastně už ani nebylo po úderech kovovou paličkou co testovat, ale když už jsme měli domluveného bubeníka, chtěli jsme ho potěšit sadou keramických bicích. Jistou zkušenost jsme měli s výrobou cajónu z cihly Porotherm 50 profi, ale udělat klasický buben byla opravdu výzva. Nakonec nám padla do oko několik hřebenáčů. Vhodným řezem z nich lze vytvořit výseče, které po spojení tří kusů dají dohromady útvar velmi blízký komolému kuželu. Rozměr dokonce odpovídá standardizovaným rozměrům z bicích souprav. Myslím, že si bubny náš bicista užil, zábava mu vydržela celé odpoledne a zrovna pořídil i několik studiových nahrávek.
Pálené střešní tašky jsou výrobky vysoké jakosti, což si s hrdostí uvědomuje i výrobce, společnost Wienerberger, a proto také na střešní tašky dává 33 let záruku. Přidejte se ke spokojeným zákazníkům i vy, určitě nebudete litovat.
Petr Pavlinec
Nejnovější komentáře