Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Chalupa v malé vesničce Cikháj v centru Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy je obklopena lesem, loukami a pastvinami, takže bylo žádoucí zachovat venkovský ráz stavení, tak jak se kdysi na Vysočině stavělo. Stavebník chtěl ale současně využít i všechny dostupné moderní technologie.

Objekt je postaven z moderních zdicích bloků a moderními postupy, ovšem tak, aby nenarušil vesnický kolorit okolí. „O návrh jsme požádali Ing. Miroslava Šikla, který už několik tradičních chalup na Vysočině projektoval. Interiér a jeho dispozici jsme si navrhli s rodinou sami. Mysleli jsme tak například i na samostatné WC v přízemí, abychom nemuseli večer, když se společně bavíme v jídelně, na pokoji rušit spící děti,“ prozradil nám majitel domu pan Jiří.

Přál si v přízemí velkou „sednici“ s jídelnou a kuchyní, jak to dříve bývalo v chalupách zvykem, aby se sem vešlo hodně přátel či členů rodiny. A nesměla chybět pěkná velká pec. A protože objekt slouží i k pronájmu, musí chalupa splňovat i moderní požadavky na komfort.

Všech pět samostatných pokojů má vlastní koupelnu s WC, topení i ohřev vody zajišťuje automaticky tepelné čerpadlo, každá místnost má vlastní termostat pro nastavení teploty, dlažbu i dřevěné podlahy v pokojích vyhřívá podlahové topení a v kuchyni najdete moderní spotřebiče včetně myčky, horkovzdušné i mikrovlnné trouby či kávovaru.

Pec s rozvody tepla

„Pec jsem si navrhoval sám, vybral jsem zelené kachle, které působí teplým dojmem. Standardně se dává dvojice neprůhledných dvířek, ale my jsme zvolili prosklená, aby byl vidět oheň,“ pochlubil se nám pan Jiří.

Po zatopení v peci lze nasměrovat teplý vzduch do teplovzdušného potrubí. Může prohřívat lavici, na níž se nejen příjemně sedí, ale také v zimě suší boty. Ležení nahoře si oblíbily zejména děti, pro něž je místo na peci hotovým magnetem. Z pece vede také teplovzdušný průduch do jednoho z pokojů v horním patře, který lze takto vyhřát.

Dobové artefakty i řemeslo

Chalupu se majitel snažil stylově zařídit, aby se v ní každý návštěvník cítil stejně jako za časů našich babiček. Najde se tu například sbírka kafemlýnků, která zdobí okna sednice i poličky na chodbě, ale také keramická svítidla – stínítko každé z nich lemuje proužek ve stejné barvě, v jaké je ten který pokoj zařízen. Na zakázku byl vyroben také nábytek v pokojích i zařízení sednice. Místní kovář vytvořil veškeré kovové doplňky – garnýže, kliky, stojan na dřevo nebo zábradlí na schodech. Důležitým detailem jsou pak retro vypínače světel s otočným knoflíkem.

Dojem venkovského stavení kromě jiného navozují i dřevěné podlahy a masivní stropní trámy. Nejde však o konstrukční prvky stavby, ale pouze o dekoraci, stropy jsou z keramických dutinových tvarovek, takže se neprohýbají a také zvuková izolace je zásadně lepší než u dřevěných stropů.

Chalupa je celkově orientována na pobyty s dětmi. Mohou si tu užít opravdu velkou oplocenou zahradu a hrát si v bezpečí pod dohledem dospělých usazených na kryté terase.

Materiály a stavba

Nepodsklepená chalupa je postavena z cihelného zdiva Porotherm, na základové desce z betonu, a zastropená keramickými stropy. Pálená keramika „dýchá“ a přispívá k vytvoření útulného a zdravého prostředí. Podlahu ve společných prostorách pokrývá dlažba, v pokojích jsou položeny dřevěné parkety. Majitelé se snažili vyjít vstříc autentickému vzhledu chalupy, k níž se hodí šindelová střecha, ale protože originální dřevěný šindel je příliš drahý, zvolili plastový šindel. Od pravého se pozná až při opravdu podrobném zkoumání.

„Stavba chalupy zabrala dohromady necelé dva roky. Na jaře jsme začali stavět, na podzim byla hotová hrubá stavba, další jaro se začalo s dodělávkami a na podzim bylo vše hotovo. Pak už zbývalo jen zařídit interiér a obstarat nábytek.“

Technické údaje a kontakty
Zastavěná plocha: 177,35 m2
Užitková plocha celkem: 210,08 + 33,16 m2 (kůlna, terasa, zástřeší)
Obytná plocha: 136,74 m2
Stavební materiál: cihelné bloky Porotherm 44 Profi na betonové základové desce
Střešní krytina: Drlíkův šindel
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch/voda

Kontakty:
Wienerberger cihlářský průmysl, www.wienerberger.cz
Chalupa Za Humny, Cikháj 72, Žďár nad Sázavou, www.chalupazahumny.cz

Foto: Jiří Jelínek

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *