Tondach se v posledních desetiletích stal ztělesněním pro pálenou střešní tašku. Jakpak by ne, v nabídce střešních krytin Wienerberger – Tondach najdeme výrobky, jež uspokojují i nejnáročnější záměry architekta a stavebníka. V sortimentu najdeme tašky moderní, jako jsou Stodo a Figaro, univerzální jako Samba, klasické, jako jsou Brněnka a Francouzská, a stoletími prověřené historické modely, jakými jsou Bobrovky nebo Prejzy.

Společnost Wienerberger, jediný výrobce pálených krytin v České republice, myslí i na detaily, a proto nabízí tašky v široké škále barev a s různými povrchovými úpravami (režná, engoba, glazura). Samozřejmostí je také široká škála střešního příslušenství, funkčně i esteticky doplňující jednotlivé varianty tašek. O tom, že Tondach v segmentu střešních krytin určuje směr a má vize pro budoucnost, svědčí i nejnovější taška V11 ověnčená několika mezinárodními designovými cenami.

V dnešním příspěvku se Vás pokusím přesvědčit, že střešní tašky od Tondachu jsou tak kvalitními výrobky, že je lze použít i jako zajímavý a funkční prvek interiéru. Vytvořil jsem z nich několik netradičních hodin, které ozvláštní jak historický, tak moderní interiér. K vytvoření ciferníků jsem použil CNC frézku s vodním chlazením, která se postarala o převedení rozličných návrhů z obrazovky počítače do povrchu již vypálené tašky.  Mnoho mých kamarádů si ťukalo na hlavu při představě, že hodlám frézovat střešní tašku. „Zednící měří v centimetrech, jak do toho chceš dělat drážku v hloubce 0,2 mm?“ Možná vás to překvapí, ale v Tondachu se při výrobě tašek měří desetinách milimetru…

Nepřehlédněte: V rytmu Tondachu

Bobrovka

Neexistuje mnoho výrobků, které jsou tak nadčasové, že vydrží ve stejném designu i několik století. Ve světě keramických krytin je takovým výrobkem zcela jistě Bobrovka, jedna z nejstarších a nejvýznamnějších krytin vůbec. Najdeme ji jak na mnoha rozsáhlých historických objektech, od hradů, zámků a kostelů až po běžné domy. O její nadčasovosti svědčí i fakt, že ji najdeme i na mnoha moderních stavbách. Rozměry tašky jsou v nejtypičtějším kulatém rozměru 180 x 380 mm, což je velkou výhodou u členitých střech i s komplikovanými oblými tvary (úžlabí, volské oko, kužel).

Osobně s Bobrovkou velmi rád pracuji. Její hladká, ničím nenarušená plocha je jako čistý list pro malíře – láká k tvoření. Keramohodiny z této střešní tašky jsou také mojí prvotinou, na které jsem si ověřil, že v obrábění keramických krytin není problém zajít do jemných detailů, které se dají odměřovat v setinách milimetru. 

Figaro

Velkoplošná taška Figaro (277 x 470 mm) je univerzální a ověřenou keramickou krytinou zajišťující bezpečnou ochranu podstřeší i v náročných klimatických podmínkách. Unikátní sytém drážek zajišťuje dobrý odvod vody v horizontálním i vertikálním směru a umožňuje jednoduchou pokládku s možností posunu až o 25 mm.

Při frézování hodin jsem byl velmi potěšen hladkostí povrchu a naprostou rovností (odchylka celého povrchu byla do 0,1 mm), o čemž se můžete přesvědčit v detailu frézovaného povrchu. Povrch v provedení černá engoba příjemně kontrastuje s vyfrézovaným ciferníkem a hodiny tak vypadají opticky vyváženě.

V11

Chcete mít na střeše designový skvost? Pro Vás je určena nejmodernější keramická krytina od Tondachu. Návrh této krytiny provedlo světoznámé Studio F. A. Porsche a o tom, že se jejich dílo povedlo svědčí i získání několika prestižních cen, jako jsou German Design Award 2020 nebo Red Dot Award, která je udělovaná pouze výrobkům s nadstandardní kvalitou. Střešní taška Tondach V 11 je zajímavá z několika důvodů. Po technické stránce jde o povrch tvořený třemi rovinami střetávajícími se ve tvaru písmene V, což napomáhá perfektnímu odvodu vody ze střechy i v případě extrémních srážek. Originální a minimalistický design přispívá k větší kvalitě a bezpečnosti celé stavby.  Po estetické stránce dodávají dva lomy střeše netradiční dynamiku, na níž sluneční světlo rozehrává nekonečné variace odrazů a odlesků.

Navrhnout ciferník pro tento designový unikát bylo nesnadným úkolem. Nakonec jsem zvolil zrcadlově obrácené číslo 11, odkazující k množství tašek V11 potřebnému k pokrytí 1 m2 střechy.

Keramické střešní krytiny Wienerberger Tondach jsou prvotřídními výrobky výjimečného vzhledu postavenými na tradiční technologii s vizí do budoucnosti. Přidejte se ke spokojeným zákazníkům i vy, určitě nebudete litovat.

Čtěte také: Keramomat: digitální zařízení ovládající střešní tašky

Petr Pavlinec

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *