Vědecké studie ukazují, že počet horkých letních dnů stále stoupá a s nimi roste i jejich průměrná teplota. Klimatologové předpovídají, že venkovní teploty vzduchu se budou i nadále zvyšovat. Horké klima nepříznivě ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví. Způsobuje nepohodlí, únavu, dýchací potíže, podrážděnost a snižuje pracovní výkonnost. Chceme bydlet v takovém domě, který nás ochrání nejen před zimou, ale i před horkem. Jak by měl takový dům vypadat?

Střecha má velký vliv na teplotní klima v interiéru

Tradiční střešní konstrukce v podobě dřevěného krovu a střešní krytiny měla za úkol především ochránit dům před deštěm, sněhem a zimou. Později se kladl důraz hlavně na minimalizaci tepelných ztrát. Mezi krokve začala být vkládána tepelná izolace, která zabraňuje úniku tepla z interiéru domu. V dnešní době, kdy jsou výkyvy teplot v některých dnech opravdu extrémní už nestačí tradiční skladba šikmé střechy – krytina, vzduchová mezera, tepelná izolace. Přestože má větrací mezera pod střešní krytinou zásadní vliv na odvod tepla, které vznikne na povrchu střechy v důsledku vysokých teplot vzduchu a dopadem slunečního záření, není dostačující natolik, aby se interiér domu nepřehříval.

Samotná tepelná izolace neuchrání před horkem

Materiály, které používáme jako tepelnou izolaci budov, mají velmi nízkou tepelnou vodivost. To znamená, že přenáší teplo vedením na jiný materiál velmi pomalu. Za dlouhotrvajících horkých letních dnů se však teplota vzduchu pod střechou stále zvyšuje, protože materiály používané pro zateplení, jako je třeba minerální vata nebo polystyren mají nízkou schopnost akumulace tepla. Je to dáno tím, že jsou příliš lehké. Ve srovnání s cihlou mají sice měrnou tepelnou kapacitu obdobnou, ale kvůli malé hustotě nejsou schopny pojmout tolik tepla jako keramický střep.

Velký vliv na stoupání teploty v interiéru má prostup slunečního záření skrz okna. Pokud nejsou okna dostatečně zastíněna před sluncem pak infračervené záření proniká do interiéru domu a vzduch uvnitř ohřívá.

Těžká střecha zajistí pomalé prohřívání

Schopnost materiálu akumulovat teplo je zásadní pro zajištění příjemného klimatu uvnitř domu. Keramické střešní tašky dokáží akumulovat jen malé množství tepla, protože jsou poměrně tenké. Proto vznikla tzv. těžká střecha z keramických tvárnic, která díky své vyšší hustotě a schopnosti absorbovat a udržovat teplo zajistí stálejší klima uvnitř domu i za vysokých venkovních teplot.

Výhody a nevýhody těžké střechy

Navíc oproti klasické “lehké” střeše s konstrukcí z dřevěného krovu mají následující výhody:

  • dlouhá životnost a bezúdržbovost
  • konstrukce nepodléhá zkáze kvůli přírodním škůdci
  • dobře zvukově izoluje
  • snadnější realizace vzduchotěsnosti střechy

Mezi nevýhody těžké střechy naopak patří:

  • nutnost sedlové nebo pultové střechy s doporučeným sklonem 25° – 40°
  • pravoúhlý půdorys domu
  • maximální rozpon mezi štítovou a nosnou zdí je 6m

Způsob výstavby těžké střechy

Na štítové a vnitřní nosné zdi, které jsou vyzděny do potřebného sklonu, jsou uloženy nosníky a keramické vložky, které tvoří základ pro další konstrukci střechy. Po jejich položení je celá plocha zabetonována, podobně jako při běžné stavbě stropu. Po vytvrdnutí betonu je k dispozici rovná a pevná plocha, která slouží k uložení finálních vrstev střechy, včetně laťování, tepelné izolace a krytiny. Tato kompaktní plocha umožňuje bezpečné použití vybraného typu střešních tašek i při nižším sklonu střechy než je obvyklé, a dokonce poskytuje ideální podklad pro instalaci zelené střechy díky své vysoké nosnosti.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *