Dodavatel: TONDACH Česká republika s.r.o.

Pro mnohé je výběr střešní krytiny poměrně náročný proces, jsou ale i tací, kteří se vůbec nerozhodují. To je také případ Adama Kohuta z Nového Vestce.

Pan Kohut měl od začátku jasno v tom, z čeho by být měl jeho nový dům postaven: „Chtěl jsem zděný dům, jednoduché jednovrstvé zdivo, které by ale mělo dobré izolační vlastnosti. Volil jsem bez nějakého většího rozmýšlení pálenou cihlu Porotherm 44 cm plněnou vatou,“ říká na úvod a na vysvětlenou dodává: „Jsou to tradiční materiály spojené moderní technologií, a to se mi líbí. Kamenný obklad je lepený přímo na cihlu bez nějakých dalších mezivrstev.“

Provětrávaná střecha: Byla by škoda neudělat to pořádně!

Střechu realizovanou jako provětrávanou stavěla pokrývačská firma pana Prchala, která vyráběla i skryté okapové žlaby do tvaru U, skryté netradičně působícím oplechováním. Vše dělané na míru a s řádným fortelem.

„Neuznávám takové ty lepené spoje, které propagují některé firmy na trhu. Podle mě to nemůže dlouho vydržet. Žlaby a okapy, aby to něco vydrželo, musí být prostě dělané klasickou plechařinou a nýtované. Jinak to nemá dlouhou životnost. Zejména v rozích si myslím, že ty lepené spoje nemohou vydržet“, svěřil se nám se svým odborným názorem pan Prchal. „A tady je to dělané z dosti drahého francouzského materiálu, speciálního pozinku leptaného kyselinou, aby se dosáhlo této zajímavé barvy. A bylo by škoda to neudělat pořádně,“ dodává.

Pan Prchal dodává veškeré práce, tzn. i klempířinu, laťování, pokládku tašek, jinými slovy vše, co je při realizaci střechy potřeba. Je na řemeslné provedení skutečně hrdý, ale zdůrazňuje, že důležité je především to, že je to z jedené dílny a nepřebírá se práce po někom jiném.

Když jsme se zadívali na detaily střechy, tak jsme mu museli dát za pravdu. Člověk nemusí být zběhlý v oboru, aby na něj střecha jako celek udělala bezvadný dojem. A jak je známo: detail tvoří celek, což se na střeše pana Kohuta jednoznačně potvrzuje. „Jsem zvyklý pracovat jen s těmi nejlepšími materiály a tady to tak je. Když si někdo vybere nekvalitní materiál, tak do toho prostě nejdu“, zdůrazňuje pan Prchal. A to se týká i střešní krytiny Tondach Stodo Amadeus černá glazura.

Viděl jsem to všude

Jak probíhal výběr střešních tašek a proč si zvolil zrovna tuto krytinu, zajímavě vysvětlil majitel domu, pan Kohut: „Vycházel jsem ze zkušenosti, protože bratr stavěl před nějakou dobou a má úplně stejnou krytinu. Bydlel jsem před tím ve Vinoři, v rodinném domku, kde jsem se narodil, a tam tyhle tašky máme také. No a všichni jsou strašně spokojení, takže ta volba byla jasná“, říká pan Kohut.

K barvě dodává, že od počátku chtěl černou a o jiné neuvažoval. Navíc ji mají také doma a má ji na střeše i bratr, takže, jak říká: „Se střechou jsem měl jasno od začátku.“

My jen můžeme konstatovat, že spojení materiálu ověřeného zkušeností se skvělým řemeslným provedením, jasným názorem a estetickým cítěním pro kombinaci materiálů u investora dalo vzniknout skutečně nádhernému rodinnému domu, ve kterém bude radost bydlet.

Podrobné informace o pálených taškách TONDACH najdete zde.

Zdroj: Můj dům a Tondach | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *