O vlastnostech domu i kvalitě budoucího bydlení rozhodují především použité stavební materiály. Před tuto hádanku je postaven každý stavebník a její rozluštění následně ovlivní průběh stavby i to, jak se vám bude ve vašem vysněném domě žít.

Klíčová volba

Volbu stavebního materiálu musíte mít vyřešenu již ve fázi projektu. Konkrétní výběr bude přirozeně kromě ceny ovlivněn aktuálními trendy ve stavebnictví, ale i zkušenostmi projektanta. Nezbytné je zohlednit i vlastnosti konkrétního staviva, hodinovou sazbu, pracnost, dopravu a skladování materiálu, nároky na provoz i údržbu hotového díla. Záležet bude také na místních klimatických podmínkách, ale i na parametrech zdiva, možnostech manipulace, transportu na staveniště, rychlosti, pracnosti i přesnosti zdění. Celou stavbu podstatně urychlí a zjednoduší ucelený stavební systém, které má předem připraveny všechny detaily.

Zásadním údajem při výběru vhodného stavebního materiálu budou tepelněizolační vlastnosti materiálu v souvislosti s požadovanými tepelnými ztrátami budovy.

Výhody systému

O tepelných vlastnostech domu rozhodují především použité stavební materiály, ale nepodceňujte ani systémovou provázanost konkrétního materiálu s doplňky, snadné řešení detailů a možnost dodatečných stavebních úprav. Velký pokrok přinášejí takzvané ucelené stavební systémy, které minimalizují vznik tepelných mostů. Jde o systém různých stavebních prvků, od obvodového zdiva až po překlady, který umožňuje postavit dům rychle a maximálně účelně. Obzvláště cenné zde jsou různé stavební detaily, např. okenní překlady už v sobě mohou mít zabudovány dutinu pro stínicí techniku či žaluzie, a hlavně návaznost systémového překladu na obvodové zdivo je díky „zámkům“ rychlá a snadná. Rychlost stavby je významný činitel, protože kaž­dý zedník a každá hodina práce vás stojí nemalé peníze.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *