A V stav, spol. s r.o. byla založena v roce 2003 jako ryze česká stavební společnost. Původní zaměření na komplexní dodávky střech bylo rozšířeno na zakládání staveb a v roce 2005 na kompletní výstavbu rodinných domů. Dnes se soustřeďujeme převážně na výstavbu rodinných domů na klíč, ale i rekonstrukci větších celků jako jsou obecní úřady, ZŠ a MŠ, případně komerční prostory, říká jednatel Radek Vasserbauer.

Jako stavební firma jste dost univerzální a můžete srovnávat různé formy výstavby. Mohl byste napsat, co nejvíce oceňujete na pálených cihlách a kdy byste zvolil jiné stavební materiály?

Oceňuji především to, že jde o přírodní materiál se skvělými vlastnostmi jako je pevnost, nosnost, schopnost tepelně izolovat, variabilita. Jiný materiál bych zvolil pouze v případě stavby v podzemí (sklepy, suterény apod.)

V současné době zaznamenáváme neočekávaný růst cen například dřeva, izolací a železa. Co si myslíte o cenové politice výrobců cihel?

Jako všichni zdražují i cihláři. Radost z toho nemáme ale, jsme rádi, že nejde o desítky procent jako tomu je u ostatních výše jmenovaných materiálů.

Zaznamenali jste již případ, že se nějaký z klientů, který původně uvažoval u dřevostavbě a jejích cena se za uplynulý rok zvýšila o 60 procent, rozhodl například pro zděný dům?

My se setkáváme pouze s „klasikáři“. Jdeme z ruky do ruky a naše klientela ví, že dřevostavby nestavíme. Jestli předtím někdo uvažoval o dřevostavbě? Myslím, že ne.

Pokud byste si sám měl nyní začít stavět bydlení pro rodinu, jaké materiály byste zvolil? Jednoduše, jaký je Váš dům snů?

Já už jsem si zaplať Pán Bůh svůj dům snů postavil a neměnil bych. Zdivo je samozřejmě pálené a tašky máme betonové. Okna jsou dřevěná a topení podlahové s tepelným čerpadlem. Dešťovou vodou splachujeme. Ale stejně je ze všeho nejdůležitější, s kým v takovém domě bydlíte…

Na stavbě se vždy čeká, aby se spěchalo a spěchá, aby se čekalo. Co vás v těchto aktivitách nejvíce limituje, vadí, rozčiluje…?

Dnes je to především nedostatek některých materiálů. A to v takovém rozsahu, že vám stavebniny ani neumí říct kdy jim dorazí zboží a jestli vůbec a které. Sliby a dohody, které se v této hektické době velmi těžko plní. Lhostejno je-li to řemeslník, subdodavatelská firma či projektant. Všichni jsou přeplnění, v poklusu a ve skluzu.

Kdo se nejvíce opožďuje v termínech subdodávek a s kým jste naopak spokojen?

Jak jsem říkal, dnes jsou to opravdu všichni. Spokojen jsem s každým, u kterého vidím snahu vyjít vstříc, nějak to vymyslet, udělat. A to není o firmách, ale o konkrétních lidech.

Pociťujete nedostatek nejen kvalifikované pracovní síly, nebo máte stabilní spolupracovníky?

Nedostatek kvalifikované síly pociťujeme už více než 15 let. Nejsou nový učedníci a stávající řemeslníci stárnou. Nahrazují je – jak se jen dá – různí více či méně schopní cizinci, kteří zase mají problém dostat se k nám do ČR.

V čem vás omezuje současná již rok a půl trvající pandemie?

Pandemie prohloubila problémy s pracovníky, materiály a službami obecně. Neustále řešíte, co smíte, co nesmíte, případně s jakým omezením. Je to spíše taková celospolečenská otrava.

Daří se vám implementovat do praxe nové postupy a novinky na trhu?

Pro zajištění maximální kvality odvedené práce zajišťujeme pravidelné školení našich zaměstnanců u jednotlivých výrobců. Rovněž sledujeme vývoj nových technologií, výrobků a postupů. V roce 2012 byla naše společnost vybrána do programu POROTHERM DŮM, čehož si velmi vážíme. Je to ocenění naší práce, stejně jako doporučení našich zákazníků.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *