Heluz, Wienerberger a Ytong byli jedinými výrobci stavebních materiálů, kteří se zúčastnili Stavebního veletrhu Vídeň 2020. Porovnání mezi obdobnými veletrhy v Praze a Brně nedopadlo pro Českou republiku vůbec špatně.

„Byl jsem osloven kanceláří CzechTrade, abych přijal pozvání zúčastnit se stavebního veletrhu ve Vídni 20. – 23. února. Bauen & Energie je zajímavou platformou, jež ukazuje vývoj trendů v oblasti energetické účinnosti, inteligentních domů, koupelen a wellness v Dolním Rakousku, Vídni, Burgenlandu a v sousedních zemích. Pozvání jsem přijal a v pátek 21. února 2020 jsem strávil dopoledne na této akci. Měl jsem možnost osobně porovnat stavební veletrhy pořádané v Praze, Brně a ve Vídni. Z výrobců stavebních materiálů zde vystavovaly pouze tři firmy Ytong, Heluz a Wienerberger. Zastoupení ostatních výrobců a jejich nabídku specifických stavebních prvků jsem postrádal, nikdo jiný zde nevystavoval. Veletrh zabíral dva pavilony a jeho celková plocha nebyla větší než dvě haly PVA Letňany,“ popisuje své zážitky Ing. Jan Fiala za Cihlářský svaz Čech a Moravy.

Vídeňský veletrh se zaměřil na celé bytové domy s důrazem na kvalitu bydlení, zvláště v těch, jež jsou vyrobeny z cihel a rovněž i na dřevostavby. „Našel jsem zde jak chytrá řešení vytápění s plnou automatizací tak i propracovaný systém od krbových kamen, kotlů, krbových vložek až po kachlová kamna a to vše v designu moderny i retro návratu do 70. let minulého století. Další část vystavovatelů se snažila oslovit zákazníky, kteří preferují vlastní realizaci jednotlivých stavebních profesí. Zaujala mě přehlídka ručního nářadí, spojovacích prvků, ale hlavně armáda konzultantů s možností okamžité realizace drobných stavebních dovedností. Každý z nich by mě naučil, jak vyměnit vodovodní baterii, opravit prasklý vodovodní řad, letovat, pájet a nezapomněli ani na drobné elektrikářské práce,“ říká Ing. Jan Fiala.

Ve druhém pavilonu se nacházeli vystavovatelé, kteří se zaměřili na interiéry bytových prostor, doplňky, wellness a spa. Nechyběly zde ani dva elektromobily.

„Kdybych měl krátce zhodnotit své dojmy, musím konstatovat, že v České republice naleznete širší sortiment cihlářských výrobků, a to od svislých, přes vodorovné keramické konstrukce až po lícové cihly, cihelnou dlažbu a tvarovky. Naproti tomu realizátoři cihelných domů byli ve Vídni zastoupeni ve větší míře než v ČR,“ uzavírá Ing. Jan Fiala.

Více najdete na www.bauen-energie.at

Foto: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *