Architektura rodinných domů je v současnosti velmi různorodá a od toho se odvíjí i tvar střechy. Šikmé střechy jsou staletími ověřené a jejich ztvárnění může být od klasického až po moderní. Navíc, na rozdíl od strohých rovných střech, vnášejí do prostředí prvek útulnosti a lidská měřítka. Nejenže dobře vypadají, ale splňují i náročné požadavky na technické provedení a také využití prostoru.

Tradiční české domy mají svůj vlastní styl a k němu se neodmyslitelně váže šikmá střecha. Příjemným způsobem totiž reflektuje okolní přírodní prostředí. I dnes jsou nejčastějšími typy střech sedlová, ale najdeme i valbové či stanové. K modernímu stylu sluší zase jednoduché pultové. Svou rozlohou a výrazností ztvárnění tvoří v podstatě pátou fasádu domu. Díky možnosti různých sklonů, barevných řešení či povrchových úprav jsou oblíbené mezi architekty i stavebníky. Tradiční či klasické, moderní nebo i historické – přizpůsobí se jakémukoliv prostředí či vkusu obyvatel.

Jak jsou na tom šikmé střechy z ekonomického hlediska?

Kvalitně vyhotovené šikmé střechy pokryté pálenou taškou mohou mít trochu vyšší počáteční náklady, ale vydrží vám věky.

Tondach – největší výrobce pálených tašek v Česku – poskytuje záruku 33 let při správném odborném provedení. Navíc jsou prakticky bezúdržbové – nemusíte je ničím natírat ani jinak často udržovat, což přináší nezanedbatelné časové i finanční úspory. Komplexní systém Tondach obsahuje množství doplňkových prvků, které jsou kompatibilní, takže vše spolu dobře funguje. Pokud přece jen třeba nějaký prvek vyměnit, je to rychlé a jednoduché.

Čtěte také: Krytiny šikmých střech

V případě starších domů je bydlení v podkroví, případně vybudování šikmé střechy na domě s původně rovnou střechou, výbornou příležitostí, jak s minimálními náklady přidat další obytný prostor. Navíc tím vyřešíte případné problémy, které se při starší střeše často vyskytují.

Kvalitní tepelná izolace a vlastnosti pálených tašek pomáhají také snížit teplotní úniky v zimě a přehřívání v létě, čímž snižují i náklady na energie.

Ekologické hledisko je důležité

Jedním z aspektů, na které je třeba při stavbě domu dávat pozor, je i ekologie. U šikmé střechy máte bod k dobru už díky tvaru střechy. Dům s jednoduchou šikmou střechou má kompaktnější tvar než „kostka“ se stejným objemem, takže i tepelné ztráty jsou nižší.

Velký význam má i hospodaření s vodou. Stékající dešťovou vodu můžete ze šikmých střech jednoduchým způsobem zachytávat a využívat ji potom jako užitkovou. Ušetříte tím množství pitné vody, což potěší nejen přírodní prostředí, ale i vaši peněženku. Šikmé střechy jsou navíc mnohem méně náchylné na různé poruchy, které by mohly způsobit zatékání vody do interiéru.

Mezi přednosti pálené tašky patří i to, že se vyrábí z přírodního materiálu – hlíny, takže šetří přírodu. Materiály potřebné k výrobě pálených tašek (hlína a voda) jsou snadno dostupné přímo v místě výroby. Netřeba je proto převážet na velké vzdálenosti, což také šetří životní prostředí. Bodem k dobru je i vysoká životnost – kvalitní taška vám vydrží i přes sto let. Neobsahují žádné škodlivé přísady a po dosloužení je lze bez problémů recyklovat.

Šikmou střechu můžete navíc využít k instalaci slunečních kolektorů nebo fotovoltaických panelů, čímž zlepšíte energetickou bilanci domu.

Jak správně technicky vyřešit šikmou střechu

Střecha jako „pátá fasáda“ patří k nejdůležitějším konstrukcím na domě, a proto si zaslouží dostatečnou pozornost. K jejím úkolům patří ochránit dům a obyvatele před nepříznivým počasím – deštěm, sněhem, větrem, ale i nízkými či vysokými teplotami.

Těžká krytina, ke které patří i pálená taška, je přirozeně odolnější vůči větru. I při ní však musíme dodržovat technologické postupy a vhodně ji přichytávat, aby při silných větrech nedošlo k poškození. Správně provedená šikmá střecha potřebuje i protisněhovou ochranu – prvky, které zabrání nekontrolovatelnému a nebezpečnému sesouvání napadaného sněhu.

Životnost střechy ovlivňuje i odvětrání střešního pláště. Je proto třeba vytvořit dostatečnou odvětranou vzduchovou mezeru se spodním nasávacím otvorem a odvodem v horní části střechy a vložit stanovený počet speciálních, takzvaných větracích tašek. 

Nepřehlédněte: Aby střecha sloužila i našim vnoučatům

Tepelná izolace v kombinaci s těžkou taškou nejenže poskytne dobrou ochranu před měnícími se vnějšími teplotami, ale navíc zajistí i dobré zvukověizolační vlastnosti. Dokonce i v případě prudkého deště vás nadměrný hluk nebude budit ze spánku.

Střecha také potřebuje pro správné fungování kromě běžných tašek i doplňkové prvky. Patří mezi ně například hřebenáče, odvětrávací a okrajové tašky, prostupové tašky pro antény a protisněhové prvky. Tondach poskytuje ucelený systém, jehož komponenty na sebe navazují a také jejich barevnost je koordinována.

Pálené tašky jsou díky svému materiálu a výrobnímu procesu přirozeně nehořlavé, čímž zajišťují lepší požární odolnost střechy. Kromě toho jsou díky přírodním pigmentům stálobarevné. Jejich povrchové úpravy, jako například engoba a glazura, zabraňují usazování nečistot či mechů, takže střecha bude dlouho vypadat jako nová.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *