Obliba plochých střech za poslední roky vzrostla. Někdy je však vzhledem ke svému okolí lepším řešením střecha sedlová, zvláště pokud je tato „klasika“ zasazena do současného kontextu a odkazuje nejen na český venkov, ale také na tradice dalších evropských zemí.

Archetyp bydlení po anglicku

Architekt v tomto případě dostal jednoduché zadání: navrhnout dům, který nebude drahý ani náročný na provoz, bude respektovat venkovské prostředí a zároveň splňovat současné požadavky na bydlení pro čtyřčlennou rodinu. 

Vzorem k této novostavbě byla stodola jakožto klasické venkovské stavení, což je patrné nejen z tvarové střídmosti a rozmístění oken a dveří, ale poukazuje na to také použití tradičních materiálů, jako je cihelná obezdívka připomínající typická anglická stavení a  střešní krytina, která  podtrhuje minimalistický výraz domu. Dispozice interiéru je úsporná a kompaktní s minimálními komunikačními plochami, bez nevyužitých metrů čtverečních. 

Také čtěte: Jaké jsou druhy střech?

Středomořská idyla kousek za Prahou

Majitelé pozemku blízko hlavního města si přáli dům s plochou střechou. Kvůli místním stavebním směrnicím však museli zvolit střechu sedlovou a přistoupit tedy na kompromis, nebo si splnit svůj sen v některém z pražských satelitů. 

Klasickou stavbu obdélníkového tvaru se sedlovou střechou výrazně oživuje dřevěná pergola lemující rohovou terasu, která připomíná stavby nacházející se na různých místech jižní Evropy. Šedá fasáda dům opticky zmenšuje a v kombinaci s hnědými okny a dřevěnými prvky působí moderně, ale ne minimalisticky. Místo podkroví je zde plnohodnotné druhé podlaží, takže ložnice v patře jsou prostorné a lze je bez problémů vybavit nábytkem. Kuchyně s vinotékou volně přechází v jídelnu a obývací pokoj s krbem. V létě se prostor protáhne o terasu směrovanou na východ, kde majitelé snídají. Výhledy do okolní přírody přinášejí klid a pocit otevřeného prostoru až do interiéru. Původní idea klidného bydlení tak byla zcela naplněna.

Vize současného venkova

Na klidném místě ve východních Čechách, kousek od zříceniny středověkého hradu a mezi zachovalou původní zástavbou, stojí dům ve stylu tradičních venkovských stavení, který pokorně souzní se svým okolím a zároveň vyniká. 

Do stavby tradičního venkovského tvaru architekti zakomponovali moderní předsazený vikýř a francouzská okna, kterými se vychází na dřevěnou terasu. Jižní část domu zaujímá velký společný obytný prostor s kuchyní, jídelnou a sezením, analogie tradiční „světnice“. Nechybí ani variace na tradiční pec, tuto úlohu zastává velký krb umístěný uprostřed místnosti s krbovou vložkou. Celý koncept dokazuje, že lze vytvořit moderní bydlení a přitom zachovat atmosféru tradičního českého venkova.

Nepřehlédněte: Stabilní kostra střechy

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *