Cihelné zdivo opatřené vnitřní a vnější omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem daleko méně náchylné na degradaci, ať již biologickou (ulpívání řas, plísně), tak i mechanickou (odolnost fasády proti klování ptáků, dětským hrám – nejen míčové hry, i kolo opřené o polystyrenem zateplenou fasádu do ní může udělat díru apod.). 

Vykazuje také optimální fyzikální vlastnosti (např. akustika, požární odolnost, nízká tepelná vodivost, přirozená propustnost vodních par, bezpečnost).

Cihly HELUZ FAMILY 44 v zimě šetří na vytápění, v létě vytvoří chládek

Oproti lehkým konstrukcím můžeme s jednovrstvým zdivem z cihel HELUZ FAMILY 44 ušetřit na ročních nákladech na vytápění až 20 %. Vysoká tepelná akumulace jednovrstvého zdiva má příznivý vliv na teplotní setrvačnost a stabilitu v interiéru. V zimě tedy šetříme na minimalizaci úniků tepla, v létě nás naopak cihelná konstrukce ochrání před přehříváním interiérů. Jednovrstvé zdivo má i lepší akustické vlastnosti obvodových stěn, protože EPS zhoršuje vzduchovou neprůzvučnost až o 3-4 dB.

Obvodové stěny jednovrstvých konstrukcí jsou navíc nehořlavé, protože se oheň po nich nešíří jako po zateplené fasádě, a odpadá i problém s odstupovými vzdálenostmi např. u komínových prostupů. Jednovrstvá cihelná konstrukce má rovněž vysokou trvanlivost a únosnost. Nedochází k možnému poškození cihelné tvarovky v důsledku kotvení vnějšího zateplení, odpadají rizika spojená s používáním nevhodných a nejlevnějších postupů při kotvení tepelněizolačních desek.

Paropropustnost

Kromě kratší životnosti venkovního zateplení, tu je ještě další problém s dodatečným zateplením, a to vlhkost. Pokud se postaví nový dům, trvá nějakou dobu, než stavba vyschne. V praxi se však zateplení aplikuje ihned po jejím dokončení.

Zejména při nekvalitně provedeném zateplení se stává, že vlhkost nemůže uniknout z pláště domu a kondenzuje ve zdivu. Výsledkem je vznik zdraví nebezpečných plísní uvnitř domu, které se jen velmi obtížně odstraňují. Cihly HELUZ FAMILY 44 se nezateplují, jsou tedy paropropustné. Proto neexistuje žádné riziko, že se vodní páry budou v domě kondenzovat, ale naopak. Dokáží uniknout na povrch budovy. I z tohoto důvodu je bydlení v domech zdravější a mají velmi příjemné klima.

Až odva měsíce rychlejší stavba

„Jako technologii při stavbě doporučuji jednovrstvé zdění z broušených cihel. Moderní cihly splňují mnoho přísných technických, ekologických a zdravotních parametrů, stavba probíhá rychle a jednoduše. Broušené cihly, přesné tvarovky, suché zdění, tenkovrstvé spáry nebo zdění na pěnu a na lepidlo, to všechno urychluje výstavbu. Jednovrstvé zdivo se po vyzdění opatří lehčenou nebo tepelně izolační omítkou, která zajišťuje samotnou ochranu zdiva.

Díky parametrům jednovrstvého zdiva z cihelných bloků HELUZ FAMILY 44 nemusíte zateplovat. Při realizaci jednovrstvé konstrukce ušetříte až 2 měsíce výstavby, což představuje finanční úsporu za méně práce, a hrubou stavbu lze dokončit během několika týdnů. Navíc je možné obývat stavbu ve skvělém komfortu i bez dokončené vnější fasády,“ uzavírá Ing. Filip Bosák ze společnosti HELUZ.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *