V jedné z nejvyhledávanějších lokalit Českých Budějovic zvané Za Stromovkou vyrostla stavba, která pamatuje na příští generaci energeticky úspornými materiály i obsahem. 

Dodavatel: Heluz cihlářský průmysl, v. o. s.

Dům je díky použitým technologiím navržen na pomezí nízkoenergetického a pasivního a sestává ze dvou oddělených bytových jednotek, takže je připraven pojmout i další generaci dospělého syna.

„Na přání investora jsem navrhl dva samostatné domy s propojenými hmotami do jednoho celku. Oba domy mají samostatné vstupy, vjezdy i parkování. Pozemek je svažitý ve tvaru L s rameny na východ a jih. Objekty jsou rovněž ve tvaru L a přirozeně kopírují tvar pozemků. Umístěny jsou podél severní hranice pozemku a jsou výškově odskočeny o cca 2,4 m,“ popisuje stavbu autor projektu.

Větší bytová jednotka s dvougaráží má dispozici 5 + kk, s jedním nadzemním podlažím a částečným podsklepením. Dispozice je rozdělena na část rodičů s ložnicí, pracovnou a mini fitness prostorem, v části dětí jsou dva dětské pokoje a pokoj hostů. Obě části jsou propojeny společným obývacím pokojem a kuchyní. Interiér domu definuje praktičnost, střídmost a volnost prostor. Zatím neobydlený menší dům je řešen jako 3 + kk, na pozemku je situován níže a plynule navazuje na přístřešek pro parkování dvou osobních aut. V menším domě je obývací pokoj s kuchyňským koutem, jídelnou a dvě ložnice.

Terasy obou domů jsou kryté přesahy střechy a na větší terasu navazuje venkovní bazén. Orientovány jsou na jih a od sebe jsou odděleny výškově i osázením zahrady, takže oba domy mají dostatek soukromí i na terasách.

Tepelněizolačním požadavkům vyhověly cihly HELUZ FAMILY 2in1 bez dodatečného zateplení

Řešení domu vyznává jednoduchost, přirozenost i fenomény pozemku. Stavba byla provedena zděnou technologií HELUZ se zateplením minerální rohoží do roštu v kombinaci s tepelněizolačním zdivem HELUZ FAMILY 2in1. Fasády obou domů jsou tvořeny stěrkovou omítkou, do zahrady pak obložením z fasádních desek nebo modřínových latí a prosklenými plochami. To umocňuje přirozenost domu a propojení se zahradou. Při pohledu ze zahrady jsou oba domy výškově přízemní a neční nad úroveň terénu.

Dům je navržen na rozhraní nízkoenergetického a pasivního domu, proto byly pro obvodové stěny použity cihly HELUZ FAMILY 2in1 pro jednovrstvé zdivo a pro zdi s fasádním obkladem cihly HELUZ FAMILY 25. Broušené cihly HELUZ FAMILY 2in1 mají výborné tepelněizolační vlastnosti. Vyplněním dutin cihel polystyrenem došlo ke 40% navýšení jejich tepelněizolačních vlastností při zachování paropropustnosti, která je podmínkou zdravého bydlení. Obvodové zdivo z cihel HELUZ FAMILY 2in1 šířky 500 mm dosahuje hodnoty součinitele prostupu tepla U = 0,11 W/m2K, takže splňuje bez dodatečného zateplení doporučené hodnoty pro pasivní domy.

„Je to otázka materiálů na fasádě a technických detailů,“ vysvětluje kombinaci dvou typů cihel projektant. „Pokud na fasádu navrhuji omítku, používám zdivo HELUZ FAMILY 2in1 tloušťky 500 mm bez potřeby dalšího zateplení. Pokud je fasáda obložena deskami nebo dřevem, volím cihly HELUZ FAMILY o tloušťce 250 mm, před které umístím dvojitý rošt s minerální rohoží a zavěšenou fasádu. V technických řešeních, která používám ve spojitosti s architekturou a tepelněizolačními parametry, mi cihelný systém HELUZ zcela vyhovuje, má k dispozici všechna potřebná řešení.“

Rodinný dům v Českých Budějovicích
Zastavěná plocha: 336 + 121 m2
Užitná plocha: 279,1 + 96,3 m2
Konstrukce: Obvodové zdi: Cihelný systém HELUZ – HELUZ FAMILY 2in1 50, HELUZ FAMILY 25
Příčky a překlady: HELUZ

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *