Novostavba ve starší rodinné zástavbě v centru města ve středním Slovensku nahradila dům ze šedesátých let, který již dispozičně, morálně i materiálně zastaral a nebyl vhodný k rekonstrukci. Pro čtyřčlennou rodinu bylo výhodnější ji zbourat a začít od nuly.

Řešení vychází ze situace na úzkém dlouhém pozemku, který je přístupný ze severní strany a svažuje se jak v podélném, tak v příčném směru. Dispozice je rozdělena na tři celky, které na sebe lineárně logicky navazují a navenek se projevují jako navzájem se prolínající hmoty. Z ulice dům rafinovaně potlačuje svůj objem a působí jako jednoduchá přízemní stavba.

Lineární uspořádání

Po široké zpevněné ploše se vjíždí přímo do velké dvojgaráže, kde je vyhrazeno místo i pro kola a úložné prostory. Přes malou předzahrádku se vchází do zádveří, na nějž navazuje chodba a otevřená podélná komunikační a pohledová osa, která vede celým přízemím, protíná společný obývací prostor a pokračuje až do zadní části s ložnicemi.

Součástí vstupní partie je i pokoj pro hosty a hygienické zázemí. Dispozice se rozvíjí dále směrem do zahrady. Pokračujeme-li po komunikační ose, sestoupíme po šesti schodišťových stupních níže do velkého společného obývacího prostoru. Je rozdělen na kuchyň s jídelním stolem při východní fasádě domu a velké rohové sezení s krbem, orientované na jih a západ. Pět metrů vysoký strop dodává tomuto prostoru velkorysost a výškově se vyrovnává se zadním dvoupodlažním ložnicovým objektem.

Velká prosklená stěna obývací pokoj bezbariérově propojuje s krytou terasou. Obklopuje celé její jihozápadní nároží a díky vybavení letní kuchyní a jídelním stolem ji rodina po velkou část roku s radostí využívá jako venkovní obytný prostor na dosah ruky od zahrady a bazénu.

Z obývacího pokoje vede volný průchod k ložnici rodičů s vlastní šatnou a koupelnou. Je tu také technická místnost a schodiště do patra, kde jsou dva dětské pokoje, koupelna a dětská terasa. Ložnicová část v zadní klidové části pozemku poskytuje maximální klid a soukromí, terasa v patře nabízí hezký výhled do okolí.

Materiály odpovídají funkci

Zděná stavba byla navržena v nízkoenergetickém standardu a vybavena podlahovým vytápěním a moderními technologiemi. Povrch fasád – kombinace hladké bílé omítky a lícových cihel – zvýrazňuje kompozici hmot a jejich funkci.

Materiálové pojetí pokračuje i v interiéru, kde architekt zkombinoval režnou cihlu a bílou omítku s velkoformátovým dřevěným obkladem a pohledovým betonem. Vybavení interiéru včetně dveří bylo navrženo na míru s důrazem na vestavěné prvky. Tlumené přírodní barvy a materiály, zejména olejované dřevo s výraznou kresbou a režné zdivo vytvářejí pohodovou útulnou atmosféru.

Stavba patří k těm, které si na první pohled nevynutí vaši pozornost, působí spíše nenápadným dojmem, ale ve skutečnosti je nadčasová. Uvnitř ukrývá komfortní bydlení, které poskytuje veškeré zázemí odpovídající současným nárokům na bydlení. Nechybí úložné prostory, spíž, šatna, technická místnost, velkým bonusem je prostorná krytá terasa s letní kuchyní a bazén. Hodně světla se pojí s kvalitními materiály a kvalitním řemeslným provedením.

Architektura výborně sladěná s okolním prostředím bude poskytovat kvalitní bydlení dlouhá léta, aniž se okouká a aniž by majitelé museli něco měnit.

Technické údaje
Zastavěná plocha: 298 m2
Užitná plocha: přízemí 228 m2 + 70 m2 krytá terasa, patro 73 m2 + 29 m2 terasa
Konstrukce: betonové základové pasy a podkladní deska, zdicí systém Porotherm kombinovaný s nosnými stěnami ze železobetonu tl. 400 mm, stropy železobetonové monolitické, obvodové zdivo Porotherm 38 Ti, tl. 380 mm, vnější kontaktní zateplení min. vlna Isover Poltherm Max 120, plochá střecha zateplená deskami z min. vlny Monrock a Rockfall, vnitřní omítky sádrové Primalex, vnější omítky Baumit NanoporTop
Okna a dveře: okna hliníková s izol. trojskly, dveře dřevěné – zakázková výroba na míru
Technologie a vytápění: plynový kondenzační kotel, teplovodní podlah. vytápění, v koupelnách žebříkové radiátory, řízené větrání s rekuperací, solární panely pro ohřev vody, inteligentní elektroinstalace, kopaná studna pro zálivku zahrady

FOTOGALERIE:

Zdroj: Můj dům | Foto: Tomáš Topoľančín

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *