Sen mnoha lidí. Dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii úplně sám, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije třeba i ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, a udržuje příjemnou vnitřní teplotu po celý rok. Zdravě se v něm žije a dýchá. Projekt Český soběstačný dům posbíral odborníky z akademické i soukromé sféry a poslední čtyři roky připravoval právě takový koncept domu. První z nich se nyní začal skutečně stavět u Vyššího Brodu v jižních Čechách, a navíc se jeho plány po dostavbě zveřejní jako manuál pro veřejnost zdarma.

Konstrukce a hrubá stavba

Stavba je umístěna na samotě v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín. Autorem stavebního návrhu je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. Se základní technickou rozvahou technologií mu pomáhal kolega Petr Pávek.

Konstrukce celého domu rozvíjí inovativní stavební koncept e4 společnosti Wienerberger. Obvodové zdi jsou navrženy z broušených cihel Porotherm T Profi plněných minerální vatou. Vnitřní příčky využívají skvělých akustických vlastností pálených cihel Porotherm AKU a AKU Profi. Ticho, klid pro práci i nerušený spánek patří mezi základní atributy pohodlného a zdravého domova. Cihly ze segmentu AKU jsou odpovědí společnosti Wienerberger na zvyšující se požadavky na zvukovou izolaci bydlení.

„Naším cílem bylo navrhnout malý, pokorný, poctivý domek s dlouhou životností. I proto jsme se rozhodli pro celokeramickou variantu. Vybrané cihly minimalizují spotřebu energie domu a pomáhají udržovat tepelný komfort v zimě i v létě, navíc všechny prokazatelně pocházejí z České republiky. Máme hotových prvních 6 řad cihel a já se nestačím divit, jak stavba rychle a bezproblémově roste,“ popsal základní logiku stavby Pavel Podruh, zakladatel projektu.

Zatímco celá jižní střecha bude pokryta solárními panely, na té severní jsou projektovány černé keramické tašky Tondach, konkrétně typ Figaro s moderním plochým designem Stavba tak využívá synergie a přidané hodnoty domů, které jsou kompletně vyrobeny z pálených stavebních materiálů. Tzv. e4 dům je postaven na čtyřech základních hodnotách, které jsou pevně vtisknuty do celého procesu jeho vzniku i užívání. e4 dům je zdravý cihlový dům na míru, který je ekonomický, energeticky efektivní, estetický a ekologický.

Malý dům bez inženýrských sítí

Velkým oříškem je samozřejmě provoz domu bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to byl potřeba poměrně široký technický tým. Již dva roky také existuje v Praze testovací laboratoř Českého soběstačného domu, v níž jsou umístěny kompletně všechny páteřní technologie, s nimiž se počítá do stavby samotné. Cílem bylo vše maximálně dopředu připravit a vyladit.

Volba jednotlivých technologií se řídila především podle spotřeby elektrické energie, která je u takového domu klíčová. Jediným zdrojem elektřiny bude vlastní fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 10 kWp, doplněná lithium-fosfátovým bateriovým úložištěm GWL s kapacitou 20 kWh. Standardní fotovoltaické panely budou zabudované v celé ploše jižní části sedlové střechy v klasické dvouplášťové skladbě s provětrávanou mezerou a nahrazují tak střešní krytinu. Celý organizmus technologií bude primárně fungovat analogově s pouze drobnými prvky chytré domácnosti jako funkční, nezávislou nadstavbou.

Také si přečtěte: Stavíme z cihel Porotherm

Dešťovka vede

Prioritou návrhu vodního hospodářství bylo minimalizovat spotřebu pitné vody z vrtané studny na pozemku. Proto bude zadržována dešťová voda v podzemní nádrži o objemu 16 kubíků a nahradí tak přibližně polovinu spotřeby pitné vody v porovnání s běžným domem. Dešťovka bude po přečištění využívána pro splachování, praní, ale i sprchování. Sloužit bude samozřejmě i pro závlahu zahrady. Při nedostatku dešťové vody systém automaticky přepne na pitnou vodu z vrtu, naopak přebytek bude akumulován ve venkovním jezírku. Odpadní vody budou čištěny biologickou čistírnou a dále budou vsakovány na pozemku, čímž se koloběh vody uzavře.

Vytápění a ohřev teplé užitkové vody bude v zimních měsících zajišťovat kotel na pelety Okofen o výkonu 8 kW. Ten bude dle potřeby i dobíjet baterie díky instalovanému Stirlingovu motoru, jenž umí přeměnit teplo na elektrickou energii. V období, kdy bude dostatek slunečného svitu, bude využita k ohřevu vody elektrická energie.

Spolupráce se vyplácí

V současné době už celý organismus Českého soběstačného domu zahrnuje desítky spolupracujících firem a jednotlivců se společnou misí akcelerace nástupu čistších technologií do běžného užívání. Keramická obálka domu je tvořena z cihelného systému Porotherm a z pálených střešních tašek Tondach.

Mezi další partnery patří Hypoteční banka, společnost GWL – dodavatel lithiových baterií. K odborným spolupracovníkům patří Elpramo, jenž se zabývá vysoce sofistikovanou elektroinstalací pro exkluzivní rodinné domy, Envi-Pur, specialisté na vodní hospodářství a čištění odpadních vod, či společnost Internorm, které do Českého soběstačného domu dodá dřevo-hliníková okna s izolačními trojskly. Na stavbě se použije i to nejlepší z portfolia materiálů Isover, Weber a Rigips ze skupiny Saint-Gobain. Český soběstačný dům také spolupracuje s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB), Fakultou stavební ČVUT v Praze či rostoucím developerem V Invest.

Tým projektu kromě této stavby vyvíjí vlastní bateriové úložiště iBatt.energy pro domácnosti bez nutnosti solárních panelů na střeše a provozuje každoroční studentskou architektonickou soutěž. Za tyto aktivity již projekt získal například nejvyšší ocenění Evropské komise za ekologické inovace v energetice, tzv. EU Sustainable Energy Award nebo Social Development Goals Award od Centra OSN v Praze a Asociace společenské odpovědnosti ČR. Celý projekt jeho autoři programově provozují bez dotací a v intencích myšlenky opensource sdílení informací.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *