Sedlová střecha je historicky nejobvyklejším typem střechy, který se používá už stovky let po celém světě. 

Tvarově se jedná o šikmou střechu, která má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem, dvěma okapy a dvěma štíty.

Oblíbená je především díky své funkčnosti, jednoduchosti a tím pádem i nižší ceně. Každé malé dítě si pod pojmem střecha představí dvě šikmé plochy, které se dotýkají jednou stranou v nejvyšším bodě. Ale právě tato až dětská jednoduchost vytváří ze sedlové střechy dokonalou střešní konstrukci, která se v průběhu historie osvědčila.

Tak jako každá střecha, i sedlová střecha má za úkol odvádět vodu z horní části stavby a bránit jejímu nahromadění, které by mohlo postupně zapříčinit poškození její konstrukce. Sedlová střecha však splňuje i jiné technické funkce jako je snadná údržba či použití krajových tašek. Nespornou technickou výhodou sedlových střech je i snadná pokládka střešní krytiny, při níž není kromě prostupů oken nebo komínů zapotřebí řezat střešní tašky díky jednoduchému tvaru střechy. Nezřídka plní tato střecha i estetické požadavky, které jsou v současné době na střechy kladeny.

V posledních letech se s rozvojem nových technologií stále častěji na střechách objevují fotovoltaické systémy pro výrobu elektřiny nebo solární systémy pro ohřev teplé vody. Sedlová střecha je ideálním tvarem, který správným nastavením domu podle světových stran umožňuje nejsnazší pokládku těchto systémů a snižuje tak postupem času energetickou náročnost stavby. Sedlovou střechu konec konců ocení i majitelova peněženka vzhledem k jednoduchému tvaru a tudíž úspoře materiálu.

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *