Ideální střešní krytina by měla splňovat vysoké estetické i technické nároky. Mělo by se při výběru krytiny zohlednit i přehřívání střechy? Může barva střešní krytiny ovlivnit teplotu v podkroví? 

Zejména v posledních letech zažíváme v létě velká vedra. Při nich může teplota na spodní straně krytiny dosahovat až 80 °C. Přitom norma ukládá, aby nejvyšší teplota vzduchu v místnosti byla v letním období 27 °C a nebylo nutné používat klimatizaci. K tomu je třeba zpomalit průchod tepla přes střechu, aby se nejvyšší denní teplota dostala do vnitřního prostoru teprve, když se venku ochlazuje a teplo lze vyvětrat. Jak ale tento požadavek ovlivňuje barva krytiny?

Teplota osluněného povrchu konstrukce závisí na barvě povrchu – tmavší povrchy se ohřívají na vyšší teploty než světlé povrchy. Jinak je ale problematika prohřívání interiérů v letním období, chování střešních skladeb a vlastnosti jednotlivých materiálů spíš předmětem dohadů. 

Prověřit své materiály se rozhodla i společnost Tondach. V srpnu a září 2016 provedla experimenty teplotního chování skládané střešní krytiny s různými povrchovými úpravami. Výsledky ukázaly, že barva tašky na průběh teplot vliv má, nicméně nevýrazný. Maximální rozdíl činil 3,2 °C, a to mezi taškou režnou a černou. 

Ve výpočtech opomíjenou, ale přitom nejdůležitější skutečností je totiž větraná mezera, kterou u šikmé střechy musíme vždy mít. Díky jejímu vlivu ve spojení s tepelnou izolací nedochází k přenosu vyšších teplot do podstřeší a interiéru. Jednoznačně to prokázala pečlivě připravená rozsáhlá studie Budapešťské technické univerzity na vzorových domech z roku 2018. I při velkých výkyvech teplot v místě střešních tašek (až 100 °C) kolísala teplota v interiéru o pouhý 1 °C. Jestliže tedy máte správně provedenou větrací mezeru a dle normy dostatečnou tloušťku tepelné izolace, můžete si vybrat jakoukoli barvu střešní krytiny, protože interiér se vám přehřívat nebude. 

Hlavním benefitem pálené krytiny v tomto ohledu je tedy schopnost akumulace, nikoliv barva krytiny. Až budete vybírat svou střechu, volte model, povrchovou úpravu i barvu svobodně. Tak, aby se hodila k vaší stavbě a zajistila jí unikátní vzhled, ze kterého se budete těšit dlouhá léta.

Zdroj: Tondach

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *