Cihlová dlažba (Klinker dlažba) je po staletí oblíbeným stavebním materiálem.

Vedle lícových cihel či cihlových obkladových pásků je keramická dlažba rovněž nositelkou kvality a jedinečnosti. Kromě toho, že se v okolí domu dokonale vyjímá, výhodou jsou i nízké nároky na běžnou údržbu a možnosti případných oprav. I díky tomu je klinker dlažba PENTER (Wienerberger) ideální volbou.

Pevnost a odolnost

Kvalitu finálního produktu předurčuje už sama základní surovina – vysoce kvalitní hlína – vypalovaná při velmi vysokých teplotách (1 100 oC). Vyrábí se raženým způsobem pod větším tlakem, díky čemuž jsou mnohem pevnější a samozřejmě i těžší než klasická cihla, ovšem s nasákavostí jen kolem 5%.

PENTER (Wienerberger) se vyrábí v různých rozměrech, dlažba je odolná proti smyku, její povrch se prakticky neobrušuje a co je důležité, nešpiní se otěrem pneumatik. Vítanou vlastností je i odolnost vůči slabým kyselinám a čisticím prostředkům (např. Savo), takže k běžné údržbě stačí tlakové mytí wapkou.

Důležitost precizní pokládky

Perfektní vzhled i deklarovanou životnost docílíte jedině kvalitní pokládkou. Exteriérová cihlová dlažba se ukládá do pískového nebo do maltového lože (pro případ nezbytného rozebrání nebo opravě dlažby je však vhodnější písek), interiérová dlažba se lepí na flexibilní lepidlo a spáruje se spárovací hmotou. V obou případech je ovšem důležité používat písky či malty bez vápenných a jiných příměsí, které by mohly způsobit výkvěty.

Důležitá je volba správné výšky dlažby a důkladně provést zhutnění jednotlivých podkladových vrstev. Skladba podloží a hloubka výkopu se liší podle předpokládaného zatížení. Při pokládce se vždy postupuje proti spádu dlážděné plochy, mezi cihlami je třeba dodržovat spáry široké 3–5 mm a pro vyspárování použít písek frakce 0–2 mm. Správná šířka s následným vyplněním spár zamezí poškození dlažby během hutnění i následného provozu.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *