Příjemný dům z pálených cihel, který vyrostl na Rychnovsku, je zajímavý i tím, že jej nechal postavit syn pro své rodiče.

Do malebného kraje v okolí Týniště zavál osud nejprve syna obyvatel zmíněného domu. Ten sice žil s rodiči mnoho let v Praze, ale po svatbě se vše změnilo. Jeho manželka pochází z nedalekých Třebechovic, a tak se novomanželé rozhodli, že se usídlí v jejím rodném kraji. Zde si nejprve k bydlení adaptovali starší dům, ale pak se naskytla příležitost postavit ve vzdálenosti 300 m od jejich sídla novostavbu pro synovy rodiče, kteří se na důchod odstěhovali z Prahy.

Rodina je tudíž pohromadě, prarodiče jsou nablízku svým vnukům a zároveň si užívají důchod v krásném a zdravém prostředí. Oba dva jsou vášnivými cyklisty, čemuž napomáhá i převážně rovinatý charakter této části východních Čech. Paní domu kraluje zahrádce, pán domu rozšiřuje svou sbírku korbelů a kromě toho obhospodařuje skalku a podniká výpravy za samorosty do nedalekého lesa.

Parcela a stavební systém

Jak už to tak někdy bývá, záměr postavit dům se časově „potkal“ s nabídkou města k odkupu parcel. A protože šlo o atraktivní lokalitu na okraji města, s koupí dlouho neotáleli. Pak už „jen“ zbývalo vybrat vhodný stavební materiál a slušnou stavební firmu. Volba padla na osvědčené pálené cihly Porotherm (v rámci programu Porotherm Dům Wienerberger) a stavební firmu Stating. Po podpisu smlouvy šla stavba rychle dopředu a za necelé dva roky byl dům kompletně k nastěhování. Po dvou letech v novém domě mají manželé jasno a do Prahy by se už nevrátili.

Dispozice a energetika domu

Nepodsklepený dvoupodlažní dům má obytné podkroví. Ze zádveří se vstupuje do chodby, ze které vedou dveře na WC, do koupelny, do ložnice, spíže a ke schodišťovému prostoru. Hlavní obytný prostor je bezbariérově spojen s kuchyní. Na dům navazuje kryté stání pro automobil, terasa a dílna. V podkroví se nacházejí dva pokoje a technická místnost. Přízemí vyhřívá teplovodní podlahové vytápění napojené na elektrický kotel, v prvním patře jsou radiátory.

Elektrický kotel zároveň ohřívá teplou užitkovou vodu. V obývací části přízemí je umístěna obestavěná rohová krbová vložka BEF Home, která pomocí teplovodního výměníku v zimě pomáhá s ohřevem teplé vody. Díky tomu se veškeré náklady na energie pohybují kolem 30 000 Kč za rok, včetně praní a vaření.

Zahrada a exteriér

V Praze měli manželé pronajatou zahrádku. Po přestěhování do domu jim bylo vypěstovaných keřů líto a postupně je převezli na novou zahradu. Keře slouží jako okrasa a optická bariéra chránící soukromí rodiny. Většinu zahrady tvoří zatravněná plocha vyšperkovaná skalkou s malým jezírkem, obvod domu lemují květinové záhony. Mezi velkého koníčka pána domu, jak již bylo řečeno, patří samorosty, což ani na zahradě nelze přehlédnout.

Technické údaje
Nepodsklepený dvoupodlažní dům s obytným podkrovím
Plocha parcely: 600 m2
První podlaží: 126 m2
Druhé podlaží: 168,4 m2
Střecha: sedlová střecha kombinovaná s pultovou, betonová maloformátová střešní krytina KM Beta
Krovy: tesařská konstrukce s krokvemi
Základy: základové pasy a podkladní betonová deska o tloušťce 100 mm s vloženou kari sítí
Obvodové stěny: keramická cihla Porotherm 44 eco plus profi dryfix
Příčky: příčkovky Porotherm 80 mm
Stropy: Prefa Spirol a zavěšená sádrokartonová konstrukce
Schodiště: monolitické
Venkovní omítky: vápenocementové omítky s nátěrem
Parotěsná zábrana: PE fólie slepená páskami Jutafol N 140 standard
Tepelná izolace střechy: minerální vlna 220 mm

FOTOGALERIE:

Tip: Podívejte se na další domy od stejného dodavatele

Zdroj: Můj dům | Foto: Jiří Hurt

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *