Ploty navozují pocit bezpečí, chrání před zraky okolního světa, ale hlavně vymezují naše teritorium, tedy prostor, kam si nepřejeme, aby někdo svévolně vstupoval. Liší se materiálem, postupem výstavby nebo podle toho, jak brání pohledům zvenčí.

Nejčastějším zdicím materiálem jsou lícové cihly. Při volbě zdicího prvku rozhoduje vzhled domu, se kterým by měl plot korespondovat.

V exponovaných místech s větším provozem lze volit plnou zeď, jinak je příjemnější odlehčit masivní stěnu vloženými dřevěnými, kovovými či hliníkovými poli. Pro upevnění paždíků plotu do sloupků slouží zabetonované kovové kotvy. Podobně se řeší i panty a západky zámků branek a bran. Do stěny plotu se zabudovávají i otvory pro umístění schránek na dopisy a elektrické vedení. 

Zídky z tradičních lícových cihel jsou neodmyslitelnou klasikou, kterou v posledních letech vystřídaly betonové tvarovky. Důvodem je větší pracnost zdění. Betonové tva­rov­ky se ukládají do cementového lepidla, opatří se svislou výztuží a vyplní betonem. Protože hradbové zdi nevypadají dobře, odlehčete zdi vloženým plotovým polem.

Výhody cihelného zděného plotu:

  • tradiční nadčasový vzhled
  • velký výběr barev a formátů
  • minimální náklady na údržbu
  • vysoká odolnost vůči povětrnostním podmínkám

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *