Investor jako zkušený projektant věděl, že požadovaná kritéria na pasivní dům vyřeší mimo jiné i správná volba správného typu stavebního materiálu. 

Investora tlačil čas i okolnosti, především pro získání potřebných formalit na dotaci Zelená úsporám. Musel reagovat na stavební a materiálové požadavky nutné pro přiznání označení domu jako pasivní. Rodinný dům ve Vsetíně je vystavěn z cihlového materiálu HELUZ Family 30, je ale opatřen dodatečným zateplením. Mohl být vystavěn i z cihly HELUZ Family 50 2in1, ale investor se rozhodl pro jinou skladbu.

„Cena by byla sice o něco vyšší, ovšem rychlost výstavby by byla taky vyšší, a čas na stavbě se počítá. Ale hlavně by se výrazně prodloužila životnost zateplovací konstrukce. Běžná životnost ETICS se uvádí 25 let. Pokud použijete cihlu HELUZ Family 50 2in1, životnost zateplení se zvyšuje na životnost cihly. Uvádí se 80 a více let. A to se vám již v nákladech na opravy domu může velmi výrazně projevit. Dřevěné stropy v pasivních domech často dosahují závratných cen.

Mnoho stavebníků pak říká: „Kdybych to byl věděl, dal bych systémový strop HELUZ. Bylo by to snazší, rychlejší a levnější. A já bych ještě doplnil, že navíc by zde byla vyšší tepelná akumulace,“ říká ing. Pavel Sýkora, energetický specialista, který se podílel na energetickém výpočtu domu.

Pasivní dům není jen o úspornosti, ale i o komfortu. A to vše tento rodinný dům z cihel HELUZ, tedy z přírodního keramického zdiva, splňuje. Stropy jsou trámové. Je zde rekuperace a tepelné čerpadlo země-voda. Spotřeba energií na vytápění a teplou vodu je do 15 kWh/m2 a rok, energetická náročnost budovy je hodnocena (dle PENB) jako třída A, tedy mimořádně úsporná.

Dům se opravdu povedl. Energeticky, technicky, dotačně, tedy cenově i architektonicky. Důležitá byla spolupráce s energetickým auditorem. Dosáhnout pasivního standardu totiž není jen o tom nakreslit dům a vypočítat jej, ale ve spolupráci projektanta a zkušeného energetického auditora dosáhnout optimálního řešení. 

Dům se umístil v celostátní soutěži Pasivní dům roku 2016 v první desítce.

Novostavba RD s terasou ve Vsetíně
Rodinný dům je obdélníkového půdorysu o vnějších rozměrech 9,0 x 12,0 m, je nepodsklepený, má 2 nadzemní podlaží a plochou střechu. V domě se nachází 1 bytová jednotka s dispozicí 5 + kk, dům má krytou terasu a samostatně stojící garáž pro 1 vozidlo.

Měrná spotřeba tepla na vytápění podle PHPP 14 kWh/m2 a rok

Spotřeba energií na vytápění a teplou vodu je do 15 kWh/m2 a ro
Energetická náročnost budovy (podle PENB) A – mimořádně úsporná

Zařazení: pasivní dům

Skladba konstrukce: dvouvrstvá se zateplením

Použitý materiál: HELUZ Family 30 tl. 300 mm, keramické překlady HELUZ, nosné roletové a žaluziové překlady HELUZ

Zdroj: HELUZ

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *