Navrhnout si vlastní rodinný dům je snem mnohých z nás, pan Petr si ho splnil. Společně s manželkou měli poměrně přesnou představu o bezbariérové stavbě s nízkou spotřebou energie, která nebude vyžadovat příliš velkou údržbu.

Návrh se odvíjel od dispozičního řešení – Petr tak společně se svým otcem, který připravil projekt stavby, došli k poměrně jednoduché, ale přitom noblesní kompozici domu, který na fasádě kombinuje hladké plochy a obklad ze štípaného kamene.

„Docela dlouho nám trvalo, než jsme sehnali ten pravý pozemek – chtěli jsme zůstat ve městě a přitom být takřka na vesnici. Co se týkalo charakteru stavby, měli jsme jasno, přáli jsme si bungalov atriového typu s plochou střechou. Také jsme chtěli oddělit klidovou a společenskou část domu se společnou terasou, která měla být přístupná z obývacího pokoje i z ložnice. Samozřejmostí byla i dvojgaráž se vstupem do zádveří,“ říká majitel domu.

Z průběhu stavby

Bungalov byl postaven na svažité parcele – aby se vyrovnala výška terénu v úrovni ulice, provedl se na polovině pozemku 1,5 m vysoký násyp. Stavbu i oplocení bylo třeba založit na pilotách.

Co se týče nosných konstrukcí, rozhodl se majitel domu pro zdivo Porotherm T Profi: „Byla to jednoznačná volba, protože keramický materiál je prodyšný a má osvědčené technické i tepelněizolační vlastnosti. Zdivo s vnitřní izolací z minerální vaty realizaci zjednodušilo – zvenčí se tepelné mosty kolem ostění a nadpraží oken zaizolovaly minerální vatou o tl. 50 mm. Výhodou tohoto řešení je mimo jiné i to, že finální povrch fasád mohl být vyřešen čistě, což je pro celkový dojem z architektonického řešení důležité,“ upřesňuje majitel.

Vzhledem k tomu, že dům byl umístěn na násypu, bylo se statiky upřednostněno hlubinné založení pomocí pilot (technologie CFA). Následně se provedly železobetonové pasy a deska, hydroizolace spodní stavby je z SBS pásů. Obvodové stěny byly vyzděny z Porotherm Profi T 36,5, vnitřní stěny z Porotherm AKU 25 a příčky Porotherm 11,5. Stropní deska je železobetonová s tepelnou izolací tl. 400-500 mm a PVC fólií. Fasáda byla zateplena minerální vatou, v místě kamenného obkladu se použila cementová malta pro podrovnání tak, aby zateplovací systém a kamenný obklad lícovaly. Vnitřní povrchy jsou opatřeny kletovanou sádrovou omítkou.

„Keramické zdivo PTH splňovalo všechny požadavky včetně rychlosti výstavby. Při stavbě jsme ale zdivo museli zakrývat, protože je plněno minerální vatou. I z těchto důvodů byl okamžitě po provedení prvního šáru zdiva proveden zpětný spoj na hydroizolaci zejména z vnitřní strany, aby keramické bloky nesály vodu. Každopádně druh zdícího systému, který jsme zvolili, bych pro pasivní domy doporučil. Dnes máme průměrnou roční spotřebu do 10 KWh/rok,“ dodává Petr.

Pasivní standard

Investor si přál dům v pasivním standardu. Vytápění tu zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch-voda , ve všech místnostech je podlahové topení, komfort ještě zvyšuje rekuperační jednotka.

Okna si vybral s trojsky a hliníkovými profily  se skrytými panty a předokenními elektricky ovládanými žaluziemi. Vzhledem k promyšlenému poměru velikosti oken, izolačnímu zasklení a stínění se stavba vyhnula únikům energie v zimě i přehřívání v létě.

Základní údaje:
Zastavěná plocha: 260 m2
Užitná plocha: 210 m2
Konstrukce: základová železobetonová deska, železobetonové piloty, nosný rošt z železobetonových pasů, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo Porotherm T Profi tl. 365 mm, příčky Porotherm a Porotherm Aku, strop a atiky železobetonové monolitické

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *