Při rekonstrukci zámku Valeč na Vysočině byla použita Bobrovka režná věžová s kulatým řezem

Historie TONDACHU, největšího výrobce pálených střešních tašek v ČR, se začala psát před 140 lety v Gleinstättenu. Z hlíny se tady ručně vyráběly cihly a vypalovaly se v peci vytápěné dřevem. Postupem času se výroba rozšířila o další produkt – střešní tašky. Zkušenosti nabyté za desítky let dnes v TONDACHU transformují do dokonalých výrobků pro moderní střechy.

Základním pilířem nabídky TONDACHU jsou střešní tašky. Technologie výroby a vstupní surovina jsou roky neměnné, vývojem ale prochází design střešních tašek. Také tašky na první pohled tradiční získávají postupně mnohá vylepšení, například bezpečnější odvod vody drážkou nebo spolehlivější způsob kotvení.

Jenže sebelepší krytina nezajistí dokonalé fungování celé střechy. Musí jít o součinnost několika dalších sofistikovaných vrstev, navíc poskládaných ve správném uspořádání. Moderní střecha je zkrátka věda a jejím nárokům může vyhovět jen komplexní střešní systém.

Větrání je alfou a omegou

Nezbytnou podmínkou funkční střechy je větrání. Proto k tomuto tématu TONDACH už mnoho let nejen šíří osvětu, ale hlavně má v nabídce širokou škálu doplňků, s jejichž pomocí lze správné větrání zajistit.

Ke každému typu střešní tašky nabízí speciální větrací tašky, v některých případech dokonce také speciální podhřebenové tašky pro liniové větrání. Výhodou tohoto řešení je velký větrací profil, v ploše střechy ovšem téměř nepostřehnutelný. Tím jistě potěší všechny, kteří preferují střechu vzhledově čistou, bez rušivých výstupků větracích tašek.

Vylepšení doznaly také hřebenové větrací pásy, které jsou z hliníku a jsou opatřené speciálním lepidlem WCS. V této úpravě jsou pásy vysoce odolné vůči mechanickému poškození i teplotním výkyvům.

Doplňková hydroizolační vrstva

Větrací mezerou pod krytinou proudí vzduch a odvádí ze střechy vlhkost. Za specifických klimatických podmínek ale může dojít k jevu, kdy na rubu střešních tašek vlhkost kondenzuje a skapává dolů. Aby nepronikla do tepelné izolace nebo střechu jinak neznehodnotila, o to se stará doplňková hydroizolační vrstva. Navíc brání nečistotám, prachu a vlhkosti, které do spár mezi taškami může zahnat silný vítr, aby vnikly hlouběji do střešní skladby. Fólie, které se k tomuto účelu používají, fungují opačným směrem, z interiéru do exteriéru, jako paropropustná vrstva, která umožňuje odvod vlhkosti směrem ven.

Také pro doplňkovou hydroizolační vrstvu má TONDACH v nabídce systémové řešení, které je optimálně sladěné s ostatními značkovými produkty.

Bez tepelné izolace se střecha neobejde

Další součástí střešní skladby je tepelná izolace, která zabrání přehřívání interiéru v létě a úniku tepla v zimním období. Tyto protichůdné nároky nejlépe splňuje nadkrokevní tepelná izolace, která nevytváří tepelné mosty. Její přínos spočívá také v úspoře místa v podkroví. Z hlediska návrhu i provádění je však nadkrokevní izolace poněkud náročná.

Aby nedocházelo ke zbytečným chybám, přišel TONDACH s vlastním systémem iRoof, ve kterém jsou k dispozici tři unikátní skladby nadkrokevní tepelné izolace. Všechny splňují parametry pro nízkoenergetické i pasivní domy a nabízejí řešení jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce.

Střecha jako nositelka technologií

Ale vraťme se zpět na střechu. Málokdy je tvořena jen jednoduchými hladkými plochami. Moderní střecha musí splnit úkolů mnohem víc. Musí umožňovat prosvětlení podkroví, instalaci solárních a fotovoltaických systémů, zabezpečovat odvětrání nejrůznější technologií v domě, instalaci antény apod. Kdysi dávno se tyto detaily složitě řešily atypickými klempířskými nebo zámečnickými výrobky, dnes k tomu účelu slouží systémové doplňky TONDACH. Vytvářejí spolehlivé a vodotěsné napojení na střešní krytinu, jsou s ní esteticky sladěné a v neposlední řadě také zrychlují montáž.

Střešní taška V11 je architektonický prvek, který se integruje do celkového vzhledu budovy, aniž by hrál hlavní roli

Bezpečnost je nutnost

Samotná pálená střešní krytina je bezúdržbová, postačuje jí pouze pravidelná vizuální kontrola. Totéž ale nejde říct o instalovaných technologiích. Pro bezpečný přístup k nim má TONDACH v nabídce různé prvky pochůzného systému, případně háky a příchytky pro upevnění jistícího postroje. V systémovém řešení jsou jednotlivé komponenty sladěny se střešní krytinou v jeden funkční celek.

Funkční sladění platí také pro všechny sněhové zachytávače, které TONDACH nabízí v několika variantách. Jsou rovněž bezpečnostním prvkem, tentokrát ovšem jistícím okolí domu pod střechou.

Za kvalitou si stojíme!

Jak již bylo řečeno v úvodu, v TONDACHU stavíme na bohatých zkušenostech se střechami, které dál rozvíjí tým špičkových odborníků. Výsledkem jejich úsilí je představené systémové řešení, vhodné pro jakoukoliv šikmou střechu s pálenou krytinou TONDACH. Střechu nejen na pohled krásnou, ale také dokonale funkční.

Že svému řešení věříme a jsme si jisti kvalitou svých výrobků, dokazuje poskytovaná Záruka All Inclusive s rozšířenou délkou v trvání 33 let. Letošní novinkou je navíc 20letá záruka na nekeramický tuning, včetně tepelně izolačního systému iRoof.

V TONDACHU neděláme střechy na pár let – Tvoříme střechy pro budoucnost.

Zdroj: Wienerberger/Tondach

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *