Dodavatel: Heluz cihlářský průmysl, v. o. s.

Dům je zasazený do jihozápadního svahu kopce Kazničov v bezprostřední blízkosti CHKO Beskydy. Je to kouzelná krajina – otevřená a přátelská, která současně působí dojmem, jako by si před našimi pohledy chránila své tajemství. A podobně na nás zapůsobil i dům, který vám chceme představit – otevírá se do okolí, a zároveň si hlídá soukromí svých obyvatel.

Zadání pro architekta znělo jasně, investor si přál čistě funkcionalistickou stavbu s otevřeným výhledem na Beskydy a Radhošť. Filozofii projektu totiž výrazně ovlivnila návštěva zadavatele v brněnské vile Tugendhat: „Bylo mi jasné, že pokud budu stavět nový dům, postavím jej ve stejném duchu, proto jsem si našel i architekta z Brna, a to Lukáše Tecla z Atelieru Tecl. Jednoznačně jsem si přál dům otevřený jihozápadním směrem – k panoramatickým výhledům na okolní kopce, s prostorem rozděleným na společenskou a soukromou část, kde ta soukromá bude situována na východ tak, aby každý nový den začínal s vycházejícím sluncem.“ Stavba měla být v nízkoenergetickém provedení a postavená z přírodních materiálů, které by korespondovaly s rázem okolní venkovské zástavby.

„Při práci na projektu jsem pracoval s průhledy, prostupy lomu světla a se světlem jako takovým. To vstupuje do prostoru několika světlíky a dodává do interiéru energii, aby dům nebyl pocitově chladný. Tvar domu je jasně daný orientací ke světovým stranám, funkcemi jednotlivých místností reflektují postup slunce po obloze. Předsazené střechy zase brání přehřívání prostoru. Hlavním motivem přízemí je však velkorysé otevření interiéru skrze prosklenou fasádu k panoramatickým výhledům na okolní kopce, které se zrcadlí v hladině bazénu na horní terase,“ vysvětluje architekt Lukáš Tecl.

Souhra moderních materiálů

Důležitou součástí zadání samozřejmě bylo použití soudobých moderních postupů a technologií. Dominantou jsou okna Winstar, řady Hybrid, se skly s vysokými solárními zisky. Celá stavba byla postavena ze zateplených tvárnic firmy Heluz. Finální úpravu tvoří z východní strany speciální grafitová fasádní omítka.

Dalším výrazným prvkem, který se významně podílí na vzhledu domu, je moderní fasádní odvětrávaný obklad Twinson Premium z kompozitu od firmy Inoutic/Deceuninck. Stejný materiál, jen v terasové úpravě – Twinson Terrace byl použit i pro obložení bazénů na přilehlou terasu, na schody, a i pro molo, které zasahuje do jezírka. Benefitem kompozitního materiálu jsou také velmi nízké nároky na údržbu a dlouhá životnost.

Slovo architekta
„Myšlenka, která stála u vzniku nadstandardního rodinného domu, byla již od počátku jasná – propojit dům s velmi atraktivním okolím, a to v několika rovinách. Investor domu viděl jinou realizaci mého projektu, dům, který byl postaven zcela v souladu se zásadami funkcionalismu. Ale přísné funkcionalistické tvary se hodí spíše do městského prostředí, a tento projekt musel respektovat geomorfologii, tvarování pozemku, který je velmi svažitý s jihozápadní orientací. Proto je také dům položen na kameni, pevném materiálu, a nahoře je materiálově odlehčen dřevem. Ostatně, použití přírodních materiálů, které se odkazují k venkovskému a podhorskému rázu okolní zástavby, bylo dalším požadavkem klienta. Na fasádách se proto střídají tmavé režné omítky, štípaný kámen a kompozit.“

Velkorysý domov

Dům je rozdělen na společenský a soukromý prostor. Společenskou část tvoří v přízemí kuchyň, jídelna a obývací prostor, na který volně navazují zádveří a toaleta. Soukromou část tvoří v přízemí ložnice propojená s koupelnou a šatnou a schodištěm do prvního poschodí, kde se nacházejí další ložnice, koupelna, šatna a pracovna, která se může změnit v dětský pokoj.

V suterénu domu je letní kuchyň s venkovním posezením a také sauna, která navazuje na spodní koupelnu s masážním boxem a toaletou. Součástí suterénu je navíc technická místnost se strojovnou.

Energetika domu

Navzdory velké ploše má dům nízkou spotřebu energií. Energetická náročnost na bydlení je 42 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy za rok. Úspory energií jsou dány solárními zisky z prosklené jihozápadní stěny, podlahovým vytápěním v kombinaci s tepelným čerpadlem a rekuperační vzduchotechnickou jednotkou, která je vybavena zemním filtrem. Dům je doplněn stropním pasivním chlazením – to zajišťují zemní vrty. Nízkoenergetický efekt by ale nefungoval, pokud by celá stavba nebyla postavena z moderních zdicích materiálů.

Veškeré osvětlení domu je pořízeno pouze v LED technologii, což se pozitivně projevuje na spotřebě elektrické energie. O komfort bydlení a energetické úspory se stará tzv. inteligentní technologie domu – software, který je ovládán pomocí multimediálního tabletu – iPadu. Tato chytrá technologie řídí sama, podle aktuálních klimatických podmínek, proces vytápění domu, stínění pomocí venkovních žaluzií, pasivní chlazení stropů, technologii bazénu i závlahu zahrady. Díky tomuto vybavení splňuje dům energetickou náročnost třídy A.

Hlavní vstup do domu je podobně jako plocha fasády koncipován ve znamení přírodních materiálů – štípaného kamene z místních lomů. Tento záměr je podtržen žulovou dlažbou

Vodní svět

Na pozemku se nachází i mimořádně hezký bazén a dekorativní zahradní jezírko. Bazén byl koncipován jako relaxační, se čtyřmi vodními atrakcemi. Ve středu jezírka je umístěna terasa, která je těsně nad úrovní vodní hladiny. Jeho součástí je po levé straně vodopád, který přepadává z bazénové zídky, kde vytváří příjemný šum a ztrácí se v kamenech. Jezírko i vodopád slouží ke zvlhčení vzduchu, aby posezení na terase bylo příjemné i v parných letních dnech, a samozřejmě k dokreslení celkové atmosféry.Technické údaje a kontakty .

Technické údaje
Užitná plocha domu: 337 m2
Plocha pozemku: 4 000 m2
Obvodové stěny: broušené cihelné bloky Heluz Family s integrovanou tepelnou izolací
Okna: dřevohliníková okna Winstar Hybrid
Obklad fasády: Twinson Premium z kompozitu od firmy Inoutic/Deceuninck, grafitová fasádní omítka firmy Caparol, štípaný kámen
Terasy, molo a obložení bazénů: Twinson Terrace od firmy Inoutic/Deceuninck
Autor projektu: Ing. arch. Lukáš Tecl, Atelier Tecl

Zdroj: Můj dům
Foto: Martin Vejrosta

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *