Řekne-li se tradiční střešní krytina, vybaví se i naprostému laikovi pálená taška. Správně, vždyť lidstvo provází nejdéle a její historie sahá opravdu velmi hluboko. Už před 4 000 lety si lidé všimli, že hlínu lze snadno tvarovat a pak na slunci usušit na pevný výrobek.

Pradávný základní výrobní princip se za tisíce let nezměnil, i když se technologie posunula od sluníčka k vypalovacím pecím s teplotou 1 000 °C. Během dlouhé doby zkrátka tašky prošly vývojem, který je dovedl k téměř naprosté dokonalosti. Slovíčko téměř je použito záměrně, protože vývojáři stále neřekli poslední slovo. Trvale pracují na vyladění tašek ke spokojenosti jak investorů, tak pokrývačů, kteří s nimi pracují.

Zlepšujeme technické řešení

Trvalý vývoj v plné míře platí i pro sortiment Tondachu. Nabídka v katalozích se každoročně proměňuje, přibývají tvary, barvy a povrchové úpravy. To je ale jen špička ledovce, viditelná na první pohled. Neméně důležité jsou změny „neviditelné“, kdy se například upravují vodní drážky, aby krytina lépe odváděla vodu a byla tak ještě bezpečnější. Nebo se konstrukce tašky připravuje na rozptyl v laťování a výsledkem jsou tzv. posuvné tašky. S výhodou je použijete zejména při rekonstrukcích!

Dalším způsobem, jak klasická střešní krytina reaguje na moderní požadavky, jsou velkoformátové tašky. Mají všechny benefity tradiční pálené tašky, včetně toho, že jde o kusový materiál, se kterým se dobře pracuje. Při větším rozměru jich ale na střechu budete potřebovat méně a taky práce bude rychleji hotová!

Nezapomínáme na design

Přiznejme si, že to, co vás zajímá nejvíc, je především vzhled krytiny. V každém období jej určovaly především technologické možnosti. Takže na úplném počátku vývoje stojí režné prejzy, které se tvarovaly na lidském stehně. Pozdější strojová výroba přála zejména hladkým bobrovkám a později raženým taškám.

Současné možnosti jsou však mnohem dál. Důkazem je nadčasová taška V11 z dílny designového studia F.A. Porsche. Charakteristické jsou pro ni ostré zlomy ve tvaru véčka, které tak dobře znáte z karoserií moderních automobilů. Opravdoví estéti a milovníci elegance díky tomu u střechy nemusejí dělat kompromisy, jako krytinu mohou zvolit materiál spolehlivý a současně nadčasově krásný.

Stejně krásné ale budou střechy z jakékoliv tašky Tondach. Vkus každého je trochu jiný a různí se i podmiňující faktory pro výběr krytiny. Nabídka Tondachu je dostatečně široká, aby vyhověla všem nárokům. A jde ještě dál v tom, že i s běžným tvarem tašky můžete ze své střechy vytvořit nepřehlédnutelný originál! Poslouží vám k tomu paleta barev a povrchových úprav. S povrchovou úpravou přitom nevolíte jen design, ale i odolnost povrchu krytiny. Vysoce lesklé glazury jsou zárukou, že se střecha nebude špinit a zůstane trvale krásná…

… přesně v duchu firemní filozofie Tondachu: Tvoříme střechy pro budoucnost.

Zdroj: Wienerberger/Tondach

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *