Lokalita uprostřed lesů v okrese Žďár nad Sázavou vezme za srdce každého, kdo má rád přírodu, klid a zádumčivého ducha Českomoravské vrchoviny. To byl hlavní motiv, proč se bývalá pazderna venkovského statku proměnila v moderní rekreační objekt.

Malá roubenka u cesty, postavená na zděném soklu byla typickou představitelkou lidové architektury Vysočiny, kterou po staletí formovaly skromné poměry a drsné podnebí. Až do padesátých let minulého století sloužila jako pazderna, pak se postupně se rozšířila o dva malé přístavky a byla upravena jako rekreační chalupa. Její současní majitelé se zamilovali do krásného místa téměř na samotě, obklopeného kouzelnou přírodou, a proto se po pár letech užívání rozhodli pro zásadní rekonstrukci. Přestavba na moderní bydlení nebyla vůbec jednoduchá, protože musela vyhovět současným požadavkům na moderní komfort, na energetickou úspornost a zároveň splňovat požadavky chráněné krajinné oblasti na Českomoravské vrchovině. „Snažili jsme se ctít genius loci a zachovat maximum možného ze stávajícího objektu, a tak jsme na původní zastavěné ploše navrhli opět dům obdélníkového tvaru včetně sedlové střechy se sklonem 46°. Na západní straně je k němu připojena přístavba se střechou pultovou. V návrhu jsme vycházeli z tradičních místních architektonických prvků i materiálů – cihel a dřeva, respektovali jsme i umístění, velikost a tvary oken,“ vysvětluje architektka Martina Sladká, autorka návrhu.

Z pazderny zůstala jen jedna zeď

Zchátralý objekt značně poničený vlhkostí již prakticky nebylo možné zachránit, a tak nezbylo než všechny konstrukce postupně rozebrat a nahradit novými. Z původní chaloupky nakonec zůstala jen vnitřní zeď z plných cihel. Nevyhovující byly i základy, nahradilo je nové založení na betonových pasech do nezámrzné hloubky a základové desce o tl. 150 mm. Pro nové zdivo zvolila architektka systém Porotherm, obvodové stěny jsou vyzděny z tvárnic Porotherm 24 Profi Dryfix, vnitřní příčky a překlady jsou rovněž z Porothermu. „Chtěli jsme maximálně zachovat autentický ráz, proto má celé přízemí dřevěné trámové stropy s prkenným záklopem,“ doplňuje architektka. Nové je i dřevěné schodiště do podkroví. Obvodové stěny i střecha jsou zatepleny minerální vlnou, fasády mají větraný obklad z opalovaného dřeva, který odkazuje na tmavou fasádu roubenky. Střecha, rovněž s větraným střešním pláštěm, je pokryta moderní plastovou krytinou Capacco imitující břidlicové tašky. Nová okna s izolačními trojskly vycházejí z rozměrů a proporcí původních oken, hliníkové rámy v antracitovém odstínu a dřevěné okenice je sjednocují s obklady fasády tak, aby bylo dosaženo harmonického vzhledu. Výjimkou potvrzující pravidlo je velká prosklená plocha s HS portálem na východní straně, která propojuje obytný prostor s exteriérem a dopřává majitelům domu slunce a úchvatné výhledy. K zastínění slouží dvojice posuvných dřevěných panelů. Když rodina opustí dům, okenice a panely se uzavřou a splynou s fasádním obkladem. Stavba získá kompaktní vzhled a podobá se tradiční stodole, kterých je na okolních loukách bezpočet.

Malý dům pro až osm osob

Na zastavěné ploše necelých 98 m2 vzniklo pohodlné bydlení, kde může „složit hlavu“ až osm osob. Jak se to podařilo? Díky maximálně účelné dispozici, kde nenajdete žádné chodby a ani centimetr čtvereční nevyužité nebo zbytečné plochy. Posuďte sami.

Přístavba na západní straně, kudy vede místní komunikace, slouží jako vstupní prostor a zázemí. Kromě zádveří se tu nachází technická místnost, koupelna, WC a malá sauna. Ze zádveří se vstupuje přímo do největší místnosti v přízemí – obytné kuchyně s praktickou a velkoryse dimenzovanou kuchyňskou linkou, velkým jídelním stolem a krbovými kamny. Nejsou jen nezbytným úsporným zdrojem vytápění, ale i základem domácí pohody. Dřeva na topení je uprostřed lesů dostatek, takže kamna byla jasnou volbou. Posuvné dveře vedle kamen zakrývají vstup do malé ložnice a šatny.

Podkroví je přístupné po jednoramenném schodišti rovněž přímo ze zádveří. Schody vedou do podkrovní obytné haly, vybavené křesly a rozkládací pohovkou. Na obou stranách jsou umístěny ložnice, jedna s velkou manželskou postelí, do druhé se v případě potřeby vejdou dokonce dvě dvoulůžka.

Domek osazený na pozemek bez oplocení působí jako přirozená součást krajiny, podobně jako venkovská stavení, která zde po staletí vznikala a neodmyslitelně patří k charakteru Českomoravské vrchoviny. Citlivá rekonstrukce zachovala tyto cenné hodnoty a zároveň nabízí standard moderního rekreačního bydlení.

TECHNICKÉ ÚDAJE
Zastavěná plocha: původní 66 m2, po rekonstrukci 97,9 m2
Obestavěný prostor: 468 m3
Užitná plocha: 72,6 + 37,2 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a podkladní deska, zdicí systém Porotherm, obv. zdivo Porotherm 24 Profi Dryfix na zdicí pěnu, příčky a překlady Porotherm, dřevěné trámové stropy, prkenný záklop, dřevěný krov (krokve a kleštiny), vnější zateplení min. vlna 200 mm + větraný fasádní obklad opalované dřevo s olejovým nátěrem, zateplení střechy min. vlna mezi krokvemi a pod krokvemi (celkem 300 mm), větraná vzduch. mezera, záklop z OSB desek, hydroizolační fólie, střešní krytina šablony Capacco, systémový komín, dřevěné schodiště
Okna: hliníková s izol. trojskly – otevíravá a posuvná (HS portál), střešní okna, vnitřní dveře dřevěné plné do obložkových zárubní a posuvné
Vytápění a technologie: krbová kamna na dřevo, nástěnný elektrokotel + teplovodní vytápění radiátory, nově vrtaná studna na pozemku, dešťová voda ze střechy sváděna do vsakovacích bloků
AUTOR:
Ing. arch. Martina Sladká
Autorizovaná architektka, partnerka ateliéru Linka Architecture. Zabývá se návrhy obytných staveb, interiérů a rekonstrukcí. „Moje práce je různorodá a každý projekt má jedinečný osud a příběh, který se přizpůsobuje okolním společenským, ekonomickým a kulturním podmínkám. Tento princip se nezmění, nicméně způsob, jakým se snažím dosáhnout dokonalého výsledku, je nepřetržitý proces, který se neustále vyvíjí. Každý projekt vedu tak, aby investor byl spolutvůrcem a výsledek odrážel lidskou individualitu.“
Kontakt: Linka Architecture, www.linkarch.cz

TEXT: Jitka Pálková / FOTO: Jiří Ernest

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *