Zabýváme se stavební činností převážně rodinných domů. Provádíme též dílčí stavební části od základových desek, hrubých staveb až po rekonstrukce bytů, RD i činžovních domů, stavěli jsme firemní sídla, bazény, provozovny i autosalon, a dokonce i filmové kulisy k několika filmům, říká Ing. JAN LEHEČKA, jednatel společnosti Gostas, s.r.o.

„Jsme stavební společnost působící na trhu od roku 1990. Po 13leté úspěšné činnosti pod hlavičkou fyzické osoby se firma na počátku roku 2003 přeměnila na společnost s ručením omezeným. Sídlíme ve východním cípu Prahy – v Šestajovicích s pobočkou (sklady) v nedalekých Svémyslicích. Proto také upřednostňujeme stavební činnosti v těchto lokalitách (Praha 9 a okres Praha-východ). Naše kvalita a spolehlivost vedla k tomu, že jsme se stali členy programu Porotherm Dům, který sdružuje kvalitní a prověřené stavební firmy z celé ČR a pod záštitou firem Wienerberger cihlářský průmysl a.s., kontrolních nezávislých společností CSI a TZÚS a partnerských dodavatelských firem Baumit, Isover, Schiedel, G-servis, Regulus, Tondach, Fischer, Vekra a ProAlu jsme tak zárukou pro investory, že stavba je v nejlepších rukou prověřené firmy. Vše je navíc pod zárukou garančního fondu pro případ neúspěchu (zatím nebylo v historii použito, přestože na počátku roku 2015 postavilo v programu Porotherm dům své bydlení již více než 900 spokojených zákazníků),“ vysvětluje Lehečka v úvodu rozhovoru.

Jako stavební firma jste dost univerzální a můžete srovnávat různé formy výstavby. Mohl byste napsat, co nejvíce oceňujete na pálených cihlách a kdy byste zvolil jiné stavební materiály?

Vzhledem k tomu, že u materiálu pro stavbu neposuzuji jen jeho tepelný odpor, ale čím dál více oceňuji akumulační vlastnosti, které při horkých létech a trvalém bydlení dělají bydlení velmi komfortním, je cihla podle mě tím nejlepším řešením současné doby. Od doby, kdy navíc přišel model T cihly s vatou uvnitř odpadl velký problém s „měkkou“ fasádou – bydlištěm hmyzu, děr od ptáků, promáčknutých míst od žebříku či jiných vad, a tak toto řešení je to, co my doporučujeme a co má ohromnou zpětnou vazbu od našich spokojených zákazníků.

V současné době zaznamenáváme neočekávaný růst cen například dřeva, izolací a železa. Co si myslíte o cenové politice výrobců cihel?

Jedna z mála výhod dřevěných staveb je cena, přestože zrovna v podmínkách střední Evropy je rozdíl oproti jiným částem světa nejmenší ve prospěch cihel. Zde prostě je jílu hodně, a tak benefit stavby dřevěných domů je právě v naší zemi minimální. A tato výhoda v dnešní době zmizela, ba dokonce vycházejí nyní dřevěné domy dražší než cihelné, což pro mě znamená, že postavím za menší peníze dům s vysokou akumulací, životností a bezpečností.

Zaznamenali jste již případ, že se nějaký z klientů, který původně uvažoval u dřevostavbě a jejích cena se za uplynulý rok zvýšila o 60 procent, rozhodl například pro zděný dům?

Ano takové klienty již nyní potkáváme. Ceny se zvedají u většiny materiálů, ale dřevo je na tom zcela jistě nejhůře.

Jaký je váš dům snů?

Již jsem to naznačil. Pro mě je to jasná volba. Volím vně i uvnitř pevnou skořápku – takže masivní cihelné bloky PTH T Profi plněné vatou po obvodu a uvnitř včetně stropů vše z pálených prvků PTH Profi/Miako. Již na škole nás učili, že čím méně různých materiálů se ve stavbě setká, tím lépe budou spolupůsobit v budoucnu.

Na stavbě se vždy čeká, aby se spěchalo a spěchá, aby se čekalo. Co Vás v těchto aktivitách nejvíce limituje, vadí, rozčiluje…

V současné době je to jednoznačně dostupnost materiálů. Ta je nyní limitujícím faktorem stavby. Dnes již zákazníci hledají nejen kvalitní firmy, ale stabilní firmy desítky let na trhu, které mají pevné vazby na stálé dodavatele a v dnešní době mají nespornou výhodu.

Kdo se nejvíce opožďuje v termínech subdodávek a s kým jste naopak spokojen?

Na toto neumím odpovědět, přijde nám, že vše je zaběhnuté a stavba není jako koupit rohlík, je to souhra stovek parametrů a faktorů a nikdy nejde zcela dokonale, ale právě spolehlivost a letité vztahy jsou to, co nám plynulost zajišťuje v problematických obdobích, které nyní střídají jedno druhé.

Pociťujete nedostatek nejen kvalifikované pracovní síly, nebo máte stabilní spolupracovníky?

Nedostatek pracovníků pociťuje každá stavební firma v České republice. Chybí nám podpora ze strany státu, který neřeší ubývající řemeslné kapacity, a naopak zvyšováním platů ve státní správě nám ztěžuje již tak špatné podmínky. Bez zahraničních pracovníků nejde v ČR stavět a získávání víz je neprůhledné.

V čem vás omezuje současná již rok a půl trvající pandemie?

Nejvíce právě v pohybu zahraničních pracovníků. Na nich jsme závislí a bez nich se neobejdeme.

-jik-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *