Dodavatel: Wienerberger s.r.o.

Když pro svoji rodinu staví dům odborník na nové technologie v oblasti vytápění, není divu, že se jeho srdeční záležitostí stane technická místnost. V tomto případě si však na své přišla i paní domu a nemalý vliv na výslednou podobu domu měl také čtyřnohý mazlíček.

Na vybudování nového domova naši hostitelé přitom nijak nespěchali. Celých třicet let žili poklidně v panelovém bytě v Kladně, a kdyby se jim v posledních letech nezačali na jejich vkus příliš rychle střídat sousedé, možná by tam žili dodnes.

Když už se ale rozhodli pro stavbu domu, přistoupili k tomu se vší rozvahou, pečlivostí a důkladností. Aby také ne, když stavebníkem se v tomto případě stal technický ředitel firmy, která je lídrem na trhu v oblasti vytápění, ať už jde o plynové či elektrické kotle nebo tepelná čerpadla.

Technické vychytávky ho prostě baví, a tak není divu, že ledacos ve svém novém domě může ovládat prostřednictvím mobilních aplikací, nebo to funguje zcela samostatně. I proto jsme s nadšením přijali jeho pozvání k návštěvě.

Ideální lokalita

Manželé pocházejí z Plzně a Kladna a pracují na západ od Prahy, proto hledali pozemek také v této lokalitě, aby to měli blízko do práce i ke svým rodištím. Obec, ve které zakotvili, má výhodu snadné dostupnosti z dálnice, přitom je to klidné místo s výbornou občanskou vybaveností a hlavně – s jasným územním plánem, takže zde vzniká i pro oko příjemné místo k životu s dostatkem zeleně a architektonicky sjednoceným stylem nové čtvrti.

Také dům našich hostitelů působí sympaticky již od příjezdové cesty. Klasické tvarosloví se šikmou střechou a kombinace bílé a modrošedé omítky s černou krytinou nezklamou v žádném kontextu, zde se však vyjímají přímo ukázkově. „Tuhle modrošedou barvu vybral náš kocour,“ upřesňuje pán domu. „Váhali jsme v katalozích nad několika variantami, až přišel kocour a položil tlapku přesně na tu barvu, kterou teď vidíte na omítce. A bylo rozhodnuto!“

Jde to i bez zateplení

„Měli jsme jasno v tom, že chceme zděný dům, a zvolili jsme cihly Porotherm 44 bez zateplení. Už tak je dům nízkoenergetický, má tepelnou ztrátu jen 8 kW. Zateplení by uspořilo pouze asi 1/10 nákladů, čili nějakých 800 W, přitom dům by nemohl takzvaně dýchat. Proto jsem raději zvolil klasičtější řešení, tedy omítku s tepelněizolačními vlastnostmi.“ 

Manželé v domě bydlí od března roku 2017, mají tedy již za sebou celou topnou sezonu a mohou potvrdit, že toto řešení se jim osvědčilo. „Zpětně musím ocenit, že manželka nechtěla nic uspěchat, chtěla se stěhovat až do úplně hotového domu. Díky tomu jsme pak už nemuseli nic dodělávat.“

Spokojenost s dodavatelem

Inspiraci pro svůj nový dům hledali naši hostitelé v časopisech, na veletrzích, u známých atd. Zprvu objížděli také různé developerské projekty, ale brzy zjistili, že tudy cesta nevede. „Většinou se nám nelíbila kvalita provedení nebo to, že domy byly na sebe příliš namačkané,“ vysvětluje paní domu. Když se rozhodli pro individuální projekt podle svých představ, měli štěstí na stavebního projektanta. Z kvality jím dodané stavební dokumentace prý byli nadšení jak na stavebním úřadě, tak realizační firma. 

V království pána domu

Jak už jsme se zmínili, pán domu profesně působí dlouhá léta v oblasti vytápění, proto není divu, že technická místnost, která se nachází hned vpravo za hlavním vchodem, je jeho chloubou. Vládne v ní naprostý pořádek a čistota. V přízemí je rozvedeno teplovodní podlahové topení (pod italskou dlažbou se zdařilou imitací dřeva), v patře jsou radiátory. V obývacím pokoji si majitelé mohou zatopit také v krbu. Podkroví lze v horkých měsících chladit klasickou klimatizací.

Zahrada pro relaxaci 

Jako wellness ráj působí i zahrada obklopující dům, jíž vévodí zastřešený bazén se slanou vodou. Do jímky s bazénovou technologií se ukryl i zavlažovací automat, který se stará o pravidelnou kapkovou závlahu zeleně. Všechny prvky zavlažovacího systému jsou v zemi, nic tedy neruší pohled na ladné křivky trávníku i záhonů. „Na svém domě bychom neměnili vůbec nic,“ shodují se na závěr naši hostitelé. Kocour se nevyjádřil, ale podle jeho slastného výrazu jsme usoudili, že souhlasí.

Technické údaje
Dispozice: 5+1
Zastavěná plocha: 138 m2
Užitná plocha: 185 m2
Konstrukce: betonová základová deska a základové pasy, zdicí systém Porotherm (Wienerberger), obvodové zdivo Porotherm 44

Tip: Podívejte se i na další projekty od stejného dodavatele

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *