Vzhledem k vynechání vyztužení nadbetonávky betonářskými sítěmi a zmenšení spotřeby betonu dochází zejména pro stavby realizované svépomocí nejen výrazné snížení pracnosti, ale i ke snížení ceny.

Pro rozšíření možností při volbě konstrukce stropu především pro rodinné domky přichází společnost Wienerberger s  variantou keramobetonového stropu bez nadbetonávky – Strop Porotherm BN (s vložkami MIAKO a Trámy POT).

Nejde o zcela nové konstrukční řešení. Běžně se již několik desetiletí používá např. v SRN. Pro ČR byl vyvinut tento strop jako jednodušší varianta stávajícího keramobetonového stropu Porotherm MIAKO PTH.

Klesá pracnost i cena

Výhody nového stropu Porotherm BN jsou zřejmé. Vzhledem k vynechání vyztužení nadbetonávky betonářskými sítěmi a zmenšení spotřeby betonu dochází zejména pro stavby realizované svépomocí nejen výrazné snížení pracnosti, ale i ke snížení ceny.

Větší komfort při přípravě k betonáži a i během ní umožňuje skutečnost, že vložky jsou již po položení zcela pochozí, a to umožňuje volný pohyb bez nutnosti podlážek či fošen pro přenesení zatížení.

Také si přečtěte: Výhody skládaných horizontů

Práci lze i přerušit

Samotná betonáž je opět jednodušší – vedle menšího objemu betonu není třeba hlídat výšku nadbetonávky – beton se stahuje přímo mezi vložky. Tuto skutečnost ocení stavebník zejména při nadvýšení trámečků o 1/300 ls – betonáž mezi vložkami toto nadvýšení přesně kopíruje.

Protože strop Porotherm BN působí jako soustava samostatných železobetonových trámů, lze betonáž přerušit již po probetonování žebra po celé jeho délce včetně uložení.

Pro dostatečnou únosnost se stropní vložky MIAKO BN PTH vyrábějí ve výšce 25 cm (odpovídá vložkám MIAKO 19 PTH + 60 mm betonu se sítí). Prostorovou tuhost stropu zabezpečí ztužující žebra umístěná kolmo na trámy s osovou vzdáleností do 2,5 m.

Možná je i nadbetonávka

Vložky MIAKO BN PTH jsou navrženy tak, aby byly zcela kompatibilní se stávajícím stropem MIAKO PTH na obě osové vzdálenosti, tj. 500 a 625 mm. Lze tak využít všechny systémové varianty komínových výměn, kolmého napojení trámečků, skryté průvlaky apod. V případě potřeby lze část domu řešit stropem s klasickou nadbetonávkou či naopak.

Vložky MIAKO BN 62,5 PTH mají pro zjednodušení uchopení dva úchytové body. Vložky MIAKO BN 50 PTH pak pouze jeden. Současně jsme pro uchopení vložek ze strany ponechali i osvědčené rozšíření horního rámečku. U obou vložek jsou vždy při spodní hraně dva větší otvory pro umožnění dodatečného protažení kabelových tras podél stropních trámů.

Zdroj: Stavitel, Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *