České Budějovice, 24. 06. 2019 – Členové Cihlářského svazu Čech a Moravy vyřizují objednávky plynule. Výrobci na současný růst poptávky po nejtradičnějším a nejrozšířenějším stavebním materiálu dokázali pružně zareagovat. Jejich výrobní kapacity jedou na plný výkon. Loňský výpadek v dodávkách a dlouhé čekací lhůty u některých výrobců a s tím spojené fámy se již letos nebudou opakovat.

Limitujícím prvkem pro rychlejší růst výroby je kritický nedostatek pracovníků. Protože tento stav trvá již několik let, rozhodly se mnohé cihelny jít cestou výrazné modernizace a robotizace. Zásady Stavebnictví 4.0 a samotného Průmyslu 4.0 je tak možno nejlépe sledovat právě v oblasti výroby stavebních materiálů a cihel především.

„Na stavební sezónu 2019 jsme se připravili tak, abychom vyšli maximálně vstříc poptávce našich zákazníků. Ve výrobě jedeme 24 hodin denně a 7 dní v týdnu a proto máme nyní i vyšší zásoby než před rokem. Zároveň jsme předjednali a realizujeme importy výrobků z Německa, Maďarska a Rakouska,“ říká Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZE.

„Jestliže byste přišel dnes, dodali bychom až na stavbu většinou během dvou týdnů, maximálně čtyř týdnů. Tzn., že pokud objedná zákazník alespoň v momentě, kdy začne budovat základovou desku, cihly nebudou příčinou zdržení stavby. Poptávek i objednávek je zhruba stejně jako loni tzn., že pokud dojde k výpadku u některých dodavatelů, mohou se dodací termíny v sezóně prodloužit,“ je přece jenom o trochu opatrnější Ing. Petr Stejskal, obchodní a marketingový ředitel HELUZ a dodává: „Rádi bychom zabránili neopodstatněné nákupní horečce. Výrobní program všech čtyř závodů byl upraven tak, aby se přizpůsobil zvýšené poptávce a zákazníci byli v maximální možné míře uspokojeni.“

Cihel na svislé konstrukce domu bude dost, tvrdí Ing. Jan Fiala, obchodní ředitel Cihelny Štěrboholy: „Již více jak 50 let se nestaví svislé konstrukce z maloformátových výrobků. Zakázky byly vykrývány kontinuálně, reagujeme okamžitě, i když byl zájem zvýšený.“

Situace kolem cihel je do určité míry živena prohlášeními zástupců některých konkurenčních a alternativních výrobců jiných systémů výstavby nosných zdí. Na trhu je cihel dostatek.

Kontakt: Ing. Jan Fiala, Cihlářský svaz Čech a Moravy, info@cscm.cz, tel.: +420 603 410 891

Tisková zpráva ke stažení ZDE

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *