Po dlouhá staletí se domy stavěly z jednovrstvého zdiva. Kvůli tepelně izolačním požadavkům se začaly stavět domy se zateplením. Zateplení však sebou přinášelo i jeho nevýhody, mezi které patří: nižší životnost fasády, prodloužení doby výstavby, zadržování prostupu vodních par skrz fasádu, pomalé ochlazovaní zdí v horkých letních měsících. Na tyto nevýhody zareagovali výrobci cihel integrováním tepelné izolace do dutin cihlových bloků. Tím odpadly všechny nevýhody vícevrstvého zdiva a přitom zůstaly zachovány jeho tepelně izolační vlastnosti i cena.
Požadavky vyhlášky na tepelné vlastnosti zdiva
Vyhláška o energetické náročnosti budov 264/2020 Sb. odkazuje na hodnoty součinitele prostupu tepla konstrukcí ČSN 73 0540-2. Doporučené hodnoty pro pasivní domy na jeho vnější plášť se staly hodnotami požadovanými. U pasivního domu je požadavek součinitele prostupu tepla na vnější stěny 0,18 – 0,12 W/(m2.K). Tomu zcela vyhovují cihly plněné extrudovaným polystyrenem nebo minerální vatou.
Cihly o tloušťce 50 cm plněné polystyrenem mají součinitel prostupu tepla 0,11 W/m2K. Cihly o tloušťce 50 cm plněné minerální vatou mají součinitel prostupu tepla 0,12 W/m2K. Požadavku vyhlášky vyhoví i cihly o tloušťce 38 cm, které mají součinitel prostupu tepla 0,16 W/m2K u cihel s minerální vatou a 0,15 W/m2K u cihel s polystyrenem.
Proč stavět z jednovrstvého zdiva
Cena materiálu a práce u zdiva s integrovanou izolací a zdiva s dodatečným zateplením vychází zcela srovnatelně. U jednovrstvého zdiva však značně převažují následující výhody.
- Kratší doba výstavby
Stavění z jednovrstvého zdiva je snadné, přesné a rychlé. Cihlové bloky se zdí na tenkovrstvou maltu nebo lepidlo. Zcela zde odpadá montáž dodatečné tepelné izolace. I pro skryté kastlíky předokenních rolet mají výrobci řešení v podobě speciální schránky, na kterou se nanáší omítka.
- Dlouhá životnost zdiva
Jednovrstvé zdivo má vysokou pevnost a tepelná izolace je chráněná před vlhkostí nebo mechanickým poškozením díky jejímu uzavření v dutinách cihly. Odpadají tak případné problémy s plesnivěním nebo poničením fasády, které se objevují u staveb s fasádním zateplením.
- Ideální akumulační vlastnosti
Cihly plněné minerální vatou nebo polystyrenem mají nízkou tepelnou vodivost a tak v zimě zabraňují úniku tepla z interiéru. Zároveň snadno akumulují sluneční záření, které v chladnějších měsících ohřívá fasádu, a získané teplo je pak předáváno do interiéru.
- Vysoká propustnost vodních par
Extrudovaný polystyren má faktor difuzního odporu 100. Obvodová stěna zateplená extrudovaným polystyrenem tedy vodní páry ven téměř nepropustí. Cihla plněná extrudovaným polystyrenem je už na tom s paropropustností mnohem lépe. Pálená cihla má totiž faktor difuzního odporu přibližně 30.
- Snadná výstavba zaoblených zdí
Stavět kruhové nebo jinak organicky tvarované stavby z jednovrstvého zdiva je velmi snadné. Styčné spáry, které mohou být u kruhového zdiva poměrně široké, se vyplní nízkoexpanzní pěnou a tepelně izolační maltou. Pak už stačí zdivo jen omítnout nebo obložit obkladem.
- Jednodušší obkládání zdí
Ať už chceme obklad z lícových cihel, kamene nebo deskového materiálu, vždy je jednodušší a levnější obložit jednovrstvé zdivo než zdivo sendvičové.
Lucie Suchárová
Nejnovější komentáře