Přehřívání interiéru rodinného domu nebo špatný spánek kvůli slunci? Efektivním a relativně levným řešením může být systémový překlad na rolety či žaluzie od Porothermu KP Vario UNI, který nevyžaduje instalaci jeřábem a stavebníci to hravě zvládnou i ve dvou. Důležité ale je počítat se začleněním schránky do plánů domu a výběrem vhodných lamel už v prvotní fázi. Překlady jsou totiž přizpůsobeny pro zdivo o tloušťce od 38 cm a více. Pokud je zvoleno tenčí zdivo k zateplení, tloušťka izolantu by měla být minimálně 18 cm, jinak by instalace nebyla možná.

Díky stínění mohou investoři dokonce ušetřit na energiích. V zimě neuniká teplo skrze okna tak rychle a v létě se domy nepřehřívají, takže není nutné chlazení. Toto řešení ocení především investoři u pasivních staveb, u kterých je absence klimatizace řešena kvalitní konstrukcí, vhodnou orientací a vhodnými roletami. Stínění je tak zároveň jedním ze způsobů, jak předejít přehřívání domu. Instalace rolet nevadí ani v oblastech CHKO (Chráněné krajinné oblasti). 

Porotherm KP Vario UNI

Navíc překladový systém lze použít téměř u všech typů oken, dokonce i rohových. Maximální délka schránky může být až 3 metry, takže instalace není problém ani pro širší skleněné plochy. Mimo standardní řešení je také možné nechat na zakázku vyrobit větší atypické rozměry schránek až do 6 metrů.

Každý typ žaluzie nebo rolety má určitý rozměr. A jednoduše řečeno, ne všechny typy se při narolování do schránky vejdou. Z toho důvodu je vhodné už u projektu zvážit, jaké stínění investor zvolí a ověřit, jak velké jsou nábaly, pro které je systémový překlad určen, a teprve na základě toho vybrat příslušný typ. V této fázi samozřejmě ještě není nutné řešit barvu. Výběr je zcela na investorovi a vybírá se na základě výšky okna. U atypických modelů oken je nutné znát přesné rozměry. Proto vždycky apelujeme na výběr vhodné rolety už před montáží schránky, aby se následně nemuselo řešit předělání. Pokud by si nebyl stavebník v jakékoliv fázi jistý, máme síť technických poradců, kteří jsou schopni s čímkoliv poradit. I tak se nám ale občas stane, že investor řádnou přípravu opomene a musíme řešit předělání. Většinou se v těchto případech odendává přední čelo, nebo se musí vyndat rovnou celá schránka.

Trendem ve stínění jsou ale momentálně spíše žaluzie. Pro instalaci rolet se rozhodne okolo 15 až 20 % investorů, zbytek volí především žaluzie. Nově se ale začínají prosazovat takzvané screenové rolety, což je v podstatě roleta z pevné látky, má různé odstíny, a především má malý nábal, který se vejde do každé schránky. U klasických rolet je nábal zhruba od 17 do 19 cm, zatímco u screenových je to od 7 do 11 cm.


Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *