Velmi oblíbeným typem domu je v současnosti bungalov. Stavba bungalovu má však svá specifika, hlavně co se týče konstrukce střechy. Ta je obvykle valbová a má nízký sklon. To vyžaduje pečlivý výběr střešní krytiny.

Oblíbenou krytinou pro bungalovy je krytina keramická. Má vysokou odolnost i v extrémních podmínkách, nepodléhá mrazu, je nehořlavá, bezúdržbová a nepodléhá změnám v barevnosti. Velkým plusem je i životnost, která činí až 100 let. Hmotnost krytiny se pohybuje kolem 40 až 50 kg na čtvereční metr. Při nízkých sklonech je její váha výhodou z hlediska odolnosti vůči větru, takže se nemusíte obávat, že vám vítr střechu snadno odfoukne.

Sklon střechy

Abyste se při nákupu krytiny pro váš bungalov nepopálili, dávejte si pozor nejen na výběr materiálu a váhu krytiny, ale hlavně na sklon střechy. Každá střešní krytina má svůj doporučený rozsah sklonu, v jakém má být na střeše uložena. Při keramické krytině je to obvykle 20° až 45°, ale některé typy tašek mohou být použity již od 12°. Je to bezpečný sklon, při kterém nedochází k zatékání stékající vody pod krytinu, a tím je zajištěna funkčnost střechy. Při nízkých sklonech, jako jsou na bungalovech, je větší nebezpečí zatékání vody. Proto je bezpodmínečně nutné dodržet montáž doporučenou výrobcem. Tondach má několik druhů tašek. Pro bungalov se nejlépe hodí ty, které mají bezpečný sklon od 22° a minimální od 12°.

Střešní doplňky

Kromě krytiny určují životnost, estetiku, funkčnost a kvalitu střechy i střešní doplňky. Je třeba dbát na dostatečné provětrání střešního pláště čili zajistit proudění vzduchu od okapové hrany a odvětrání u hřebene a na nárožích. Myslete i na prostupy pro antény, hromosvody nebo konstrukční prvky solárních panelů. Tondach poskytuje ucelený systém střešních doplňků, takže se vám nestane, že byste vybrali nekompatibilní prvky. Přestože keramická krytina patří mezi těžké střešní krytiny, nezapomínejte i na vhodné přichycení, které zajistí bezpečnost proti účinkům větru. Jako naprosté minimum se doporučuje přichytávat tašky po obvodu střechy a kolem otvorů.

Jedním z problémů u střech bungalovů je kvůli jejich nízkému sklonu ochrana proti proniknutí vody, případně zafoukání sněhu pod krytinu. Proto je nezbytností doplňková hydroizolační vrstva, v minulosti označovaná jako pojistná hydroizolace. Kromě své primární funkce také brání úniku tepla do provětrávací mezery, a tím vám ušetří i náklady na vytápění.

Údržba střešní krytiny

Určitě jste už viděli střechy potažené zelenou vrstvou řas, mechů, případně většími rostlinami. Ačkoliv to na pohled vypadá romanticky, může to narušit střešní krytinu a ohrozit funkčnost střechy. Mnohé typy střech proto vyžadují pravidelnou údržbu. Při keramické krytině Tondach tato starost odpadá díky povrchové úpravě. Engoba je jednoduše čistitelná tlakovou vodou, hladký glazovaný povrch brání usazování nečistot, takže není problém udržet střechu jako novou.

Výběr té správné tašky pro bungalov

V našich klimatických podmínkách, při střídání vysokých teplot v létě a nízkých v zimě, potřebujete skutečnou kvalitu, aby vám střecha vydržela dlouhá léta. Tašky Tondach jsou z přírodního materiálu, ale zároveň jsou velmi odolné, a to i vůči kyselým a zásaditým látkám. Navíc časem nevyblednou.

Méně technický a možná i příjemnější je výběr vhodné barvy a tvaru tašek. Měli byste jím respektovat charakter okolního prostředí, zástavby i přírody a samozřejmě i vlastní preference. Tondach má širokou škálu tašek s různými povrchovými úpravami, barevností a designem. Určitě najdete kombinaci, která lahodí vašemu vkusu. Je však třeba při specifikacích dávat pozor na doporučený sklon.

Z tzv. univerzálních jsou dobrou volbou například taška Samba 11. Jsou to tašky ideální na střechy s nízkým sklonem. Vhodné jsou pro sklony od 22° a s doplňkovou hydroizolační vrstvou již od 12°. Výhodou typu Samba 11 jsou hluboké odvodňovací drážky, které zaručují vynikající ochranu proti povětrnostním vlivům, což ji činí velmi vhodnou pro bungalovy.

Výběr vhodné střešní krytiny pro váš dům je pěkná, ale zároveň zodpovědná činnost. Svou volbu byste proto měli vždy konzultovat s odborníky. Dají vám dobré rady a tipy, které vám mohou později ušetřit peníze a ochrání vás před problémy.

Věděli jste?
S keramickou krytinou se nemusíte obávat problémů se sáním větru. Díky váze krytiny vám vítr střechu neodfoukne.

Zdroj: Wienerberger

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *