SERIÁL – Většina cihel se vyrábí z hlíny. Tento typ hlíny se nápaditě nazývá cihlářská hlína. Hliněné cihly (a dlaždice) jsou velmi odolné a mimořádně univerzální. V dobách minulých, kdy se cihly tvarovaly a vypalovaly ručně v malých dávkách, se používaly různé barevné hlíny, různého složení, z různých oblastí, bylo cihlářské zdivo stejně tak vizuální jako i praktické.

S rostoucí poptávkou po bydlení vyrábějí stále větší a větší automatizované továrny stále více standardních cihel a výsledkem je z velké části čistě praktická stavba.

K dispozici jsou speciální cihly a experimentování s různými hlínami posouvá technologii výroby cihel tak, aby odpovídala požadavkům EU na zvýšené standardy trvanlivosti.

Architekti a projektanti v dnešní době trvají na obnově tradičního stylu staveb domů s použitím technik a vzhledů, které jsou sympatické stávajícím místním stylům. To může znamenat, že poptávka po hliněných cihlách opět vzroste.

Značnou konkurenci hliněným cihlám tvoří růst dnes používaných betonových výrobků spolu s masivním nárůstem dřevěných a sádrokartonových konstrukcí vnitřních stěn.

Společné cihly

Označení „obyčejné cihly“ vychází ze skutečnosti, že ačkoli jsou vypálené dostatečně tvrdě, aby se daly použít pro většinu nosných zdicích prací, jsou méně kvalitní než lícové nebo technické cihly. Nepokouší se kontrolovat jejich barvu a jejich složení je takové, že by se neměly používat pod zemí.

Používají se převážně na vnitřní příčky a na části (nebo pláště) stěn, které nebudou vidět. Jsou lehčí než lícové a technické cihly. Jejich použití je, jak bylo popsáno výše, poněkud vytlačováno používáním betonových a lehčených bloků pro vnitřní příčky.

Inženýrské cihly

Inženýrská cihla prochází složitějším procesem výběru hlíny, pečlivého drcení, vypalování a tvarování, aby byla skutečně velmi tvrdá. Výsledkem tohoto procesu je cihla s velmi vysokou pevností v tlaku a velmi nízkou nasákavostí.

Technické cihly lze používat pod zemí a často se pokládají jako izolační vrstva proti vlhkosti. Cihly se dělí do dvou tříd: A a B, přičemž třída A je nejpevnější a nejméně nasákavá. Tento typ cihel se používá v situacích, které vyžadují nejsilnější práci.

Také čtěte: Stavba z cihel je jednoduchá, stačí dodržet pár pravidel

Lícové cihly

Existuje celá řada různých typů lícových cihel, obecně však tvoří „tvář“ budovy. Jsou tvrdě pálené, aby získaly pevnost a trvanlivost, kterou potřebují, aby odolaly nesmírně rozdílným teplotám a klimatu. Nemluvě o emisích z kouře a sazí z počtu komínů a automobilů.

Skladové obklady

Měkké, nepravidelné lícové cihly, které se vyrábějí lisováním mokré hlíny do pískovaných forem. Měkkou strukturu a mírně nepravidelný tvar získávají právě díky použití písku, který je uvolňuje z formy.

Drátěné

Mnohé lícové cihly se v EU tvarují drátkováním. Hlína se protlačí přes matrici, kde získá svůj dokonale pravoúhlý tvar. Poté se přidá líc. Blok nebo sloupec lícované hlíny se pak drátem rozřeže na jednotlivé cihly a vypálí v peci.

Vodou tlačené

Existují i cihly, které se uvolňují z formy pomocí vody. Neobsahují žádné otvory ani žabky a mají hladší hrany.

Ruční výroba

Jak si asi dokážete představit, tyto cihly se vyrábějí ručně. Jde o mimořádně nákladný proces, při kterém se při skládání hlíny do forem vytvářejí v cihle výrazné rýhy (úsměvy). Ručně vyráběné cihly se používají v těch nejprestižnějších budovách.

Nepřehlédněte: Cihly v interiéru jsou ozdobou

Rekultivované

Další cihla, která splňuje přesně to, co je uvedeno na obalu. Rekultivované cihly mohou být různorodé a mohou být směsí výše uvedených obkladů. Díky tomu, že byly kdysi použity a regenerovány, mají rýhy a stopy, které dodají každé budově, na níž jsou použity, něco navíc.

Protože regenerované cihly pocházejí většinou ze starších budov, mají často spíše imperiální než metrické rozměry. To ztěžuje jejich zabudování do větších moderních zdí, proto se často vkládají speciální upravené „panely“.

Speciální cihly

Speciální cihly se tak nazývají proto, že jsou vyrobeny pro splnění specifického úkolu. Příkladem speciální cihly je cihla, jež se používá k zakončení horní části zdi nebo dokonce jako okenní parapet. Zvláštní kapitolou jsou cihly vyráběné pro kolektory. Mezi další často používané speciální cihly patří soklové cihly, římsy, obloukové klíče a mnoho dalších. Cihlářské firmy mohou vyrobit cihlu téměř v jakémkoli tvaru, pokud jste ochotni za ni zaplatit.

Všechny cihly mají různé využití, ale všechny musí vydržet určité opotřebení. Cihly se testují na drcení, aby se určila jejich použitelnost, a výsledek testování na drcení pro každý typ cihly je průměrný údaj založený na drcení dvanácti cihel daného typu.

Pevnost v tlaku se měří v newtonech na mm čtvereční a měkčí lícové cihly mají pevnost v tlaku přibližně 3 až 4 N na mm čtvereční, zatímco technické cihly se zhroutí až při hodnotě přibližně 145 N na mm čtvereční.

Protože se různé cihly používají v různých podmínkách a v různých stěnách, používají se v různých situacích i různé způsoby jejich kladení.

-red-

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *