Nedávno se slavnostně otevřel nový pavilon goril v zoologické zahradě Praha. Nový pavilon od základu změnil mapu ZOO Praha. V roce 2013 ředitel ZOO Miroslav Bobek přišel s ideou, postavit nový pavilon a tím vytvořit největší pavilon v Praze.

Stavěl se necelé tři roky, a jeho hlavním architektem byl Petr Bouřil, ze studia ABM architekti. Pavilon je prošpikován moderními technologiemi, které zajišťují maximální komfort, a to jak pro zvířata a rostliny, které doplňují atmosféru kamerunského pralesa, tak i pro návštěvníky. Ti tu mají možnost v klidu pozorovat primáty. Současně mohou nasát atmosféru africké vesnice, a dokonce se usadit do dobových lavic africké školy v Kamerunu. Jen cihly ve stěně jsou ryze české. Evokují slunce, které dopadá na školní lavice. Výrobou cihel byla pověřena cihelna Štěrboholy.

Po představení prvních náčrtů a poloprovozních zkouškách se ukázalo, že bude třeba oslovit další partnery, abychom pro ZOO vyrobili cihly dle představ architektů. Ti našli podobné cihly v USA v místní cihelně a zkusili oslovit i výrobce v ČR. Ing. Jan Fiala ze Štěrboholské cihelny se do tohoto projektu pustil.

Časem se ukázalo, že bude třeba do projektu zapojit i další partnery. Přece jim (myšleno zadavateli ZOO Praha) neřekneme, že to v ČR nelze vyrobit. Po konzultaci s Cihlářskými technickými službami Brno s p. Ing. Stravou a s firmou Brispol Ing. Grmolcem se povedlo tento nelehký úkol splnit a zoologické zahradě se dostaly do rukou cihly, které splnily zadávací parametry. V pražské zoologické zahradě jsou české cihly. A to je dobře.

Ing. Vladimír Krenžel

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *