Nikdo nepochybuje o tom, že střecha je jednou z nejdůležitějších konstrukcí na domě. Kromě estetických musí splňovat funkční požadavky – chránit před úniky tepla a přehříváním, odolávat povětrnostním vlivům, kyselým dešťům a mnohé další. Proto je velmi důležitý i výběr správné střešní krytiny. Pálené tašky jsou tradičním a stále velmi oblíbeným materiálem.

Keramická krytina patří k těžkým střešním krytinám, což znamená lepší odolnost proti silným větrům, ale také dobré akustické a tepelně izolační vlastnosti. Výběr typu tašky závisí na sklonu a tvaru střechy a také na místních klimatických podmínkách. Proto je třeba zvážit všechny jejich vlastnosti a vybrat si tu nejvhodnější.

Vlastnosti pálené střešní tašky

Ačkoli mají pálené tašky u nás dlouhou historii, nespí na vavřínech – drží krok s dobou a přizpůsobují se stále náročnějším požadavkům. Díky vypalování při vysokých teplotách mají vysokou odolnost, dlouhou životnost, ale také vysokou mechanickou pevnost. Navíc jsou mrazuvzdorné, nehořlavé a prakticky bezúdržbové.

Přírodní materiály, z nichž jsou složeny, ani technologie výroby nezatěžují životní prostředí. Tašky Tondach mají širokou škálu vzorů, které se dají rozdělit do kategorií podle několika vlastností. Jednou z nich je velikost tašky – najdete zde tradiční maloformátové, ale i moderní velkoformátové, které urychlí a zjednoduší pokládku. Podle stylů si vyberete z moderních, historických či středomořských. Pro ty, co se neumí rozhodnout, jsou tu univerzální a pro náročné zas exkluzivní. Dalším důležitým kritériem výběru je povrchová úprava tašek.

Z jakých povrchových úprav si můžete vybrat?

Pro pálené tašky je typická stálobarevnost, odolnost a funkčnost. Jelikož jsou neustále vystaveny působení a změnám počasí (střídání teplot, sluneční záření, déšť, sníh a led), výrobci se snaží vylepšovat jejich vlastnosti, zejména odolnost povrchů. Povrchová úprava tašky ovlivňuje nejen vzhled a cenu, ale i vlastnosti tašek.

Režné tašky, které nemají žádnou povrchová úpravu, používají se zejména na historické stavby. Barva zde závisí na složení hlíny a je stejná v celé tašce.

Povrchovými úpravami jsou engoba a glazura, které nejenže vylepšují v určitých parametrech funkční vlastnosti tašek, ale přinášejí také nové estetické možnosti. Engobované tašky se vyznačují polomatným až lesklým povrchem, glazované jsou vysoce lesklé. Při výrobě engobovaných i glazovaných tašek se na povrch nanáší ještě další keramická vrstva. Při vypalování nad 1000 °C se tato povrchová vrstva pevně spojí se základním materiálem a vytvoří vysoce odolnou vnější vrstvu.

Čtěte také: Jakou střechu vybrat na bungalov?

Při engobování tašky se na povrch nanáší jílovitá vrstva, do které se přimíchávají různé minerály a oxidy kovů. Při glazovaných taškách obsahuje povlak kromě oxidů kovů i oxidy křemíku, které po roztavení vytvářejí hladký a nepropustný „sklovitý“ povrch. Příměsi rozšiřují škálu barevného provedení – můžete si vybrat z několika barevných odstínů. Hladký povrch navíc zabraňuje usazování nečistot, prachu či mechů.

Všechny tašky od firmy Tondach, včetně těch s engobovaným či glazovaným povrchem jsou z přírodních materiálů, takže jsou zdravotně nezávadné a po skončení životnosti kompletně recyklovatelné.

Výhody glazované tašky
Výpal při vysokých teplotách zaručí i lepší odolnost vůči UV záření, lepší stálobarevnost, takže během celé životnosti se nemění odstín a barva zůstává stejně intenzivní jako na začátku. Sklovitý povrch nejenže zabraňuje usazování nečistot, ale šetří i čas a peníze, protože nepotřebuje žádnou údržbu. Taková střecha vám určitě nezarůstá mechem a bude stále vypadat jako nová.

Barevné odstíny glazovaných tašek

Tondach poskytuje velké množství kombinací designů, stylů, barev a povrchových úprav tašek. Při glazovaném povrchu si můžete vybrat od cihlové barvy natur, která se hodí ke klasickým stavbám, přes různé odstíny hnědé, zelené, šedé až po výraznou modrou, či elegantní černou a břidlicovou, které jsou ideální pro moderní domy.

Například elegantní velkoformátový posuvnou tašku Samba 11 můžete mít ve vysoce lesklých glazurovaných odstínech červené, černé, či zemité hnědé. Moderně tvarovaná taška Stodo 12 přichází v oblíbené černé, břidlicově černé, ale také přírodní natur a optimisticky působící kaštanově hnědé. Pro milovníky minimalistického stylu je tu Figaro 11 s čistými liniemi v lesklé černé. Figaro Deluxe v břidlicové šedé je zas oblíbená architekty pro jednoduchý tvar a hladký povrch.

Tondach poskytuje kompletní střešní systém, do kterého patří například i odvětrávací a okrajové tašky, hřebenáče, protisněhové prvky, zda prostupové pro antény. Proto jsou všechny prvky navzájem kompatibilní a také esteticky a barevně sladěné. Při správném odborném provedení poskytuje Tondach záruku 33 let.

Zdroj: Tondach

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *