Známý, neprovokující a bezpečný, tak lze nazvat archetyp domu se sedlovou střechou. Nové fasádní technologie a materiály umožnily posunout tento tradiční tvar dál a vtisknout každému domu tvář současnosti.

Bílá klasika

Obraz vesnické návsi lemované průčelími statků, za jejichž zdmi tušíme dvory, obytná a zemědělská stavení a k nim přilehlá pole, se postupně proměňuje. Jak v tomto prostoru vyřešit potřebu současného bydlení, a zároveň aby moderní architektura zapadla do historické siluety?

Majitele zděného domu v malé obci na Třebíčsku váže k tomuto místu silné pouto. Přesto se na radu architektů rozhodli zbourat staré nevyhovující křídlo výměnku a nahradit ho novým obytným domem, který si nebude hrát na historickou stavbu, ale moderní formou naváže na charakter starší zástavby. Zachování původního tvaru, téměř stejných proporcí půdorysu 6 x 10 m a volného nezastavěného dvora bylo proto podmínkou. Naopak pásová okna, velké prosklené plochy a terasa s markýzou jsou prvky zcela současné. Snaha ctít místo se projevila ve zvoleném materiálu fasády, kterým je klasická bílá omítka.

V objetí

Stavba moderně pojatého venkovského domu s výhledem na pás moravskoslezských kopců splnila přání a očekávání mladých manželů, kteří toužili po pohodlném moderním bydlení pro čtyřčlennou rodinu. 

Čisté geometrické tvary, jednoduchá hliníková okna, absence některých tradičních detailů a použitý materiál střešního a obvodového pláště přeměnily klasicky pojatý domek v odvážnou moderní stavbu. 

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *