Téměř každý, kdo plánuje stavět dům, zvažuje, jakým způsobem ho postaví. Často první volbou je v našich podmínkách stavba svépomocí. Investorům pomáhá v rozhodnutí i fakt, že z moderních, energeticky úsporných broušených cihel je stavba domu jednoduchá.

Zapomeňte na zateplení

Pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, v první řadě zapomeňte na zateplení. Moderní cihlové materiály s dostatečně dobrými tepelněizolačními parametry zateplovat rozhodně nemusíte. A to ani v případě, že si chcete nechat postavit dům s téměř nulovou spotřebou energie, nebo dokonce pasivní dům. Kromě úspory finančních prostředků a času odstraníte i rizika spojená se zateplováním.

Viděli jste už díru v zateplení? Není to nic výjimečného. V cihlové zdi naopak díru neuvidíte. Mechanická odolnost cihly je totiž oproti odolnosti běžných zateplovacích systémů nesrovnatelná. Podobně je to i se životností zateplovacího systému. Zatímco cihlový dům vydrží 100 a více let, zateplení na něm maximálně 30. Proč si tedy snižovat životnost domu?

Cihly ideální na svépomocnou stavbu

Pokud se tedy rozhodnete stavět svépomocí, zvolte stavbu z jednovrstvového zdiva z cihel s nadstandardními tepelněizolačními vlastnostmi – Porotherm T Profi nebo Porotherm EKO + Profi.

Porotherm T Profi jsou broušené cihly plněné minerální vlnou, která je nehořlavá, rozměrově stabilní a dokonce recyklovatelná. Minerální vlna je uvnitř cihly dokonale chráněna, a tak mají stavby z těchto cihel téměř neomezenou životnost stěn. Díky snadné difuzi vodních par a přírodnímu původu zdiva je bydlení v cihlovém domě zdravé. Stěny s optimální akumulací v zimě brání rychlému chladnutí a v létě naopak zamezují přehřátí vzduchu uvnitř domu.

Vlastností, která je pod drobnohledem každého stavitele, jsou tepelněizolační vlastnosti. Cihly Porotherm 30 T Profi, respektive Porotherm 38 T Profi (tedy cihly tloušťky 30 nebo 38 cm) lze bez obav použít na dům s téměř nulovou potřebou energie, z cihel Porotherm 44 T Profi a Porotherm 50 T Profi (tedy z cihel tloušťky 44 nebo 50 cm) bez problémů postavíte pasivní dům.

Pro ty, kteří si přejí, aby jejich dům byl postaven výhradně z cihly bez tepelněizolační výplně, má společnost Wienerberger řešení v podobě cihel Porotherm EKO + Profi, které své jedinečné tepelněizolační vlastnosti dosahují mimořádně vysokým počtem dutin. Zdivo z těchto cihel bez zateplení dosahuje parametrů potřebných pro stavbu domu s téměř nulovou spotřebou energie. Cihla EKO+ má navíc díky svému inovovanému výrobnímu procesu ještě lepší vlastnosti i z hlediska ekologie, což jistě potěší každého, komu není lhostejný osud naší planety.

Také čtěte: Porotherm T Profi souzní s přírodou

Co je to jednovrstvé zdivo?

Jednovrstvé zdivo je konstrukce, ve které jeden stavební materiál plní všechny nejdůležitější funkce – únosnost, požární odolnost, tepelnětechnickou a zvukověizolační funkci. Takové vlastnosti najdete v moderních cihlách Porotherm T Profi nebo Porotherm EKO + Profi.

Rychlá a čistá práce

Broušené cihly Porotherm umožňují zdění na tenkou ložnou spáru tloušťky 1 mm pomocí tenkovrstvé malty Porotherm Profi nebo zdící pěny DRYFIX. Hlavní předností zdění na tenké spáry je jednoduchost a rychlost, jehož výsledkem je přesné cihelné zdivo. Věděli jste, že jen díky tomuto způsobu zdění můžete ušetřit až 30 % až 50 % času oproti zdění na klasickou maltu?

No tu výpočet pozitiv zdění na tenkou spáru nekončí. Díky enormnímu poklesu spotřeby zdicí malty (až o 90 %) se do zdiva dostává podstatně méně stavební vlhkosti, díky čemuž si cihly zachovávají deklarované tepelněizolační vlastnosti už po dostavbě.

Nejdůležitější část – první řada cihel

Kvalita celé stavby a schopnost využít všechny benefity, které moderní cihla nabízí, závisí na tom, jak je vyzděna první řada cihel. Proto se na kvalitu založení stavby klade mimořádný důraz. V tomto případě, i když budete stavět svépomocí, se neváhejte obrátit na asistenční službu Wienerberger. Stavební technici vám se založením pomohou.

Nezapomínejte na stavební dozor

Svépomocnou výstavbu z cihel si mnozí investoři pochvalují. „Když si člověk dělá věci sám, je určitě zodpovědnější, vše si dělá poctivě a nic nenechává náhodě,“ uvažuje Vít – svépomocný stavebník, který před stavbou svého domu neměl žádné zkušenosti. Pan Stanislav, který právě finišuje s hrubou stavbou, zdůrazňuje, co jemu při svépomocné výstavbě pomohlo: „Když stavíte svépomocí, přesně víte, jaký materiál si vybíráte. Na druhé straně si stavba žádá profesionála, který dohlédne na to, aby byly materiály, které si vyberete, zabudované přiměřeně kvalitně.“

Proto nezapomínejte na stavební dozor, který vám zajistí, abyste při výstavbě neudělali chybu.

Zdravé bydlení v domě z cihly

Dnes je zdravé bydlení tématem číslo jedna. Není divu, vždyť v interiéru trávíme neuvěřitelných 90 % času. Dnes, kdy je většina z nás zejména doma, je jasné, že od kvality vnitřního prostředí našeho obydlí závisí naše fyzická i psychická pohoda.

Cihla jako jeden z mála stavebních materiálů neobsahuje žádné chemické přísady a neuvolňuje do prostředí žádné škodliviny. Když v roce 2019 renomovaní vědci Státního zdravotního ústavu, laboratoří Centra zdraví a životního prostředí ověřovali, zda bydlení v cihelném domě je zdravé, zjistili, že cihlové zdivo není zdrojem měřených organických látek v interiéru. Potvrdili také, že cihla je přírodní stavební materiál s nízkými až nulovými emisemi a že difuzní vlastnosti keramických cihel mohou pozitivně přispět k odvětrání stavby.

Můžete si být tedy jisti, že volba energeticky úsporných keramických cihel na stavbu je garancí zdravého bydlení.

Nepřehlédněte: Stavíme z cihel Porotherm

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *