Manželé s dospívajícími syny hledali místo přímo u vody, kde by se mohli nerušeně věnovat svému koníčku – rybaření. V krásné lokalitě na Sázavě postavili rekreační dům, který se svým elegantním vzhledem, nápaditostí, útulným interiérem a technickým řešením zcela vyrovná moderním domům určeným k trvalému bydlení.

Našemu hostiteli nabízeli řadu pozemků na opačném břehu řeky a parcela, kterou si nakonec vybral řízením cest osudu, nevypadala na první pohled zrovna lákavě. Měla severní orientaci a po celé délce se mírně svažovala k řece, nahoře u cesty ze staré zeleně vyčníval vyhořelý srub. To podstatné však byla krásná a jedinečná lokalita.

Místo a velikost nového domu byly vymezeny původním betonovým základem. Vzhledem k místní stavební regulaci bylo nasnadě řešení se sedlovou střechou o sklonu 45°. Majitel a zároveň projektant domu se rozhodl dřevostavbu nahradit zděným domem: „K cihle mám jako stavař blízko, je to tradiční, zemitý materiál s velkou trvanlivostí a dlouhou životností a mnoha dalšími vynikajícími vlastnostmi. Nechali jsme si udělat orientační rozpočet na dřevostavbu a ten byl nakonec vyšší než pro zděný dům.“

Nicméně dřevo na domě nechybí. Dřevěná fasáda připadla stavebníkům do tohoto prostředí jako přirozený materiál, který bude postupně stárnout a krásně se přizpůsobovat jedinečnému duchu romantického Posázaví. Z u nás dostupných zdicích systémů padla volba na Heluz. „Všechny cihelné systémy na našem trhu jsou na vysoké úrovni a jsou svými vlastnostmi srovnatelné, chtěli jsme podpořit českou firmu. Nejvíce nás přesvědčila návštěva stánku Heluz na veletrhu For Arch, kde se nám pečlivě věnovali.“

Čelem k vodě
Dům byl navržen s dominantní orientací na sever k řece. Jiné řešení tu ale nepřicházelo v úvahu a rodině to tak vyhovuje – interiér se nepřehřívá, je v něm příjemně i bez klimatizace, slunce neoslňuje a je příjemné dívat se celý den na osluněnou zahradu.

Malým zádveřím na západní straně se vchází přímo do společného obývacího prostoru s kuchyní, jídelním stolem a sezením. Zaujímá téměř celé přízemí (kromě koupelny a technické místnosti). Je vybaven v moderním stylu, účelné funkční zařízení majitelé zkombinovali s kvalitními solitéry, aby vznikl nadčasový celek. Severní prosklená stěna s HS portály interiér bezbariérově propojuje s krytou terasou dimenzovanou na celou šířku domu. Podle potřeby ji lze zčásti zastínit nebo zcela uzavřít skládací stěnou z dřevěných panelů, která byla navržena jako součást dřevěného pláště domu. Slouží také jako ochrana proti únikům tepla i ochrana proti zlodějům, když je dům prázdný.

Otevřené vzdušné schodiště vede do podkroví s ložnicí rodičů, dvěma dětskými pokoji a koupelnou. Rodina si tu může každé ráno i večer užívat nejkrásnější výhledy z domu – na řeku a protější krajinu.

Zahradu stejně jako dům majitelé vybudovali se stejným přístupem – aby sloužila především k relaxaci.

Slovo na závěr
„S domem jsme maximálně spokojeni, i stavba proběhla bez problémů. Stavebnice Heluz je osvědčená a do detailů propracovaná a dobře se s ní pracuje jak projektantům, tak stavbařům. Rozhodli jsme se i pro keramické stropy, jejich realizace byla jednoduchá a rychlá a pevností a stabilitou se vyrovnají stropům betonovým. Zdění šlo jako na drátku, pracovali jsme z velké části svépomocí a hrubou stavbu jsme postavili během prázdnin. Netlačil nás čas a také jsme nechtěli nic uspěchat, a proto jsme stavbu na zimu zastřešili a nechali vymrznout. Kvalitní zdivo a větraný zateplený plášť vytvářejí výbornou izolační obálku, dům je úsporný, ale také dýchá a je v něm příjemně v zimě i v létě.“

TECHNICKÉ ÚDAJE
Zastavěná plocha: 85,4 m2
Užitná plocha: 110 m2
Konstrukce: betonová základová deska, zdicí systém Heluz, obvodové zdivo z cihel Heluz Family, stropy keramické Heluz s nadbetonávkou 60 mm, dřevěný tesařský krov, střešní krytina hliníková PREFALZ, zádveří – obklad fasády z falcovaných plechů PREFALZ
Výplně otvorů: okna, HS portály – dřevohliníkové s izol. trojskly (PKS Okna), dveře dřevěné do obložkových zárubní
Vytápění a technologie: podlahové vytápění, krbová kamna, nerezový komín
Dodavatelé: hrubá stavba – Pavel Janča – Zednictví
Střecha a kovové opláštění: IQ KONSTRUKT, s. r. o.
Stavební dokončení: JNM Stav, s. r. o.

Text: Jitka Pálková / Foto: Jiří Hurt

komentáře

 1. Cernak J.

  Tak tohle perfektně vybavili – chtěli původně dřevodem, ale suma byla pochopitelně vyšší než předpokládali, tak nakonec šli do cihly a vytvořili takové dílo? To ocenění a titul tomu domu právem patří!

  • Kryštof Knapp

   Přesně tohle jsem si říkal i já. Je to velmi pěkný domeček ať už navenek nebo zevnitř. Majitel to měl zjevně dobře promyšlené. A hlavně ušetřil i na financích a v budoucnosti i na energiích.

 2. Přesně tak jak bylo řečeno – stavba je jednoduchá, rychlá, dobře se s ní pracuje a dává to všechno smysl. Říkám to totiž také z osobní zkušenosti.

  • Havran Z.

   Takže jsi také stavěl takový nějaký dům podobný dřevostavbě? Je to zajímavý projekt a také velmi pěkný, věřím tomu že i funkční co se týče komfortu bydlení.

   • Kučera Roman

    Já tedy takový cihlový dřevodemek nemám, ale cihlový dům ano. A upřímně kdybych tehdy jen tušil že se dá takový skvost také postavit s Heluz cihlami tak bych ani na chvíli neváhal. Skvělá práce!

 3. Adam Haňka

  My jsme také byli na tom veletrhu For Arch a také jsme měli možnost se lépe pobavit o různých stavbách z cihel a samozřejmě vše mělo svoji hlavu a patu a dávalo smysl.

 4. Kryštof Knapp

  Vau, to vypadá luxusně. A hlavně nikde ani náznak, že by dům byl cihlový, vypadá jako kdyby to byla fakt dřevostavba. Perfektní práce!

Vložte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *